Na silnicích zabíjí strach
Jaroslav Kubera
01.08.2007, Právo Ring voný
Diskuse o příčinách neutěšeného stavu na silnicích jsou plné mýtů, domněnek a nepravd.
Naivita, s jakou mnozí věřili, že řídit bezpečně automobil je možno naučit zákonem, je udivující.
Zákon, jehož součástí je tzv. bodový systém, má jednu zásadní chybu. Je založen na strachu. Ze ztráty řidičského průkazu a z pokut, jejichž výše zjevně neodpovídá finančním možnostem většiny občanů ČR. Řidič, jenž ustrašeně zírá na ručičku tachometru, který má rozlišovací schopnost 5 km/hod., nemá čas sledovat měnící se situaci před sebou, za sebou a v bocích. I novinové titulky volaly, že řidiči se přestali bát a počet mrtvých je vyšší než před zavedením bodového systému.
Hlavním tématem je hledání viníků. Kdyby prý bylo více policistů schovaných za dálničními mosty s radary, byl by provoz bezpečnější. Omyl. Řidič, který právě zaplatil pokutu a přišel o několik bodů, je jedním z nejnebezpečnějších účastníků silničního provozu. Provoz by byl bezpečnější, kdyby peníze, které byly utraceny za zavedení bodového systému, byly použity na nákup policejních vozů a benzínu, aby policie mohla pendlovat přímo v provozu, kde ty nejzávažnější přestupky zůstávají nepotrestány. Ani odvolání plukovníka Bambase počet mrtvých nesníží. Možná že nový šéf dopravní policie alespoň nebude tvrdit, že pasivní antiradar je protizákonný nebo že zásadním problémem je trestání vlastníků vozidel, a bude si vědom, že dopravní policie má dbát na dodržování zákona, ale není zákonodárcem.
Samostatnou kapitolou jsou radary. I malé obce, které nemají peníze na obecní kanalizaci, neváhaly zakoupit radar v domnění, že jim ho vybrané pokuty zaplatí a ještě zbude. Větší města vyhlásila nepsanou soutěž o počet radarů na 1000 obyvatel. Jsou ale i výjimky. Teplice žádný radar nevlastní a za ušetřených 8 000 000 Kč budují exkluzivní dětské dopravní hřiště, aby děti byly lepšími řidiči, než jsou jejich rodiče.
Starší řidiči si vzpomenou na kupóny vložené v řidičských průkazech, které procvakávali příslušníci, a tři dírky znamenaly odebrání ŘP. Po šesti měsících jízdy bez vážných přestupků byl kupón vyměněn za čistý.
Vytisknout takový kupón s 12 okénky a zakoupit kleštičky policistům a správním orgánům by nebyl problém. Ale jak by k tomu přišli všichni ti, kteří na zavedení bodového systému vydělali? Zajímavý je návrh zmírnit bodový systém odečítáním bodů za kurz v autoškole, kde by se absolvent za několik tisíc dozvěděl, že má ve dne svítit, připoutat se, nejezdit na červenou, nebrat do ruky mobil... Dobrý nápad, zejména pro autoškoly.
Jaroslav Kubera
Senátor (ODS)