Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Když je v USA abnormální hic

Jiří Schwarz jr.

Liberální institut


Tak je možné, že mají jen chybu ve výpočtu…


Steve McIntyre, kterého možná budete znát proto, že se pokusil se svým kolegou vyvrátit známý hokejkový oteplovací graf, si připisuje další bod. Zjistil totiž, že v datech NASA o ročních teplotách ve Spojených státech, která se používají pro modelování klimatu, jsou na začátku roku 2000 chyby.

Autor tohoto souboru statistických údajů z NASA sice přiznal chybu a tiše opravil daná čísla (srovnání starých a nových hodnot je dostupné třeba zde), ale už nějak zapomněl zmínit, jaké to má dopady na diskusi o změně klimatu. Rok 1998 už totiž v důsledku oprav není nejteplejším rokem od roku 1880. Tím se stává rok 1934. Rok 1998 se posouvá na druhé místo, ale na třetím místě je zase datum mnohem dřívější, tedy rok 1921. A teď to nejzajímavější - 5 z 10 nejteplejších let je z doby před Druhou světovou válkou. Pouze tři z prvních 10 jsou z poslední doby (1998, 2006, 1999). Naopak některé roky (2000, 2002, 2003, 2004) byly dokonce chladnější než rok 1900.

Ne že bych těmto číslům připisoval nějakou velkou důležitost. Přiznám se, že v podstatě ani nevím, co znamenají. Spíše mi připadá opravdu srandovní, že v datech, která používá každý druhý (nebrat mě prosím za slovo) klimatolog - a že jich dneska je -, zůstane 6 let nepovšimnuta takto závažná chyba. Schválně, jestli toto odhalení bude mít nějaký dopad na politické debaty o boji proti změně klimatu.



Jiří Schwarz jr.
Výzkumný pracovník Liberálního institutu
 
  Přístupy: 17202 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA