Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Předvolební hrátky s elektřinou

Ivan Fuksa

24.04.2009, Hospodářské noviny


Předvolební kampaň se rozběhla na plné obrátky a politici se předhánějí v různých návrzích, které nejčastěji nálepkují jako "protikrizové".

Také předseda KDU-ČSL Jiří Čunek přispěchal se svým balíčkem opatření v energetice. Jedno z hlavních jím navrhovaných opatření si přitom klade za cíl snížit cenu silové elektřiny. Za tímto účelem chce šéf lidovců využít ustanovení o "mimořádné tržní situaci", které je obsaženo v zákoně o cenách.

Jako náměstek ministra financí, jehož sekce má tento zákon na starosti, musím před záměrem Jiřího Čunka varovat.

Něco jako světová válka

Klíčový pojem "mimořádné tržní situace" je velmi obecný a zřejmě si pod ním každý představuje něco jiného. Jak se do normy dostal?

Při tvorbě zákona o cenách se na počátku devadesátých let legislativci ministerstva inspirovali obdobným zákonem v Německu, Rakousku či Švýcarsku. Podle jednoho z pamětníků se tehdy zeptali Švýcarů, co se výše uvedeným pojmem myslí. Dostalo se jim odpovědi, že by to mohla být třetí světová válka nebo výbuch atomové pumy.

Když Čechy a Moravu postihly rozsáhlé povodně v roce 1997, diskutovala tehdejší Klausova vláda o použití právě tohoto ustanovení. Obávala se totiž, aby na postižených územích nedošlo k závratnému nárůstu cen potravin. Nakonec nebylo potřeba tohoto mimořádného prostředku použít. Stačilo do příslušných oblastí vyslat cenové kontrolory, kteří preventivně odrazovali od zneužívání tísnivé situace obyvatel.

Můžeme diskutovat o tom, zda očekávaný cyklický pokles ekonomiky o dvě procenta představuje mimořádnou tržní situaci. Pokud ale současný stav porovnáme s povodňovou devastací tisíců kilometrů čtverečních a smrtí desítek lidí v roce 1997, pak při vší úctě k nedávno propuštěným nikoli.

Měli bychom spíše zabránit tomu, aby nezodpovědní politici v předvolební horečce nezneužívali obecného ustanovení zákona, když se jim přestane líbit cena té či oné komodity. Zvláště pokud v současnosti klesá.

Zlevňujeme vyšší cenou

Podle lidoveckého předsedy Čunka má vláda zatlačit na Energetický regulační úřad, aby snížil cenu elektřiny. Tento úřad je ale především nezávislým orgánem a jediné, co může udělat vláda, je uvalení moratoria (zmrazení cen) na dobu maximálně dvanácti měsíců.

To by ovšem bylo v době poklesu ceny elektřiny skutečně pikantní. Kromě toho si musíme uvědomit, že úřad by musel takový krok obhájit v Evropské unii, protože elektřina představuje nadnárodní komoditu obchodovanou na burzách.

Nelze nic jiného než doufat, že podobné návrhy mají pouze rozvířit diskusi a původce návrhu zviditelnit v médiích. Těžko se totiž věří tomu, že by mohly být myšleny opravdu smrtelně vážně.



Ivan Fuksa
Ing. Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 22774 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA