Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Střípky z ČŠI V

Prhoň Klátil

ČŠI již v polovině 90. let vytvořila profesionální program, databázi, do níž se ukládala zjištění o dění ve školách a údaje z inspekčních zpráv. Samozřejmé bylo, že i když byl program každý rok inovován, byla zachovávána kontinuita hlavních údajů. Proto bylo možné zjišťovat aktuální stav škol a také pozorovat trendy vývoje škol. Statistici museli mít radost. Máme dojem, že s tak propracovaným sběrem dat začala ČŠI jako první státní orgán (jestli tomu tak není, nechť je nám odpuštěno). O data měly zájem i další organizace. Program sloužil, ČŠI s ním nedělala tajnosti.

Databáze byla přístupná i jednotlivým inspektorům. Představovala pro ně účinnou zpětnou vazbu. Internet byl sice v ČŠI ještě v plenkách a počítačové sítě se začaty teprve vytvářet, ale každý z inspektorů si mohl program uložit do počítače a data vkládat kdekoli a nahrávat i na disketu. Inspektoři byli funkčností programu motivováni, aby data zadávali pečlivě, neboť sloužil i jim.

S příchodem Olgy Hofmannové bylo rozhodnuto, že co se dlouhá léta dělalo, je naprosto špatné a nevyhovující. Noví informatici (amatéři, bývalí žáci střední sklářské školy ve Valašském Meziříčí), kteří o školství nevěděli zhola nic, a teorie jim nic neříkala, začali z ničeho vytvářet informační skvost. Všechna doposud sebraná data ve shodě se zadáním od ústřední školní inspektorky zatratili. Zachování kontinuity je nezajímalo. Současná databáze, tzv. InspIS, se neustále mění, nemá žádný systém. Vyplňovat ji lze jedině na intranetu ČŠI. Amatérizmus z ní čouhá ze všech stran. Vypovídací hodnota je nulová. Vyplňující inspektor na často bádá, kterou předdefinovanou odpověď vybrat, protože všechny jsou nesmyslné. Databáze postrádá systém. V podstatě je samoúčelná, inspektorům vůbec neslouží. Sbíraná data se během školního roku mění. Inspektor třeba vyplňuje formulář, ale on mu zmizí a po nějaké době se objeví nový se, zcela odlišný od předešlého. Vynaložené úsilí a čas se zdvojnásobí, ale může se i ztrojnásobit.

Systém, kontinuita? Kdeže. Žádná organizace by z nynější databáze nezískala relevantní informace. Ostatně to není možné, protože databáze je neveřejná. Podobně jako inspekční metodické postupy. (V minulosti je ČŠI zveřejňovala a školy se mohly podle nich na inspekci připravit. V jiných zemích se tak doposud děje. Jen u nás je vše dův. taj. Ostatně srovnej si, laskavý čtenáři, webové stránky ČŠI a jiných státních úřadů.)

Proč nevyužíváte, paní ústřední školní inspektorko, data nasbíraná ČŠI před vaším nástupem do funkce? Proč neslouží data z InspIS inspektorské veřejnosti? Proč personální tajnosti na webu?)



Prhoň Klátil
 
  Přístupy: 34782 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA