Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Al Gore: oteplovací mašina na peníze

Ivan Brezina

Na jaře prasklo, že apoštol boje proti oteplování Al Gore spotřebovává dvacetkrát víc energie než průměrný Američan. Tenhle člověk že nás zaklíná, abychom v zájmu „ochrany klimatu“ šetřili energií a nevypouštěli tolik skleníkových plynů? Může být na světě větší pokrytec?

Gore se bránil, že navzdory své gargantuovské rozežranosti žije „uhlíkově neutrálním stylem“. Kupuje prý totiž takzvané offsety, což je novodobá forma středověkých odpustků. Létáte často letadlem, jezdíte terénním autem, nebo (jako Gore) vlastníte rezidenci se spotřebou menší fabriky? Své „klimatické hříchy“ můžete vykoupit tím, že přes zprostředkovatelskou firmu zaplatíte někomu, kdo skleníkové plyny naopak pohlcuje. Třeba sází stromy nebo provozuje větrnou či sluneční elektrárnu. Stačí prostě jen otevřít peněženku a i bez askeze je z vás žák Erazima Koháka.

Komu vydělává GIM?

Zní to krásně, ale je to kolosální podfuk. Letošní průzkum listu Financial Times ukázal, že řada projektů zachycujících skleníkové plyny by vznikla tak jako tak i bez investice z offsetů. Jiné projekty (třeba větrné elektrárny) naopak přírodu dokonce poškozují. Offsety tedy neodstraňují skleníkové plyny, ale jen vinu za jejich vypouštění. Podle jednoho z mnoha vtipů je to stejné, jako kdybyste žili „špekově neutrální život“ – sice se sami budete cpát, ale zaplatíte někomu, kdo za vás bude chodit do fitka. Ale úsměv stranou: offsety jsou raketově rostoucím byznysem. V roce 2004 se jich celosvětově prodalo za 4 miliony dolarů, v roce 2006 už za 110 milionů dolarů. Mezi americkými celebritami je nesmírně zpopularizoval Goreův film Nepříjemná pravda.

Sám Gore kupuje své osobní offsety přes londýnskou investiční firmu Generation Investment Management (GIM). Kdo ji v roce 2004 založil? Gore. Když se to nedávno provalilo, GIM se ohradila, že prý sama žádné offsety neprodává. Pro své zaměstnance včetně Gorea je údajně jen nakupuje od „třetích osob“. Američtí novináři teď rozplétají neprůhledný řetězec firem s bizarními názvy jako Carbon Neutral Company, Native Energy nebo Chicago Climate Exchange a snaží se zjistit, zda je s nimi GIM kapitálově propojena. Investovala do nich? Vydělává tedy na prodeji offsetů i sám Gore? Jeho mluvčí tvrdí, že do toho nikomu nic není: „Pan Gore jako soukromá osoba své privátní příjmy nezveřejňuje.“ Taky vám to připomíná Stanislava Grosse?

Deníku The Tennessean Goreův sekretariát potvrdil, že GIM peníze svých klientů investuje do slunečních a větrných elektráren a dalších projektů, které údajně snižují produkci skleníkových plynů.

Náboženství prachů

I kdyby se tedy nakonec ukázalo, že Nepříjemný Al nemá s prodejem offsetů nic společného, je to prašť jako uhoď. Svým klimatickým strašením totiž uměle zvýšil cenu akcií firem zabývajících se „ekologickými“ projekty. Právě těch firem, z jejichž investičního zhodnocení má jeho firma GIM provize! Za tuhle mistrnou marketingovou kampaň dostal nejen Oscara, ale i Nobelovu cenu, které reklamu jeho byznysu obratem ještě zvýšily. Geniální! Jistě se smál celou cestu do banky.

Letos v srpnu Gore obvinil ropné společnosti, že financují klimaskeptiky zpochybňující roli skleníkových plynů v oteplování. Muže, který sám naopak bohatne na boji proti skleníkovým plynům, žádná lobby neplatí. On sám je svou lobby.

Čím větší humbuk Gore kolem oteplování udělá, tím víc investorů dá peníze do „zelených“ firem, které má GIM v portfoliu. Čím větší pocit viny vyvolá, tím větší bude jeho zisk. Celé to pseudonáboženské třeštění kolem „záchrany klimatu“ má velmi profánní základ: prachy. „Gore postavil zelenou mašinu na peníze, schopnou vydělat miliardy dolarů,“ shrnuje americký blogger Dan Riedl. V Česku však bývalého amerického viceprezidenta máme za nezištného spasitele.



Ivan Brezina
ekolog, redaktor časopisu Maxim
 
  Přístupy: 11484 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA