Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Barroso: ANO nebo NE?

Hynek Fajmon

Volby do Evropského parlamentu zahájily proces formování nových evropských institucí. Parlament je již ustaven a nyní přichází na řadu Evropská komise. V jejím čele stál od roku 2004 až dosud bývalý portugalský premiér José Barroso. V těchto dnech a týdnech se rozhoduje o tom, zda bude v předsedání Komisi pokračovat nebo nikoliv. Jak to dopadne? Příští týden se o tom rozhodne ve Štrasburku.

Barroso si získal podporu všech 27 vlád členských států EU a zatím nemá žádného protikandidáta. Stále ale není jisté, že se opravdu novým předsedou EK stane. Největší problémy mu začal dělat nově zvolený lídr evropských liberálů a bývalý belgický premiér Guy Verhostadt. Právě tohoto muže totiž Barroso porazil v roce 2004. Verhofstadt se nyní hodlá "pomstít" a "mydlí" Barrosovi schody kde může.

Barroso potřebuje získat podporu Evropského parlamentu k tomu, aby mohl sestavit novou Komisi. Na ustavujícím zasedání v červenci odmítli socialisté, liberálové, zelení a komunisté o této podpoře vůbec jednat. Na program se to dostane příští týden. A jak to dopadne není zdaleka jisté. Zelení se už vyjádřili, že Barrosovi podporu nedají za žádnou cenu. EPP naopak podporu dodá, protože Barroso patří k této politické rodině. Jak se zachovají socialisté a liberálové, ale nikdo nedokáže odhadnout.

Barroso začal tento týden obcházet jednotlivé poslanecké skupiny se svým čtyřicetistránkovým "programem". Píše v něm, že bude prosazovat "chytrou regulaci", snížení objemu evropské legislativy o 25 % a podporu pro "podnikatelského ducha". Má tam ale také spoustu slibů týkajících se "boje s klimatem" a posílení Evropy. O Lisabonské smlouvě říká, že ji podporuje a bude rád, když začne platit hlavně z toho důvodu, že už se EU konečně bude moci začít bavit o "politice" a nikoliv o institucích.

Když jsem jej v pondělí večer na naší frakci poslouchal, musel jsem uznat, že v tom "umí chodit". Před pěti lety jsem jej podpořil, protože je to atlantista, stoupenec volného trhu a navíc člověk z malého a relativně nového členského státu. S většinou legislativy, kterou jím vedená Komise prosadila, ale nesouhlasím. Zákaz žárovek, likvidace českého cukrovarnictví, šílená antidiskriminační legislativa a nesmyslný "boj s klimatem" jsou věci, které moji podporu neměly a nemají.

Co teď? Mám Barrosa podpořit, nebo nikoliv? Mám riskovat, že tam přijde někdo jiný? Dnes jsem si přečetl v novinách, že Sarkozy už čeká na příležitost a po odmítnutí Barrosa tam nasadí svého Fillona. Ten by nám asi často opakoval Chiracovu tezi, že jsme "propásli dobrou příležitost mlčet". Uvítám Vaše doporučení.



Hynek Fajmon
poslanec Evropského parlamentu za ODS

Osobní stránky
 
  Přístupy: 9750 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA