Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Mirek Topolánek: Partie



17.01.2010, TV Prima


Video záznam rozhovoru najdete na stránkách TV Prima zde.

Moderátor:


Dobrý den. Loni touhle dobou sklízel náš dnešní host pochvaly za řešení plynové krize mezi Ruskem a Ukrajinou, to byl předsedou Evropské rady, předsedou vlády, předsedou ODS a poslancem českého parlamentu. Evropské předsednictví a premiérství před časem ukončil pád jeho vlády, na podzim se vzal i poslaneckého mandátu. Předseda ODS Mirek Topolánek. Dobrý den, vítejte na Primě.



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Já vás zdravím, dobrý den.



Moderátor:


Pane předsedo, vidíte v loňském roce pro sebe nějaká pozitiva anebo to prostě nebyl šťastný rok?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tak pokud se budeme bavit o tom, abych hledal pozitiva a negativa, tak ten loňský rok nabízí v obou těch kategoriích spoustu řekl bych událostí. Já si myslím, že české předsednictví až do toho 8. května, kdy jsem ho řídil vlastně já a skončili jsme vlastně summitem jižní koridor a východní partnerství, můžeme brát dnes zpětně jako velký úspěch, který byl samozřejmě devalvován tím pádem vlády a tím, co jsme o sobě řekli celé Evropské unii. Já sám jsem měl dobré pocity z celého toho týmu, který se tomu věnoval, zažili jsme věci, které už zřejmě nikdo z českých vůdců budoucnosti nezažije, aktivní účast na G20, já nevím, řešení krize v Gaze, jednání v Sharm El Sheikhu, zažili jsme prostě Evropskou radu, kterou jsme zvládli naprosto brilantně, celou řadu dalších, plynová krize, takový nejviditelnější, spíše mediálně známý úspěch. Výborný úspěch ODS v evropských volbách, musím říct, že velmi dobrý pocit ze srpnové kampaně Léto s Topolem, to jsou pozitiva. Negativa jsou obecně známa, většinou se hovoří o těch negativech, já normálně žertuju o každém takovém roku, že to byl rok průměrný, že byl o něco horší než předešlý a o něco lepší než tento. Takže ten rok nebyl nic moc dobrý pro Českou republiku a české občany, protože se stalo několik věcí, které o nás vyslaly zprávu, že jsme pořád ještě nezralí, nedospělí z hlediska fungování demokracie, fungování institucí, ať již zrušené volby, pád vlády. To byly věci, které se nedějou běžně a navíc v situaci kdy to je nejmíň potřebné, kdy to je škodlivé.



Moderátor:


Pokud jde o letošní rok, už je od prvního ledna poměrně daleko, ale dával jste si nějaká politická předsevzetí typu vyhraju volby, stanu se premiérem?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Já jsem si musel přes ty vánoční svátky, které jsem měl poměrně komplikované, nebyl jsem úplně zdravotně v pořádku, musel jsem si sám pro sebe vytvořit nějakou mentální, ono se tomu říká win-win strategie, mentálně jsem se na to musel připravit, co nastane a co budu dělat já sám osobně v případě, že vyhraju volby a v případě, když prohraju volby, co budu dělat. A obě ta řešení mě natolik uspokojila, že jsme si tu win-win strategii našel.



Moderátor:


Prozradíte to divákům během Partie?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


V případě, že vyhraju volby, to říct mohu, protože už ty zkušenosti z toho sedmiměsíčního martyria v roce 2006, z toho kolik kompromisů jsem musel udělat, abych vůbec sestavil vládu, tak si myslím, že budu chtít v případě vyhraných voleb dělat těch kompromisů podstatně méně.



Moderátor:


O čem bude dnešní souboj názorů a argumentů? Prezident a premiér tento týden dokončili schůzky s politickými lídry, mluvilo se na nich hlavně o rozpočtu a protikorupčnímu balíčku.



Autor:


Prezident třeba premiéru Fischerovi slíbil, že pomůže vládě s šetřením.



Václav Klaus, prezident:


Avizuji, že jakýkoli zákon, který bych dostal do ruky, který bude zvětšovat deficit rozpočtu na rok 2010 já v žádném případě nepodepíšu.



Autor:


Ještě teď v lednu by totiž měla Sněmovna rozhodovat třeba o vyplácení 13. důchodů nebo o zachování současné výše mateřské, právě to podporuje ČSSD. Ušetřit chtějí socialisté třeba na provozu ministerstev.



Jiří Paroubek, ČSSD, předseda strany:


Nemyslíme si, že žádný z těch zákonů, které sociální demokracie předkládá, že by prohluboval schodek státního rozpočtu.



Autor:


Předseda Senátu ale prezidentovi slíbil, že udělá všechno pro to, aby jeho komora nepodpořila žádné zákony, které by schodek státního rozpočtu zvyšovaly.



Přemysl Sobotka, předseda Senátu (ODS):


Jako středopravicový Senát se pokusíme zablokovat tyhle zákony.



Miloslav Vlček, předseda Poslanecké sněmovny (ČSSD):


Já jsem to nechal bez komentáře.



Autor:


S Mirkem Topolánkem pak Klaus jednal i o termínu voleb do Poslanecké sněmovny.



Václav Klaus, prezident:


Volby teoreticky mohou být od 8. května do 29. května.



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Jsem apeloval na pana prezidenta, ať ještě zváží ty termíny.



Autor:


Předsedy menších stran Václav Klaus na Hrad nepozval, podle politologů to znamená jediné.



Petr Just, politolog:


Prezident rovněž ukazuje s kým se na té politické scéně chce nebo nechce stýkat, komu spíše dává šance na ovlivňování budoucího vývoje v České republice.



Autor:


Naopak se všemi předsedy politických stran zastoupených ve Sněmovně a také s předsedou TOP 09 se od minulého týdne scházel premiér Jan Fischer. I tomu leží v žaludku další možné zadlužování země, apeloval proto na všechny, aby o zákonech, které by mohly zvýšit státní dluh v Parlamentu na konci ledna nehlasovali.



Jan Fischer, premiér:


Za okolností, v jakých dnes jsme, já to považuji za opravdu nepředstavitelné, neúnosné s ohledem na stav veřejných financí.



Cyril Svoboda, předseda strany (KDU-ČSL):


Existují zdroje, ze kterých lze mateřskou určitě zaplatit.



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Se jasně ukáže a je to i dobře před volbami, kdo na které straně stojí, kdo stojí na straně odpovědnosti, kdo stojí na straně populismu.



Karel Schwarzenberg, předseda strany (TOP 09):


Zdá se, že jsme se úplně pomátli a poněvadž se volby blíží, vyhazujeme peníze z okna.



Autor:


Zatím to vypadá, že potřebnou podporu na přehlasování prezidentského veta má jen návrh na opětovné zvýšení mateřské.



Moderátor:


A do naší diskuse se opět můžete zapojit i vy, diváci TV Prima: Dokáže podle vás ODS vyvést naši zemi z krize? Vaši odpověď ano nebo ne posílejte zprávou sms ve tvaru NP ANO nebo NP NE na číslo 9060210. Pane předsedo, vy jste po setkání s premiérem Fischerem mimo jiné odmítl taky ten vládní takzvaný protikorupční balíček, vadí vám jako celek nebo tam jsou věci, které byste podpořil?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


To je velká zkratka, odmítl protikorupční balíček. Za prvé to není žádný protikorupční balíček a to se pokusím vysvětlit a za druhé jsem neodmítl ad hoc šmahem úplně všechno. Jenom jednu poznámku, pobavil mě Karel Schwarzenberg, já myslím, že jsme se pomátli už daleko dříve, než teď před volbami. Protože před volbami 2006 to bylo úplně totéž a moje vláda musela jako první velmi složitě prohlasovat takzvaný Topolánkův batoh, který fakticky na mandatorních výdajích ušetřil 90 miliard. Kdybychom to neudělali, už jsme v maďarském scénáři, už jsme pod vodou.



Moderátor:


Pane předsedo, co máme dělat ve chvíli, kdy se celá politická scéna pomátla?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Já bych neřekl celá. Já bych řekl, že se zřetelně, já jsem to řekl v tom vstupu, zřetelně dneska rozděluje ta politická scéna a i ti, co mají vliv na politickou scénu na dvě skupiny. Ta jedna, já jsem ji nazval skupinou odpovědných nebo koalicí odpovědných, to je dnes určitě prezident, to je dnes nepochybně premiér Fischer, ale ne celá vláda, to je nepochybně ODS, možná další politické strany a na tu koalici šrotovného, jak já jí říkám, to znamená populismu, která má ve Sněmovně většinu a fakticky destruuje všechny rozumné návrhy a schvalují jenom ty, které prohlubují deficit. To znamená je to až takové krystalicky čisté, takže pro veřejnost to musí být zřetelné, ona to musí vlastně rozdělit. K tomu balíčku, předchůdce Martina Peciny Ivan Langer připravil a byl schválen vládou, ještě tou první Topolánkovou v roce 2006, poměrně rozsáhlý materiál - strategie boje proti korupci. My jsme samozřejmě mysleli i na to, na co Martin Pecina, to je na tu oblast represe a postihu, protože on se zabývá pouze tou oblastí, ale hlavně jsme směřovali do, co zatím není viditelné, protože to jsou dlouhodobé procesy, právě do oblasti prevence, snižování byrokracie, snižování počtu razítek, snižování vlivu moci úředníků, automatizace těch procesů, zmenšování regulace celého toho prostoru, který vytváří korupční prostředí, méně přerozdělování dotací, což v době strukturálních fondů je čím dál tím složitější a samozřejmě věci typu centrální nákupy, aukční nákupy centrálních komodit jako pro úředníky. Potom ta průhlednost samotná, teď se o tom hodně hovoří, je to třeba provést, je třeba změnit veřejné zakázky a změnit zákon o veřejných zakázkách ve smyslu, kdo prostě se nesvlékne do naha před tím státem, nemá šanci na žádnou dotaci, nemá šanci na žádné veřejné prostředky pro nákup, dodávky a podobně. To znamená, to nejsou jen akcie na doručitele, obecně neprůhledná struktura. Životopis veřejných zakázek, pobavilo mě, tehdy novinář Leština napsal evidentně lež, kdy Miroslav Kalousek neprosadil ve vládě a kde byl Topolánek, když se prosazovalo to, co mi vlastně říkáme dnes na centrální adrese, životopis celé zakázky. Samozřejmě to byl Mirek Topolánek, který ne jediný, ale tlačil toto už v době své vlády a neprosadil to. Jsou to pevná pravidla. To s čím přišel Martin Pecina, se svým takzvaným protikorupčním balíčkem, to je spíš balíček jak posílit moc policie, jak posílit moc tajných služeb, prolamuje některé už dlouhodobě vydiskutované věci. Prolamuje znovu odposlechy, my jsme snížili odposlechy, takové to zneužívání odposlechů a ta čísla začala jít dolů, byli jsme zemí, kde jich bylo nejvíc. Ne že bychom nebyli zemí, která má problém s korupcí, ale odposlechy jsou takovým zásahem do osobní svobody, že musí být odůvodněné u případů, které jsou toho hodny. To znamená u vyšších trestních sazeb, u organizovaného zločinu, řekl bych u korupce velkého rozsahu.



Moderátor:


Takže kdybych to shrnul, na Pecinově balíčku vám vadí, že je příliš represivní?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Je jenom represivní a prolamuje některé věci, které se mezitím změnily řekl bych k lepšímu. Už dnes mohou státní zastupitelé a soudci v rámci vyšetřování případu do daňové agendy. To co prolamuje Pecinův balíček je, že i policisté se budou moct beztrestně hrabat v jakékoli daňové agendě bez toho, že by se jednalo o případ hodný toho zřetele. Obecně platí, že ten balíček nezřizuje žádného korunního svědka, toto slovo nebo sousloví v legislativě nenajdete. On pouze zavádí beztrestnost pro lumpy, kteří usvědčí jiného lumpa, což je samozřejmě možné už dnes, dneska ne beztrestnost, ale snížení trestu umožňuje fakticky to, že při usvědčení a při pomáhání při vyšetřování může být zmírněn trest, tento princip zavádí bez soudu totální beztrestnost, která má smysl a v mnoha zemích existuje u případu velkého rozsahu, ne že jeden lump usvědčí druhého lumpa, to je lepší zavřít toho prvního, ale že usvědčí organizovanou skupinu. To znamená snížení hladiny trestnosti u korunního svědka, u takzvaného agenta provokatéra, u odposlechů znamená prakticky návrat k té praxi, kdy může každý beztrestně nekontrolovaně být nějakým způsobem kontrolován. My si myslíme, že ten princip u odposlechů, u takzvaného korunního svědka, ale i u agenta provokatéra musí být pouze použitý pro případy, které opravdu posoudí ten orgán, který o tom rozhoduje, že to je opravdu případ rozsáhlé korupce, že to je případ, který snese tenhle zásah do soukromí lidí a to prostě ten Pecinův balíček nesplňuje ani náhodou.



Moderátor:


Jenom abych se v tom orientoval, to znamená, že obecně ty instituty vám nevadí, ale jde o způsob jakým by byly schváleny?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


My jsme zavedli agenta, my jsme zavedli instrument, který zavedla moje vláda do naší legislativy princip agenta, ale v žádném případě jsme neprolomili tu bariéru mezi tím agentem provokatérem, který prostě chodí a provokuje, protože dneska ta úprava, kterou navrhuje Pecina a je to věc diskuse ve Sněmovně, je tak vágní, že někdo bude těžce zjišťovat zpětně, že opravdu bylo prokázáno, že bude spáchán trestný čin, že bude provedena korupce a bude provedeno korupční jednání a ten agent to pouze dokumentuje. Těžce prokazatelné, velice složitě, otevírá to prostor pro naprosto benevolentní jednání, prostě represivních orgánů bez možnosti kontroly a to si myslím, že je ta hladina, kde ta diskuse musí být seriózní a nemůže to být - vy jste proti korupčnímu balíčku, vy podporujete korupci. Tak to prostě nestojí, protože tento balíček řeší pouze důsledky korupce, v žádném případě se nezabývá tím, co je klíčové a to jsou příčiny korupce a ty jsou někde úplně jinde.



Moderátor:


Vy jste jako jedno z těch systémových řešení připomněli možnost zveřejňovat životopis zakázek na nějakém centrálním místě. Jenom připomenu, že některé obce tohle už dělají, ale vyřeší to ten problém? Protože u těch zakázek v současné době bývá ten největší problém to zadání, které už je v tu chvíli ušité na míru tomu, kdo nakonec vyhraje a když zveřejníte zadání a celý ten průběh, tak vlastně neřešíte ten problém.



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Ano. Je to prostě mozaika opatření, která musíte udělat, v zásadě nejlepší protikorupční opatření je snižovat prostor pro korupci tím, že a to k tomu vede třeba e-government efektivní stát a jakési odosobnění těch rozhodování, by prostě některé věci, když splníte požadavky, jsou nárokové, automatické, dokonce bez toho, že by do nich zasahoval jakýkoli úředník. U všech těch tendrů fakticky dnes na centrální adrese jsou pouze seznamy těch výběrových řízení a to co prostě my chceme a ono to není tak jednoduché, to je velice bych řekl velký tlak na ty zadavatele, když už zadáte chybně nebo účelově celou tu zakázku a je to zveřejněno od začátku, kdo byl v té výběrové komisi, jaké byly parametry toho výběrového řízení, jak bylo rozhodnuto, proč tak bylo rozhodnuto, jaký vývoj ta zakázka měla, jaké tam prostě byly vícenáklady, kdo o tom potom rozhodoval, jaký byl mechanismus, jaký je celý výsledek toho a celou tu dobu v reálném čase do toho můžou nahlížet všichni, tak já vás ubezpečuju, že korupci nevymýtíte tímto opatřením, ale snižujete samozřejmě ten prostor pro tu korupci, že to je bez žádných dodatků, nemůžou existovat u veřejného výběrového řízení tajné dodatky. Já souhlasím s názorem a teď se na mě armáda bude zlobit, že dlouhodobě armádní zakázky, které nepodléhají režimu zákonu o veřejných zakázkách, jsou vždycky, i kdyby proběhly transparentně a čitelně, pod optikou toho, že tam mohlo docházet ke korupčnímu jednání. To znamená odstranění těchto anomálií, zavedení úplně striktních pravidel pro všechny bez výjimek je řešení, které prostě minimálně vytváří velkou povědomost, snižuje společenskou akceptovatelnost v korupci. Dneska přece lidé svým způsobem už se tak trochu vyrovnali s tím, že přijdou na úřad a tam je téměř sazebník jednotlivých úkonů, to je strašné.



Moderátor:


Za sebe musím říct, že jsem se nevyrovnal, ani to neakceptuju. Já nevím, jestli mi koukáte a nevím jak to děláte, že sledujete ten scénář poměrně přesně tak jak jsem si ho naplánoval, jeden z těch dalších problémů je právě ten, že výběrové řízení není vůbec vypsáno, což je případ Ministerstva obrany nebo řady obcí, které rozparcelují velkou zakázku na několik menších a obejdou celý ten systém, který můžete velice hezky nastavit, zveřejnit, protože oni se do toho systému vůbec nedostanou.



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Ano. Zakázky mají většinou hodnotu milion 999 tisíc, protože pod dva miliony je jiný mechanismus. To jsou přesně ty kroky systémové, které je třeba udělat. Musím říct, že ten úřednický stav, celé to není o těch ministrech, to není o těch politicích, my jsme opravdu standardně naráželi na obrovskou rezistenci a nechuť všech těch lidí, kteří v té státní správě pracují, vždycky našli problémy, které to způsobuje. Ano, ono to může způsobit problémy, ano, ony tam můžou být výjimky, prostě řekl bych, že nastavení toho systému je daleko důležitější, přes odpor všech těch úřadů a všech těch rozhodovacích stupňů, protože my jsme nedokázali prosadit a teď já to beru jako svoji chybu, ani centrální nákup produktů Microsoft, když to řeknu takto otevřeně.



Moderátor:


Teď ho zkusíme vypíchnout, jestli to ještě zachráníme.



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Protože ty jednotlivé úřady to chtěly nakupovat samy a já tvrdím, že u něčeho, kde celá centrální správa jede po nějakém šíleném výběrovém řízení na jednom produktu, to musí být nakupováno centrálně, dokonce aukčně nebo jiným způsobem a já prostě nesouhlasím s tím, abychom podléhali tomu tlaku toho rezistentního prostředí, které to neumožňuje.



Moderátor:


Dokážete si udělat v tomhle směru pořádek aspoň ve své straně, protože třeba to rozdělování zakázek bylo vyčítáno Liberci v souvislosti s pořádáním mistrovství světa? Liberec je město pod vládou ODS dlouhá léta.



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tak já jsem znám jako člověk, který jestli někde začínal s řešením, tak začíná vždycky doma, proto mě celá ta řada lidí nemusí. Já jsem první začal hovořit v ODS o tom, že je třeba podrobit municipálně regionální úřady, krajské a obecní úřady řekl bych tomu zákonu o NKÚ, to znamená musíme začít u sebe. Protože dneska je to částečně mýtus, za druhé to bude nepochybně pravda, není to otázka ODS, je to otázka jakékoli reprezentace, která se dostane na jakoukoli úroveň, tak okamžitě vytvoří nějaké předivo vztahů, předivo systému mezi byznysem a politikou, většinou v tom hrají prim stavební firmy a dokud se tohle nevyčistí, tak nikdy nebudou lidi věřit, že se něco změní. To znamená musíme začít u sebe.



Moderátor:


Dokážete to, protože já si dovedu představit, že volič si řekne, tak pokud si tenhle předseda nedokáže udělat pořádek ve své straně, tak jak mu mám věřit, že tohle zvládne na úrovni celého státu?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tak dobře, na druhé straně zase víte, že každý předseda má nějaký mandát, už si nevolí ty lidi kolem sebe a už vůbec nemá vliv na skladbu obecních a krajských zastupitelstev. To znamená já těžko můžu potrestat, teďka už nemáme hejtmana, kromě primátora Béma, těžko mohu někoho potrestat, nemám na něj žádný vliv, mohu politicky vytvářet takové prostředí v té straně a o to se snažíme, už začít tím, aby ti lidé věřili, že lidi nominovaní na kandidátky vycházejí z demokratické volby a nejen z nějakého přečíslení. To znamená, to je náš současný problém, který teď řešíme a pokud se nám nepodaří hodnověrně, tak aby tomu lidi fakt věřili, že začínáme dělat pořádek u sebe, přesvědčit o tom tu veřejnost, tak nás nebude volit a to je přece ta největší hrozba.



Moderátor:


Jak chcete tu veřejnost přesvědčovat?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


No konkrétními kroky, to je jediné možné.



Moderátor:


Pojďme k dalšímu tématu, to je deficit státního rozpočtu. Pokud jde o letošní rok, tak vy jste jak prezidentovi, tak premiérovi slíbil, že ODS nepodpoří žádné kroky, které by deficit v letošním roce zvyšovaly, ale myslíte, že to je před volbami dobrá strategie?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


My jsme před volbami 2006 přišli s poměrně velmi odvážnými koncepty, ne všechny se nám podařilo naplnit, dílem proto, že jsem byli v koaliční vládě, dílem proto, že to byla patová situace ve Sněmovně, dílem proto, že jsme dostali pouze dva roky a ne čtyři. Nepůjdeme méně odvážně, musíme lidem říkat pravdu, já si myslím, že mezitím lidé hodně vystřízlivěli, ta krize v nás všech vyvolala trošičku pocit obav, v těch co mají informace možná větší, v těch co mají problémy možná ještě větší. Dneska už lidé nevěří na jednoduché sliby, oni prostě ví, že ten maďarský scénář se stal, už nemůžeme říkat - státní dluh se neplatí, veřejné finance nejsou žádný problém, zdroje jsou, my je najdeme. Ten maďarský scénář ukazuje, že to prostě není pravda, že když si rodina vezme spotřebitelské úvěry, změní se situace, ona je není schopna splácet, tak přichází exekuce a takové to tvrzení, že na stát nemůže přijít exekuce, že stát nemůže zbankrotovat, to se ukázalo právě v té krizi jako velká lež. V tomto smyslu my určitě půjdeme s odvážnými koncepty, bavíme se o tom teď už na osmi konferencích, ve všech regionech na Vizi 2020, média nás trošku bojkotují, když to řeknu slušně, nicméně ta diskuse o tom, že musíme lidem říct pravdu, že musíme říct jaká jediná možná je cesta do budoucna, nejenom co musíme udělat, ale proč to vlastně děláme. My jsme nikdy nebyli schopni vysvětlit lidem, proč to tohle všechno vlastně děláme, proč to navrhujeme.



Moderátor:


Takže se teď podíváte do kamery a řeknete - vážení voliči, bude potřeba zvýšit daně, snížit výdaje státu, chceme vyhrát volby a je to proč?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tak podívám se klidně do té kamery. U těch daní to je opravdu na delší debatu, já si nemyslím, že situace, ve které jsme, to je krize a hledání jakéhosi východiska té krize, oživení ekonomiky, nastartování ekonomiky, můžeme zvyšovat přímé daně, to je úplný nesmysl, všichni půjdou spíše opačnou cestou, my můžeme zjednodušit daně, zlepšit výběr daní na to konto, ale jestli se něco bude odehrávat v daních, tak je prostor pouze v nepřímých daních. A já si opravdu počkám na ty návrhy, protože máme vládu, máme schopného ministra financí, ať přijde s návrhem, který můžeme potom připomínkovat. Já si myslím, že je cesta u DPH, nicméně musí být doprovázena diskusí jakým způsobem kompenzovat seniorům tuto situaci, bez nějaké valorizace to prostě nepůjde, protože by to neakceptovali a přitom to musí být fiskálně zajímavé pro stát tak, aby na tom DPH vybral víc, než vybírá dnes. Můžeme se bavit o spotřebních daních, ale tam ten prostor velký není, můžeme se bavit a otevřít znovu a bude to pro ODS bolestné - nemovitosti, můžeme možná vymýšlet daň ze vzduchu, z vody, ale fakticky to řešení není v příjmech, je ve výdajích, je v tom, kolik budeme schopni ušetřit, jak budeme schopni redukovat ten balík, který dneska už je téměř 96% rozpočtu bez dluhů, bez deficitu. Dneska ten plán přece je nebo za rok 2009 96% výdajů se rovnalo příjmům bez deficitu, 96%! Ten manipulační prostor státu je minimální a třetí věc, musíme těm lidem vysvětlit, že na jedné straně úspory, šetření, na druhé straně nastartování ekonomiky a jaké kroky musíme udělat proto, aby byla vytvářena pracovní místa, kdo je vytváří? Zase jenom živnostníci, podnikatelé, bohužel někdy i stát, ale tomu státu nic nepřináší. Toto je takhle obecně, v tom programu přijdeme s tak detailními kroky, aby to lidé pochopili a aby pochopili, že prostě teď slibovat, že bude okamžitě dobře je úplný nesmysl a je třeba najít někoho a my se k tomu hlásíme, kdo za prvé řekne pravdu, nabídne to řešení a řekne bude to rok, dva, tři, čtyři, v roce já nevím 2012 chceme mít schodek 3%, v roce 2017 bychom chtěli vyrovnaný rozpočet. Někdo s tím bude muset přijít a my tu odvahu máme.



Moderátor:


S tím, že teď z vás asi nedostanu konkrétní představu těch kroků, které by k tomu vedly. Když vezmu jeden příklad, na sociální pojištění se vybere asi o 8 miliard méně, než stojí dohromady penze a sociální dávky, tak je evidentní rozpor, což by znamenalo buď zvýšit sazbu sociálního pojištění nebo seškrtat zhruba čtvrtinu dávek a důchodů, neřeknete mi jakou cestou půjdete?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Já bych dokonce řekl, většina těch návrhů a já jsem si tady ten graf připravil, nevím jestli je to možné zvětšit, jsou návrhy, které teď přináší demokracie do Sněmovny, to je 20 miliard. To jsou návrhy, které vypadají strašně bohulibě, ale fakticky snižují další schopnost státu například platit důchody, protože nakonec důchody musí vyplatit vždycky. Bude muset ty peníze na to najít, tím pádem zvýší ten deficit a dostane nás znovu do té dluhové spirály, do těch rizik maďarského typu. To znamená krátkodobě žádné řešení prostě není, zvyšovat sociální pojistné nebo sociální daň nebo důchodovou daň je nesmysl, už tak i máme skoro nejvyšší. Snižovat důchody je nesmysl, už tak je máme skoro nejnižší, to znamená bez toho, že bychom realizovali velmi rychle do roku 2012 poměrně razantní důchodovou reformu a nastartovali ten systém, který aspoň dá jakous takous jistotu těm mladým, že někdy nějaký důchod dostanou, tak to je jediná možnost. Tady žádné jednoduché, krátké řešení neexistuje.



Moderátor:


Pojďme ještě k jedné věci, která souvisí s rozpočtem, dejme tomu v tom střednědobém horizontu. Vy jste přišli s myšlenkou ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, jak by to mělo fungovat?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tak dneska se ohání kdekdo tím, že prostě za rok 2009, kdy byl jakoby v naší gesci, se udělal schodek 200 miliard, za to může ODS, ono je to trochu složitější. Nechci ukazovat další graf kdo za jaký dluh českých veřejných rozpočtů může, ale fakticky, když ta světová ekonomika funguje, jestliže jsme na nějakých vysokých růstových tempech, teď já nemluvím o potenciálu té ekonomiky, ale my jsme fakticky dosáhli 4,5, 5, více procent ekonomického růstu a i v této době jsme dělali 50, 70, 100 miliard deficitu ročně. To prostě není možné, v EU i pod mou gescí i s jinými kolegy jsme diskutovali o tom, že dnešní maastrichtská kritéria úplně nesplňují ten charakter obezřetného fungování fiskální politiky jednotlivých států a to je to, že jestliže dělám růst třeba 3%, tak pokud bych udělal deficit 3%, tak v takové situaci v tom našem zákonu, protože v ústavě je garantováno skoro všechno, ale to, aby se ten stát choval rozumně k financování státu a rozpočtu tam není, tak prostě jsou jiná pravidla schvalování. Jestliže překročí vláda, připraví v situaci, kdy to není nutné, kdy opravdu dochází k nějakému oživení, schodek ve financování, bude si muset říct o důvěru. Celý ten systém je nastaven tak, že bude donucovací jak pro ty poslance, je tam vazba na jejich příjmy, se odvíjí jejich plat od toho, jakým způsobem se chovají obezřetně k financím, tak od vlády, která bude mít jasně nastaveno s čím musí přijít do Sněmovny, jakou většinou musí být schvalován rozpočet, například ten rozpočet, který opravdu překračuje nějaké parametry nemůže jít prostou většinou, ale většinou 101 hlasů a toto všechno by mělo vést společně k vytvoření fondu na cyklické změny, to znamená fondu v době přebytku, který ve státních pasivech a aktivech vytvoříme, tak abychom v dobách zlých měli možnost z čeho financovat případná opatření na čelení té krizi nebo té depresi, která přijde. To znamená je to celá sada opatření a ten ústavní zákon o rozpočtové kázni nebo odpovědnosti je věc, která si myslíme, že v nějaké podobě bude muset být přijata, dokonce se budu muset shodnout politická scéna na tom, aby řešila ty hrozné schodky, které dneska existují a naznačila závazný způsob, nejenom výdajové limity, ale i dlouhodobější plánovaní fakticky celé daňové agendy tak, aby vůbec to prostředí mělo nějakou šanci, že se během čtyř, pěti let změní, změní pozitivně, aby k nám chodily investice, aby nám neutíkali podnikatelé, aby nám tady zůstávali pracovat lidé.



Moderátor:


Pane předsedo, když se takhle u nás v Partii střídají představitelé jednotlivých politických stran, tak ta shoda na tom, že je potřeba s deficitem něco dělat panuje, v tom asi problém není. Ale když zůstanu ještě u toho vašeho ústavního zákona, ten by muselo schválit alespoň 120 poslanců a třetina přítomných senátorů, dovedete si představit, že tuto podporu seženete, protože jestli dobře počítám, to znamená dohodnout se s ČSSD, jinak takhle velkou většinu dohromady nedáte?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tak jestliže někdo říká, že chce hasit požár tím, že tam bude přilévat benzín, to znamená, že chce řešit deficit zvětšováním deficitu, tak potom ta slova v televizi, ať už je říká kdokoliv, znějí hodně falešně. Deficit se dá řešit jedině tím, že ho budete snižovat a snižovat ho můžete jedině zvýšením příjmů anebo snížením výdajů, jestliže se bavíme o tom, že výpadek daňový v době krize v tomto roce bude možná 100 miliard, tak na příjmech to asi nebude. Takže každý kdo říká, že se na příjmech dá něco vyřešit, neříká pravdu. Proto to je předvolební zákon, proto s ním jdeme, abychom pro něho získali takovou podporu, aby se vytvořila vůbec možnost těch 120 hlasů ve Sněmovně. Pokud nebude, takový zákon nikdy přes levici nevznikne.



Moderátor:


Já se snažím právě zjistit, kde chcete najít tu podporu, protože ve chvíli, kdy ČSSD ani nepřipouští, že by se dneska..



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Pane redaktore, ty volby nejsou rozhodnuty teď, ty se rozhodnou někdy v tom květnu.



Moderátor:


Takže je to téma po volbách, teď je to jenom vějička pro voliče?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Není to vějička pro voliče, vy přece musíte přijít s něčím, co nám dává vůbec možnost věřit, že se něco zlepší. Tak jako můžeme diskutovat o volebním systému, ale dneska je neprosaditelný, ale musíme přijít s vizí, kterou budeme prosazovat po volbách a my to prostě uděláme, jako jsme to udělali v tom funkčním období zkráceném na dva roky nebo dva a čtvrt, tak stejně tak musíme přijít s nějakou vizí a představou, co uděláme s veřejným rozpočtem. To je klíčový problém Česka a to je dluh, ty všechny ostatní problémy se od toho pouze odvíjejí a když se bavíme, že máme problémy se zdravotním systémem, sociálním systémem, důchodovým, tak to je možná jedna z příčin toho problému, proto musíme řešit tyto příčiny, ale faktickým cílem je snížit dluh, abychom neplatili 77 miliard obsluhu dluhu, to je osm naprosto nadstandardních fakultních nemocnic, to je 400, 500 domovů důchodců, proto to děláme, to je to, proč chceme lidem vysvětlit, že za těmi dluhy existuje platba, která nám prostě.. Platy ve veřejné sféře by mohly být o čtvrtinu větší, kdybychom neměli 77 miliard dluhu, který každý rok musíme platit. Každý rok bez toho, že bychom spláceli ten vlastní dluh, platíme jenom ty úroky, to přece těm lidem musí někdo říct jako velmi pravdivě a říct - my nechceme, bylo to 15, socialisti to jednorázově zvedli téměř na 30, dneska je to 35% fakticky HDP je tento dluh a je to 77 miliard , to nejsou fiktivní čísla, to jsou skutečné peníze, které každý rok v podstatě odvádíme bankám, místo toho, abychom je použili na sociální systém, na zvýšení důchodů, já nevím na platy učitelů, to je přece ten problém.

Moderátor:


Teď budeme mluvit o tom, jak se ODS chystá na volby. První fázi kampaně už ODS zahájila, objíždí republiku s programovými konferencemi pod hlavičkou Vize 2020, na preferencích to ale zatím moc vidět není, sociálním demokratům se ODS dívá z dálky na záda. Obrazu strany nepomáhají ani občasné mediální přestřelky mezi jejími lídry.



Autor:


První vážný signál o nejednotnosti ODS se ozval už v době, kdy Mirek Topolánek sestavoval svou druhou vládu. Poslanec Vlastimil Tlustý si vytvořil vlastní frakci uvnitř strany, údajně proto, že si ho Mirek Topolánek nevybral do vlády jako ministra financí, potom ale přišel opravdu tvrdý zásah. ODS prohrála krajské volby, ČSSD obsadila 13 hejtmanských křesel v republice, opět zesílil tlak na vedení občanských demokratů a kritizovat Topolánka začal Pavel Bém. Na volební kongresu se postavil proti němu.



Pavel Bém, ODS, pražský primátor, natočeno 8. 11. 2008:


Důležité ani není, jestli vyhraje Petr nebo Pavel, ale důležité je, aby z kongresu vyšla ODS silná.



Autor:


Bém svůj boj prohrál, v čele zůstal Topolánek, přišly ale další problémy. Například podivně rychlý nárůst členů v Litvínově a Dubí, média si pak přímo vychutnala kauzu Topolánkovy dovolené v Berlusconiho vile a jeho výlet na luxusní jachtu do Toskánska s šéfem ČEZu. Po pádu vlády v době předsednictví EU odešel Mirek Topolánek i ze Sněmovny, přestože eurovolby nedopadly pro ODS špatně, před dalším nevolebním kongresem loni v listopadu se znovu objevily požadavky na odstoupení Topolánka z předsednického křesla. I to šéf ODS nakonec ustál.



Mirek Topolánek, ODS, předseda strany, natočeno 22. 11. 2009:


Takže ODS - odpovědnost, dospělost, standardnost.



Autor:


Teď se ale schyluje k nejtvrdšímu boji, ke květnovým volbám do Sněmovny a poslední průzkumy Median a CVVM hovoří jasně - ODS ztrácí voliče.



Moderátor:


Pane předsedo, je podle vás ODS jednotná strana?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Já nevím co vidíte pod pojmem jednotnost, jestli je to jeden hlas a téměř zákaz hlasu jiného, tak to ODS nikdy nebyla a nikdy nebude, já si ani nepřeji, aby taková byla, aby prostě nějaký sekretariát nalajnoval prostě oficiální rétoriku a všichni pod hrozbou já nevím čeho říkali totéž. To tak nikdy nebude a já jsem rád, že ta vnitřní pluralita názorů je poměrně velmi jakoby rozsáhlá. Nesmí ale strana vypadat rozbředle, nedůvěryhodně nebo to, že není schopna se na něčem shodnout. Nám se stalo a myslím si, že to řešíme téměř v přímém přenosu, takže to nechci opakovat, že jsme prohráli krajské volby způsobem, který by musel v každé straně a taky vytvořil pnutí, přestože to nebyly centrální volby, takže to nebylo jakoby na odstoupení předsedy, tak ve všech zemích po takovém výprasku musí dojít k nějaké katarzi. Nám vlastně celá ta a musím říct, že tam souhlasím s Václavem Klausem, že ta struktura čtrnácti krajů vytvoří postupně strukturu čtrnácti ODS, nedej bože čtrnácti školských, zdravotních a jiných systémů, to by bylo ještě horší. Nám se po prohraných volbách celá ta struktura začala tlačit do toho centra, protože to nejsou jenom ti hejtmani, za tím je celá politická, byznysová v tom případě a další struktury, které mají za prvé pocit frustrace a za druhé jakési neuspokojené příležitosti, bych řekl politicky i jinak. A v tomto smyslu došlo k té katarzi v roce 2008, kdy ten kongres nenabízel faktickou změnu, pouze souboj mě a Pavla Béma a tam si myslím, že je velmi dobře, že jsem to ustál, od 1. ledna bylo zřetelné, že děláme dobrou politiku pro Českou republiku, že ta vláda vládne dobře, vyhráli jsme ty evropské volby, nicméně ta katarze pokračuje dál, vyústila řekl bych v řešení černých duší, což není problém jenom ODS a jenom problém České republiky, nicméně my ho řešíme poměrně razantně. Doufám, že nejenom tím drsným způsobem, rušením těch sdružení, ale hlavně pravidly pro sestavování kandidátek, pravidly pro nominace nezávislé na počtu členů a tak dál.



Moderátor:


A ta pravidla pro sestavování kandidátek jste přijali teď po tom, co jsou ty kandidátky sestavené?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


No, hlavně mluvím o nominacích na nejrůznější sněmy a kongresy, protože já nejsem přítelem retroaktivních opatření a my až na výjimečné případy na žádost regionálních sněmů nebudeme ty kandidátní listiny měnit. My jsme nezrušili volby a tak dál, to znamená to, že má ta strana nějaké problémy, ono se to špatně v televizním přenosu vykládá, voliče má zajímat s jakým programem ta strana přichází, jestli když ten program takto prezentuje veřejně, jestli je ochotna ho nakonec plnit, to znamená určité zkušenosti, kdo ten program má vlastně zabezpečit, kdo garantuje to splnění. Ve všech těch parametrech máme samozřejmě rezervy, nicméně ty průzkumy mě nechávají zcela chladným, protože vzpomeňte si na rok 2006, Jiří Paroubek šel z poměrně nízké hladiny, my jsme jednu dobu měli téměř 40% a kdyby se volby konaly o 14 dní později, tak jsme volby nevyhráli 36/32, ale mohlo to být klidně naopak. Ta atmosféra v den voleb nebo v tom týdnu před volbami bude nakonec klíčová a já tady říkám zcela otevřeně české veřejnosti, budu dělat všechno pro to, aby veřejnost byla hodna toho hlasu, aby byla hodna té podpory, čeká mě spousta práce a moje kolegy, nicméně v žádném případě nerezignujeme, naopak s tou vizí objíždíme republiku, hlavně diskutujeme spolu a s odborníky. Že se podařilo dostat zástupce Transparency International na konferenci o boji proti korupci, že na oblast sociálních věcí přijeli ti největší experti a to ne z ODS, dokonce z jiných politických stran, kdy se snažíme opravdu najít recepty spíše střednědobé, abychom mohli představit hodnověrný program, tak to je dobrý příslib pro to, že ten program pro voliče bude nejenom atraktivní, ale že bude reálný, že to bude program, kterému oni uvěří - ano, toto nejsou jenom sliby, to není populismus, toto sice bude bolet, ale my jsme ochotni za tou ODS jít, protože ona to v podstatě dělá dobře.



Moderátor:


A věříte, že je dost voličů, kteří se budou rozhodovat podle programu a ne podle toho, jak vaše strana působí na veřejnost?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tam platí obojí, jak program, tak samozřejmě to jak vypadáme na veřejnost, jestli jsme schopni se vypořádat, očistit tu stranu, jestli prostě budeme čelit všem vnitřním problémům. Jenom v té vaší upoutávce bylo několik věcí, které už se staly mediálním klišé, já jsem přece nikdy nebyl s ředitelem ČEZu někde v Toskánsku, to jsou neuvěřitelné mýty, už nejsem schopen jim čelit, nemám čas, ani chuť je vysvětlovat. Každopádně vytvářejí o té straně nějaké povědomí, vytvářejí u celé řady lidí, kteří volili ODS jenom proto, že nebyla alternativa, volili ji, že neměli jinou šanci, pocit, že je třeba najít alternativu, že je třeba najít někoho, kdo bude prostě v dané chvíli hodnověrnější, to je pro ODS velké riziko, my si ho uvědomujeme a proto si myslím, že musíme udělat ty kroky uvnitř i směrem ven, které budou čitelné, které ti lidé pochopí.



Moderátor:


Považujete za problém, pokud o vás váš poslanec mluví jako o předsedovi v ilegalitě, místopředseda významné regionální organizace jako o kapitánovi potápějící se lodi, to přeci nevytváří obraz strany, která by věděla co chce a s kým jde do voleb?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


U těch regionálních, já jim říkám pantátové, je to pikantní v tom a proto ta jakási válka vnitřní byla nutná a proto taky nakonec ten kongres rozhodl, že půjdeme cestou řekl bych vnitřní očisty té strany. Dobře se mluví o potápějící se lodi, když přesně ty regiony pod čarou ponoru vysekávají díru, to znamená já určitě tu loď nenechám potopit, protože problémy měly různé strany v Evropě, ale vždycky nakonec ta instituce a hodnověrnost té instituce se prostě podařilo ji znovu napravit, protože bez politických stran ten systém nebude fungovat a v tomto smyslu budovat nějakou novou stranu já pokládám a zatím se to všude takhle stalo, snad kromě Itálie, za daleko pracnější, než teda nastavit mechanismy, protože přicházejí noví lidé, noví politici, ta strana tady musí fungovat dlouhodobě. Já jsem v tomto optimista, i když to bude bolet.



Moderátor:


Máte pro sebe stanovený cíl, jak by z vašeho pohledu měly ideálně sněmovní volby dopadnout?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tak já ty preference nesčítám ODS, ČSSD. Tady je na jedné straně tendence médií vytvořit ten souboj jakoby binární, jakoby dvou velkých gigantů, navíc jakoby trochu přežilých. Na druhé straně existuje a je to vidět, mediální záměr útočit na obě ty strany a vytvářet prostor pro ty menší subjekty tak, aby ta politická scéna byla pestřejší, což samozřejmě vede k problémům, které jsem zažili teď po těch volbách, rozdrobené koalice, neschopnost vládnout, neschopnost mít většinu.



Moderátor:


Promiňte, mluvíte o tom, že je nějaké mediální spiknutí..?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Ne nemluvím, to mně teďka vkládáte.



Moderátor:


Já se to snažím pochopit.



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Je to nepochybně, tak jak to čtu, je to redakční záměr, útok na ty dvě strany, které si to mimochodem zaslouží. Je celkem zřetelný, takže to není jenom souboj těch velkých stran a já sčítám ty preference. Sčítám koalice odpovědných, koalice dejme tomu populistů, když to zjednoduším, proto ty podzimní volby nebyly. Jiří Paroubek si spočítal velmi jednoduše, že ty volby v součtu nevyhraje a proto ty volby fakticky zrušil, čímž nás vrhnul do dalších problémů a neskutečného martyria do května tohoto roku, vláda, která nemá mandát úplně vládnout, která nic nemůže udělat, Sněmovna, která cokoliv se usnese, tak je víceméně špatně a v tomto smyslu já věřím, že ta pravicová nebo možná středopravicová nebo ta nepopulistická formace bude mít víc jak 100 hlasů a bude schopna sestavit vládu. To je pro mě klíčové, pro to dělám všechno, proto se samozřejmě jedná. Tady je nevýhoda, že ten volební systém, bylo to i v minulých volbách, KDU-ČSL, zelení a zelení a ODS měla o 4% víc, než mělo KSČM a ČSSD, přesto to byl pád. Ten systém dává jakoby v podstatě preferenci těm větším subjektům a v tomto smyslu ODS musí vyhrát ty volby, pokud má platit zároveň to, že má být sestavená středopravicová formace.



Moderátor:


Takže ten cíl je, aby ODS vyhrála volby a současně měla vhodné partnery k sestavení vlády?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Kdyby ODS vyhrála volby a nemohla sestavit vládu, to už jsme tady měli, tuším od roku 96 fakticky jsme v této situaci, to znamená pro mě je opravdovým cílem to, aby mohla vzniknout vláda, která bude čelit těm problémům, o kterých hovoříme, to znamená to nebude jenom vláda ODS.



Moderátor:


Které strany by to tedy ještě byly?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tak já si myslím, neříkám nic nového, říkám to celá léta, pro nás je vyloučená jakákoliv spolupráce s komunisty. Socialisté, ti dnes s tím vedení, které mají, se stávají já bych řekl nesociálně demokratickou stranou, dneska já mám pocit, že se posunují do takové populistické roviny, ještě lehce střihnuté takovým národovectvím nebo racionalismem.



Moderátor:


Takže s ČSSD taky ne?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


S ČSSD určitě velká koalice, o které se často mluví, je pouze a znova opakuju před každýma volbama - havarijní řešení. Pokud nebude žádná jiná varianta, tak politici musí skousnout zuby, možná personálně jiní lídři půjdou do takové sestavy, ale je to havárie, není to prostě standardní řešení. Chci standardní řešení, chci, aby tady vládla středopravicová formace. To jsou všecky ostatní strany, které se v podstatě dostanou do Parlamentu.



Moderátor:


Ruku na srdce, po těch dvou a půl letech v čele vlády chcete být opravdu příští čtyři roky premiérem České republiky?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Chci být premiér České republiky, mimo jiné proto, co o tom vím, mimo jiné proto, abych mohl udělat ty věci, které buď jsem nedostal, nebylo mi dáno časově nebo i tím složením, abych je udělal a protože moje míra informací během toho vládnutí je taková, že si prostě myslím, že mohu být prospěšný, protože já už o tom opravdu vím hodně a v tomto smyslu nabízím to, co jsem, jak jsem to dělal, dělal jsem to velmi odpovědně a nikdo mi dneska nevyčítá, jak jsem dělal premiéra. Vyčítají mi spoustu jiných věcí, někdy úplně zástupných nebo nepravdivých, to znamená, myslím si, že budu dobrý premiér.



Moderátor:


A pro případ, že ODS nevyhraje volby a nepodaří se sestavit středopravicovou vládu?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tak zase standardní mechanismy evropské. Já jsem to říkal na všech kongresech, my nejsme strana, která se chce chovat nestandardně, jestliže reprezentace prohraje centrální volby - odchází. Britští konzervativci prohráli centrální volby třikrát za sebou, pokaždé to stálo hlavu jejího předsedy, ať už to byl Hague, Iain Duncan Smith nebo Howard. Jestliže prohraje v květnu David Cameron volby, tak půjde taky. Toto je standardní, tak je to podle mě správné, to znamená pokud prohrajeme volby, tak předseda Topolánek odchází.



Moderátor:


Do konce volebního období zbývají zhruba čtyři měsíce, máte plány, co byste za tu dobu chtěli stihnout?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Samozřejmě máme, máme poměrně detailně propracované časování té kampaně, do 20. února nás čeká ještě šest regionálních konferencí. Klíčová témata, České Budějovice - veřejné finance, budeme se bavit mimo jiné také o médiích a o kultuře, mám pocit, že v Liberci, životní prostředí v Ústeckém kraji, čeká nás šest velmi důležitých témat, na základě toho my na ideové konferenci budeme doufám demonstrovat jednotu v tom smyslu, my se shodujeme na té střednědobé vizi. Potom existuje určitě podle data voleb nějaký termín zahájení ostré kampaně a mezitím je prostor samozřejmě pro určitý typ komunikace, který nezveřejňujeme, protože se o to ještě trochu hádáme. Ty volby nerealizované, ukradené volby vzaly všem stranám peníze, to znamená, že určitě ta kampaň nebude tak nákladná, nebude tak bombastická jako jsme zvyklí a já si myslím, že to je správně.



Moderátor:


Vy jste si z té otázky na čtyři měsíce vzal rovnou tu část, která se týká kampaně, to znamená, že ve Sněmovně už jste hodili ručník do ringu a vůbec se tam nebudete o nic snažit?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Ve Sněmovně se budeme chovat tak jak se chováme teď, to znamená já bych řekl brzdit patama. Nic dobrého už schváleno být nemůže, protože ta skladba je taková jaká je, pokud budou lidé jako Vlastimil Tlustý umožňovat procházení těch levicových návrhů, jako byly třeba pozměňovací návrhy u rozpočtu, které prošly přes jeho neúčast nebo přesněji pro jeho neúčast, no tak potom už je vymalováno a víceméně budeme prohrávat každé hlasování a v tom smyslu čeká práce nás, Senát, premiéra i prezidenta v tom, abychom brzdili takový ten opakovaný průlom před každými velkými volbami, který znamená neuvěřitelnou explozi mandatorních výdajů a potom pro každého strašné starosti po volbách.



Moderátor:


Máte pro sebe nějakou strategii, jak v tom předvolebním čase pracovat s médii?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Budu se snažit chovat slušně, což se mi poslední dobou určitě daří, nicméně je strašně složité se dneska prosazovat, média jsou pod velkým tlakem, protože tak jak krize působí na všechny, tak to působí i na ten reklamní koláč, média se bulvarizují, dneska žijou z velmi krátkých, okamžitých zpráv, která potom ovlivňují zpravodajství. Budeme muset hledat celou řadu jiných prostředků, jak se dostávat k lidem, pokud nebudou k dispozici standardně média, ne jak jsme byli zvyklí, ale jak třeba bývá zvykem v západním světě.



Moderátor:


Teď jste měl k dispozici v TV Prima skoro 50 minut, to není zas až tak málo prostoru.



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Já děkuji a jsem rád, že jste mě pozvali.



Moderátor:


Pane předsedo, my jsme se ptali diváků, jestli podle nich dokáže ODS vyvést zemi z krize, 54% hlasujících říká, že ano. Máte k tomu komentář?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tak já mám na hlasování tohoto typu samozřejmě svůj názor.



Moderátor:


I když pro vás dopadne dobře?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


I když dopadne dobře, většinou se dívají lidé, kteří hlasují, to znamená ti aktivnější. Pokud se nám podaří přesvědčit i ty nedívající se, tak si myslím, že by to bylo pro tuto zemi dobře.



Moderátor:


Pokud jde o ty vztahy s médii, já se omlouvám, že u toho ještě zůstávám, protože mě to jako novináře zajímá. To znamená, že nebudete teď minimálně ty příští čtyři měsíce hrozit v každém rozhovoru tím, že odejdete, ukončíte ho a podobně?



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Já jsem nikdy nehrozil, že odejdu, já jsem to jednou udělal v situaci, kterou pokládám za standardní, kdy ten rozhovor začal být o něčem jiném. Jinak samozřejmě já jsem impulsivní, od novinářů žádám, aby se mnou diskutovali o tom, co je podstatné, aby se pokusili ke mně chovat slušně, když se budou ke mně chovat slušně, já se budu taky, je to moje standardní chování, slušné chování, přesto, že to tak někdy mediálně nevypadá.



Moderátor:


Taková tedy byla Partie s Mirkem Topolánkem, děkuji, že jste přišel, na shledanou.



Mirek Topolánek, předseda ODS:


Děkuji za pozvání, bylo to milé.

 
  Přístupy: 12504 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA