Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Slovinské předsednictví

Jaroslav Zvěřina

CEVRO

Instituce „rotujících předsednictví“, které se v Evropské unii střídají dvakrát do roka, není ani příliš efektivní, ani příliš praktická. Půlroční úsek je příliš krátký na uskutečnění nějakých zásadních změn. Přesto patří k zavedené evropské unijní etiketě, před každým předsednictvím sestavovat více či méně rozsáhlý seznam prioritních témat. Slovinské předsednictví seznam svých priorit zahajuje „Lisabonskou smlouvou“, která zahájí v tomto roce proces ratifikací. Zmíněna je nově resuscitovaná „Lisabonská strategie“. Jde o neúspěšný projekt z roku 2000, který měl z Evropské unie učinit nejvíce prosperující oblast na světě. Nový text se liší od původního menší mírou optimismu a absencí konkrétních údajů. Jde o soupis dobrých úmyslů, které mají „rozhýbat“ v EU podnikání, výzkum a inovační aktivitu. Dalším bodem je energetická politika a její vztah ke klimatickým změnám. Z oblasti vztahů k sousedním zemím je zvýrazněna zejména problematika Západního Balkánu. Je otázka, jestli důvěrná vazba na Balkán bude pro Slovince v této oblasti výhodou, nebo spíše komplikací. Rok 2008 je také „Evropským rokem mezikulturního dialogu“. Více na webu: www.eu2008.si

Předsednictví Rady neznamená samozřejmě v pravém smyslu slova předsednictví všech unijních institucí. Má ovšem velký vliv, protože v mezivládní instituci jsou to konec konců vlády, které se v Radě musí dohodnout na definitivní podobě všech zásadních rozhodnutí. Vždy velmi záleží na tom, k jaké „váhové kategorii“ patří předsednická země. Českou republiku čeká předsednictví v prvním pololetí roku 2009. Budeme přebírat agendu od předsednictví francouzského, tedy od země, která nepochybně patří k těm těžkým váhovým kategoriím. Je proto prozíravé, že česká vláda již dnes navazuje úzké kontakty s Francií, a také se Švédskem, které po nás předsednictví přebere.

Součástí předsednické agendy jsou samozřejmě také věci obtížně předvídatelné. Česká republika se předsednictví ujme na počátku příštího roku. Co bude v té době „hýbat“ Unií, přesně nevíme. Budou to problémy s ratifikací kompromisního lisabonského dokumentu, další komplikace se statutem Kosova, konflikty na Středním východě, nebo nějaké ekonomické turbulence? Nechme se také trochu překvapit. Ne všechno je možné detailně programovat…



Jaroslav Zvěřina
doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
předseda OS Tábor a poslanec EP(ODS)

člen Výboru pro právní záležitosti a náhradník ve Výboru pro kulturu a vzdělávání
rezortní mluvčí klubu pro oblasti: právní záležitosti, petice
 
  Přístupy: 17752 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA