Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Klaus a papež proti mýtu oteplování

Benjamin Kuras

17.1.2008

Je možné, že by se všichni světoví státníci mýlili a pravdu měli jen Klaus a papež? O trochu pravděpodobnější, ale přece: papežové už v dějinách navyprávěli hodně nesmyslů. Jenže tentokrát je papežova podpora donedávna osamělého Klause pozoruhodná dvěma zázraky.

To, že papež neargumentuje dogmatem proti vědě, nýbrž vědou proti dogmatu, je zázrak teologický.

A to, že se papež v něčem shoduje s husitou Václavem Klausem, je zázrak ekumenický.

S klimatem člověk nepohne Oba zázraky se týkají globálního oteplování, k němuž Benedikt XVI. v novoročním projevu poznamenal, že „proroci katastrofy klimatických změn straší svět na základě neověřeného ideologického dogmatu, spíš než skutečného vědeckého poznání“. Že rozhodování o ochraně prostředí by se mělo provádět „odpovědně, v dialogu s odborníky a moudrými, bez ideologického tlaku na ukvapená rozhodnutí, a především s cílem dospět k dohodě o modelu udržitelného rozvoje schopného zabezpečit blaho všech při respektování rovnováhy prostředí“.
Papež nepopírá, že obavy politiků typu Ala Gorea mohou být oprávněné. Žádá jen podrobnější, otevřenější a neomezovanou debatu o příčinách globálních změn a o způsobech, jak jim čelit. A doporučuje, aby se naslouchalo i těm vědcům, kteří klimatické změny vysvětlují i jinak než neodpovědnou industrializací. Mezi těmito vědci jsou vedoucí kateder a ústavů klimatologie, geologie, energetiky, chemie, marinologie, fyzikální chemie, biologie, ekologie, ekonomie, genetiky, geofyziky, atmosférické fyziky a dalších specializací z několika desítek zemí. Stovka z nich v prosinci poslala generálnímu tajemníkovi OSN dopis nazvaný „Klimatická konference OSN vede svět zcela chybným směrem“.

Argumentují v kostce takto: Oteplování je zcela v mezích přírodních změn posledních deseti tisíc let. Odhady změn vycházejí z dvacet let starých údajů z konce minulého století, které dnes už neplatí. Dnešní počítačová technologie nedokáže předpovídat klima. Současné zaměření na „boj proti klimatickým změnám“ odvádí vlády od možností připravovat se na nevyhnutelné přírodní změny a hledat metody, jak se jim přizpůsobit. Snahy zabránit změnám jsou marné a zdroje, které se na ně pomýleně vydávají, by měly raději řešit skutečné a naléhavé problémy lidstva.

Podepsaní vědci upozorňují, že politici zakládají svou klimatickou politiku na shrnutích vypracovaných poměrně malým týmem, kterému navíc konečné znění upravují vládní činitelé. Desítky tisíc jiných kvalifikovaných vědců se na přípravě těchto shrnutí nepodílejí, takže ta nejsou konsenzem odborníků.
Kde hledat donkichoty Abychom si rozuměli: nikdo netvrdí, že se klimatické změny nechystají. Jde jen o to, že skutečná debata o příčinách byla unesena jedním ideologickým směrem dřív, než se stačila rozvinout tak, aby byla světu užitečná.

Kdosi kdysi kdesi řekl, že aby se Češi dokázali probudit ke skutečné svobodě a demokracii, potřebují 25 000 paličáckých donkichotů. Zaplať pánbůh aspoň za jednoho.



Benjamin Kuras
Od roku 1974 britský občan. Autor 15 anglických divadelních a rozhlasových her, které se hrály v šesti zemích. Přispívá do českých periodik: Respekt, Bajt, Český deník, Týden, Lidové noviny, Profit, Marianne, MFDnes, Xantypa.
 
  Přístupy: 27206 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA