Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Tomáš Julínek: Nevzdávám to




Nemrzí vás, že jste nebyl u pádu vlády?

Hezká otázka. To je ironie? Pád vlády není nic příjemného, takže není o co stát. Zároveň se ale tvoří pokračování a kolegové jsou u toho. To je pozitivní. Ale uvidíme.

Mluvil jste už s premiérem Topolánkem?

Měli jsme schůzku a bavili jsme se o budoucnosti, konkrétně o parlamentních volbách. Bylo to těsně před vyslovením nedůvěry vládě. Bavili jsme se o mé roli při přípravě parlamentních voleb, to znamená téma zdravotnictví. A shodli jsme se, že se na tom podílet mám.

A jaká tedy ta vaše role bude?


Situace se hodně změnila tím, že volby budou pravděpodobně předčasné. Musí se tomu přizpůsobit kampaň, témata. Jsem přesvědčen, že zdravotnictví bude jedním z témat voleb, i když jsou předčasné. Kampaň bude kratší, a tudíž strana, která přinesla řešení zdravotnické otázky pro Českou republiku, nemůže mlčet. Budeme se k tomu muset vyjádřit. Byl bych nerad, kdyby se opakovala situace z krajských voleb, kdy hejtmani chtěli zdravotní politiku schovat, strčit pod stůl. Někdo to zase znovu zvedne, ať ty hloupé poplatky, nebo něco jiného. A je potřeba se na to dobře připravit. Tím, že kampaň bude kratší, mělo by být jednodušší sdělení pro lidi. A to bude to nejtěžší.

Myslíte, že se dá jednoduše lidem vysvětlit zavedení poplatků? Pokoušel jste se o to a asi se shodneme, že se to moc nepodařilo.


Nechci jim vysvětlovat poplatky. Ty jsme myslím vysvětlili velmi dobře, otázek bylo velmi málo a to, že se toto téma stalo politikem, bylo proto, že určitá část lidí má rádo, když nemusí něco platit. Ne že by nerozuměli, o co jde. Samozřejmě některé věci se dojasňovaly později. To bych ale nechal být. Bylo to běžné opatření, které je v Evropě ve všech zemích

Ale právě kvůli tomu vám straničtí kolegové vyčítají, že ODS prohrála krajské volby.

Jasně, ale fakt je, že ČSSD sáhla po tomto tématu už v zimě 2007 a začala varovat lidi. Ti sami zjistili, že to vlastně nic není. Že to funguje. Většina z nich to akceptuje a platí. A fakticky se to téma objevilo až v létě 2008, protože se ČSSD rozhodla, že to jako politikum použije. Jediné, co byla chyba, že nebyla kontrareakce. A že zapadly pozitivní věci. Poplatky samy o sobě politický náboj neměly.

A jaká tedy budou zdravotnická témata pro předčasné volby?


Spíš než poplatky je potřeba dát lidem jasná a jednoduchá sdělení, která se týkají nutných změn, které musí prosazovat každá odpovědná strana.

Například?

Celá část práv a povinností zdravotnických zařízení a práv pacientů. Fungování celého systému, kdy lidé musí mít jistotu, na co mají nárok ze zdravotního pojištění. To nezodpovědní lidé typu Hovorka (Ludvík Hovorka, poslanec KDU-ČSL -pozn. red.) nesmyslně zablokovali. Něco jiného je debata, jak má vypadat třeba pojistné, to je příliš komplikované na předvolební kampaň. Ale lidé by měli mít určitou garanci kvality zdravotní péče v zákoně.

Vaše dohoda s premiérem, že se budete podílet na kampani, znamená pokračování reforem?


Jedna věc je příprava samotné kampaně, které se asi přímo účastnit nebudu, a druhá věc je odborné zázemí, které má připravit vhodná témata, objem slibů, které se mají splnit. Pak už je na jiných, jak to budou prodávat. K tomu můžu přispět jen konzultací. To, co se tam nepochybně musí objevit, je výzva k široké diskusi nad zdravotnictvím. Snažit se vyzvat ostatní strany, aby si dokázaly sednout a komunikovat o tom problému. Ale právě špatnou komunikaci vámstrany poslední dva roky nejvíce vyčítaly. To nemohly, protože jsem připravil projekt kulatého stolu a ti, kteří se toho odmítli účastnit, byli sociální demokraté. Například komunisti, i když jsme měli naprosto odlišné názory, byli v debatě velmi konstruktivní. Připravili koncepty, udělali návrhy. Od ČSSD jsem žádný pozitivní návrh neviděl. Můžou o mně říkat leccos, ale já jsem se o širokou komunikaci snažil. Oni se snažili znehodnotit projekt.

Už jste premiéru Topolánkovi odpustil, že vás odvolal z funkce ministra zdravotnictví?


Neměl jsem moc co odpouštět, protože jsem mu samotné odvolání nevyčítal. Pro mě je to věc minulosti, neumím a nechci se v tom babrat. Dávno mě to netrápí. Naopak mi to uvolnilo myšlenky i ruce pro to, abych mohl pracovat dál. A to, co uděláme po odborné stránce, je přetvoření reformy. Vypíchnutí kroků, zabudování zkušeností.

Myslíte si ještě na post ministra zdravotnictví?

To nerozhoduji já. Nejde o to, jestli si myslím na nějakou funkci. Stojím si za tím, že problematiku velmi dobře znám a že v jakékoliv pozici můžu pomoct se zdravotní politikou. Ať radou, nebo ji přímo vytvářet. A taky vím, jaké kroky udělat pro budoucnost, aby se zdravotnictví zlepšovalo. To je moje nabídka, a v jaké roli ji politická strana využije, to je druhá věc. Ale budu neskromný, resortu rozumím.

Pojďme do komunální politiky. Proč jste vstoupil do ODS Brno-venkov?


Vstoupil jsem do sdružení Ivančice. Je to z velké části můj volební okrsek. Dlouho mě vyzývali, abych tam přestoupil a posílil venkovskou část. A teď mě vyzvali, abych kandidoval na předsedu té oblasti. To není jednoduché rozhodování. Mapuji si situaci. Ale pravděpodobně se o ten post ucházet budu. Brno-venkov projevil už kdysi vůli měnit věci v celém regionu a i s touto částí semůžu ztotožnit. Ale první krok je o oblasti Brno-venkov.

Nicméně prvním krokem naznačujete, a opravte mě, jestli se pletu, vstup do boje se současným vedením jihomoravské ODS.

Ten dojem vytváří druhá strana. Že vstupuju do nějakého boje. Že jsem křídlo. Ale to není pravda. Vstupuji do komunální politiky, protože se mi jihomoravská ODS zdá mrtvá. Politicky, navenek. Ne, že by nefungovala vnitřní struktura, ale neví o tom naši voliči, což je dost podstatná vada. JižníMoravu a Brno opanovala ČSSD a to mi vadí. Nesnažím se bojovat, ale přesvědčovat. Včetně předsedy Milana Venclíka. Ale on mě označuje za nepřítele.


Souvisí váš vstup do Brna-venkova s kandidátkou do Poslanecké sněmovny?

To zatím nemůžu takhle potvrdit. Díky předčasným volbám to dostalo úplně jiný spád. A je otázka, do jaké pozice se postavím. Můžu obhajovat senátorský post, ale mám i právo a kredit kandidovat do Sněmovny. Ale to je celkově v regionu obtížná věc. Takže vstup do Brna-venkova není jednoduchou cestou na kandidátku.

Ale rozhodně je jednodušší než cesta přes Brno-město, že?

Není to tak jednoduché. Dokážu si představit, že boj o vítězství v ODS bude tak podstatný, že bude větší vůle zasahovat z centra, aby se objevili lídři schopní oslovit voliče. Máme totiž obrovskou příležitost volby znovu vyhrát.

A váš post senátora?

To budu řešit příští rok. Podle toho, jak se pohnou politické ledy. Připouštím, že může být cesta přes Brno-venkov na kandidátku do Poslanecké sněmovny, ale není to tak účelové. Kdyby mi šlo jen o mě, prodával bych sám sebe ve Venclíkově struktuře, a to nedělám.


Každopádně tedy chcete zůstat v politice. K profesi lékaře se nevrátíte?

To už je pravděpodobně ukončená kapitola. Přerušení tomu nesvědčí. Musel bych se do toho znovu dostávat.

Vaše jméno bude už asi navždy spojeno s reformami. Ne úplně pozitivně. Co vám říkají lidé na ulici?

Upřímně říkám, zažívám jen pozitivní reakce. Dřív na mě sem tam někdo pokřikoval, ale teď je to pozitivní. Třeba tak: já s těma poplatkama nesouhlasím, ale aspoň jste se o něco snažil. V tomto duchu mě lidé oslovují na ulici. Já se tvorby reformy nevzdám, už proto, kolik jsem do toho nainvestoval, že to v nějaké podobě dělat budu. Třeba vzdělávací formou.

(Autor: Tereza Strnadová)

 
  Přístupy: 21372 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA