Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually

Projev poslnce Miroslava Beneše, přednesený v PSP

Miroslav Beneš

Poslanec Miroslav Beneš: : Paní předsedající, členové vlády, dámy a pánové. Poslanecká sněmovna stojí před rozhodnutím, zda vysloví podporu nové vládě. Protože tato vláda vznikla na principu koaliční smlouvy, zdá se to být předem jasné. Zdá se být předem jasné, že oněch 101 hlasů se zde vyskytne.


Já přesto, vážené dámy a pánové, se pokusím o vysvětlení některých věcí, které se mi zdají být podivné.


Dovolte, abych zahájil tím, co se mi vcelku líbí. Mám rád černý humor a vysoce jsem včera ocenil vystoupení předsedy nové vlády, který nás ve svém dvouhodinovém vystoupení seznámil, snad možná na protest proti našim protestům pro pomalost předložení vládního prohlášení, s programovým dokumentem. Chtěl bych za to poděkovat. Chtěl bych ale upozornit, že ve vládním prohlášení na konci prvního odstavce je věta, že vláda považuje rovněž za svou povinnost vytvořit prostor pro širokou a účinnou komunikaci nejen se zastupitelským sborem, ale i s veřejností. Rozumím tomu, že lidé poslance příliš rádi nemají a pak že je velmi líbivé pro předsedu vlády se na této vlně svézt. Nerozumím tomu, že se tak chová také k veřejnosti.


Ale to je k tomu černému humoru, který se mi docela líbí.


Co se mi nelíbí je, že vláda je vládou opisující. Tady zazněla jedna věta z programového prohlášení a já, jestli dovolíte, obzvláště pro ty, kteří tolik kritizovali vládu Miloše Zemana, bych chtěl připomenout z programového prohlášení, že cílem vlády je přispět k tomu, aby se naše společnost stala společností vzdělání, spoluúčasti a solidarity a aby v tomto smyslu mohla být považována za moderní společnost 21. století.


Pak následuje ona věta, kde je: Vláda si je vědoma toho, že i omezení vládní politiky vyplývá ze svobodné individuální činnosti občanů této země.


Jenom pro ty, kteří méně pozorně sledovali vládní prohlášení, bych chtěl připomenout, že obě tyto věty jsou opsány z programového prohlášení vlády Miloše Zemana, které bylo předkládáno v srpnu roku 1998.


Chtěl bych tedy zdůraznit, že ti, kteří tolikrát kritizovali vládu Miloše Zemana, nyní se připojují pod její jasně definovaný cíl.


Druhá věc je, zda ten cíl byl naplněn, to nechť si odpoví kolegové a kolegyně z Unie svobody a KDU-ČSL sami. To, zda bude naplněn, tentokrát si budeme zřejmě vykládat během následujícího volebního období.


Mám pocit, že pro vládu se hodí další přívlastek. Je to přívlastek "vláda mlžící". "Vláda mlžící", neboť ve svém programovém prohlášení deklaruje, že se jí podaří omezit poslaneckou imunitu, tedy něco, co lidé rádi slyší. Současně se ale bude ucházet o podporu hlasy poslanců, teď řeknu poslance posledního, známého poslance z aféry "JUDrgate", neboť poslanec Zemina a poslanec Kalvoda Poslaneckou sněmovnu opustili, zatímco jediný poslanec Křeček zůstal v této sněmovně. Bude se ucházet o podporu poslance Kavana, který uměl zneužít institutu imunity, protože institut imunity je také o tom, jak ti, kteří s tímto institutem zacházejí, se umějí chovat. A bude se ucházet v exekutivě o velmi populárního bývalého poslance Pícla.


Je to také vláda centralistická, vláda, která ve svém programovém prohlášení už dnes říká, že vyhlásí chráněnou krajinnou oblast. A já si dovolím býti konkrétní, chráněnou krajinnou oblast Novohradské hory. Já zde, poslankyně a poslanci ze stran, kteří budete podporovat toto vládní prohlášení, bych chtěl seznámit, že k chráněné krajinné oblasti samosprávy - a nyní budu citovat a omlouvám se, budu rovnou říkat stranickou příslušnost, takže starostové Štangl za ODS, Kučera za KSČM, Malík za KDU-ČSL a zástupce hejtmana Vlach za Unii svobody - DEU se vyslovuji nesouhlasně. Přesto v programovém prohlášení je takto silná věta, takto silná definice. Čili vláda je více centralistická než se zdá.


Že budeme mít vládu rozhazovačnou, to tady zaznělo a že už nikdo s tím nic neudělá, že kupodivu je to i vláda hrozící jsem se dnes přesvědčil, když jsem si přečetl Právo. Doslechl jsem se tam: Poslankyně a poslanci, nebude-li vás 101 dostatečně disciplinovaných, je zde alternativa menšinové vlády sociální demokracie. Nemám pocit, že se takhle přistupuje ke koaličnímu partnerovi v den, kdy se chci ucházet o jeho přízeň.


Vážené dámy a pánové, místopředseda Langer zde blahopřál premiérovi. Dovolil bych si poblahopřát ministrovi životnímu prostředí, který zde bohužel není, aby tuto radost mohl slyšet. Chtěl bych mu poblahopřát k tomu, že se mu podařilo to, co se v minulém volebním období nepodařilo jeho předchůdci. Mimochodem, je tam závazek podepsaný a Ruské úmluvy, je tam závazek, že žádný majetek, který chce pan ministr spravovat, nebude převeden směrem na kraje, je tam závazek, že žádné kompetence, které pan ministr má, nebudou převedeny na kraje.


Vážené dámy a pánové, takto si nepředstavuji vládní prohlášení.


Mám pocit, že vládní prohlášení, a zaznělo to zde mnohokrát, je vládní prohlášení socialistické. Nedivím se, že je socialistické, protože volby dopadly jak dopadly a naši spoluobčané si to tak přáli. Mrzí mě to, ale respektuji to. To ale neznamená, že svůj palec pod programové prohlášení bych já dal.


Vážené dámy a pánové, v minulém volebním období poslanec Petr Bendl, který naše řady opustil, nazýval vládu "drahou vládou". Myslím, že tato vláda bude hodně drahou.


8. srpna 2002



Miroslav Beneš
Poslanec PSP ČR (ODS)
 
  Přístupy: 22108 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA