Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Littera … podruhé

Pavel Landa

Onehdy jsem http://www.virtually.cz/?art=14107 téměř ronil slzy nad pomalou digitalizací starších a starých novin a časopisů, v knihovnách nedostupných, které jsou naopak jinde, například v Rakousku, snadno – a zdarma - přístupné uživatelům internetu. Dobří lidé mne upozornili, že tak špatné to zas u nás není, takže spěchám předat radostnou informaci dál.

Ústav pro Českou literaturu Akademie věd České republiky už zpřístupnil svůj digitalizovaný archiv časopisů na adrese http://archiv.ucl.cas.cz/ . Můžete si prozatím listovat šestačtyřiceti časopisy, číslo po číslu (v digitalizované formě jsou tam například Literární noviny i Literární listy, Kulturní tvorba, Rozpravy Aventina, Posel z Budče i Světozor, Lumír nebo Zlatá Praha, atd.). V archivu je navíc možno vyhledávat podle jména autora nebo názvu článku, nebo i podle data (měsíc a rok).

Pozadu nezůstává ani Národní knihovna ČR sídlící doposud v pražském Klementinu. Její systém digitalizovaných dokumentů nazvaný Kramerius najdete na adrese http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do - a předpokládám, že budete příjemně překvapeni. Vždyť kdo by si nechtěl prohlédnout třeba Pražské poštovské noviny ze začátku 18. století, nebo časopis Přítomnost od 1. ročníku (1924) až po ročník 19. (1945), či Národní listy (1861 – 1933), Humoristické listy (1858 – 1935) anebo Pestrý týden (1926 – 1938), případně v Ružomberoku vydávaný týdeník Slovák (1919 – 1945)? A to ani nepíši o takových lahůdkách, jako je třeba unikátní námořní atlas z 16. století nalezený nedávno v trezoru Vědecké knihovny v Olomouci, který byl už Národní knihovnou rovněž převeden do digitální podoby a zpřístupněn tak veřejnosti. Samotný Kramerius tedy představuje úžasnou knihovnu!

Byl jsem však také upozorněn – i zmiňovaným systémem - na jakési problémy spojené s autorskými právy, přesněji řečeno s autorským zákonem. Zdá se, že podle platného práva vše zhruba po roce 1880 je plně k dispozici pouze na půdě zmíněné Národní knihovny ČR (u jejích čtenářům přístupných počítačů) nebo jiné instituce, která dotyčné periodikum vlastní. Člověk by očekával, že otázkami kolem práva autorského a případných (a potřebných) novelizací příslušných právních norem se budou pilně a zasvěceně zabývat dnešní časopisy věnované také (nebo především?) literatuře; ty však, jak zřejmo, mají většinou úplně jiné starosti a zájmy. Ale snad se někdy i k těmto otázkám dostanou.


Nakonec ještě shrnuji několik nejnovějších údajů o dveřích k bohatství, o kterém jsem dnes informoval. V právě publikované analýze uvádí Economist Intelligence Unit žebříček zemí s nejrozvinutějším přístupem k internetu. Vévodí Dánsko, Česká republika je na 31. a Slovensko na 39. místě. Český statistický úřad zase zjistil, že v ČR bylo ve II. čtvrtletí roku 2006 vybaveno počítačem 36 % domácností, 27 % domácností bylo připojeno k internetu. A pokud jde o základní počítačové dovednosti obyvatelstva, podle Eurostatu si z nových členských států vede lépe než průměr Evropské unie pouze Estonsko a Slovinsko. Kdežto nejvyšší počítačová negramotnost panuje v Řecku, kde základní znalosti postrádá 65 procent lidí.



Pavel Landa
Pavel Landa je spoluautorem knih Encyklopedie pro milovníky Švejka (I. a II. díl) a Vojenská kuchařka, a autorem knih Dějiny budou od útery, Ženy, ženy, ženy
 
  Přístupy: 5540 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA