Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Škola má zdravé jádro

Jiří Pospíšil

23.10.2009, Právo

Již několik týdnů jsem pověřený řízením Fakulty právnické ZČU v Plzni.

V této době jsem se nejen plně věnoval všem svým povinnostem vyplývajícím z mé funkce (zavádění kreditního systému, příprava podkladů pro jednání s Akreditační komisí aj.), ale též jsem se setkával se členy akademické obce - se studenty i pedagogy. Zcela se potvrdilo mé přesvědčení, že tato fakulta má zdravé jádro, že má být zachována a že stojí za to dále rozvíjet její činnost. Velmi pozitivně jsem též vnímal různé ohlasy z akademické obce, které se za svoji alma mater staví a kterým není její osud lhostejný (ať již šlo o prohlášení členů akademické obce Fakulty právnické ZČU a jejích absolventů nebo o prohlášení studentů).

Proto nemohu vůbec souhlasit s tím, že někdo volá po zrušení celé fakulty, jak učinil např. Petr Uhl na stránkách tohoto listu (Právo 22. 10.).

Fakulta vznikla v roce 1993 z nadšení plzeňských právníků, za podpory města a osobností z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. K dnešnímu dni má skoro 3000 studentů a přes 4000 absolventů. Naprostá většina z nich studuje a studovala v souladu se zákonem o vysokých školách a platnými univerzitními pravidly.

Znalosti a přístupy ke studiu a výuce drtivé většiny akademických pracovníků a studentů jsou mimořádně kvalitní a srovnatelné s jinými právnickými fakultami v ČR.

V této oblasti se plzeňská fakulta nemá za co stydět. Naši absolventi neměli nikdy problém s profesním uplatněním, ve studentských kláních několikrát předčili své soupeře z jiných právnických fakult. Mladí pedagogové, kteří vzešli z naší fakulty, mají ve svých oborech nakročeno k habilitacím a v široké odborné veřejnosti patří mezi uznávané odborníky.

Excesy, o kterých je v médiích referováno, vnímám jako závažné a plně podporuji jejich vyšetření kompetentními orgány (ZČU, ministerstvo školství, Policie ČR); nicméně jde toliko o podezření ze selhání jednotlivců, která nemohou podrýt fungování instituce. Tímto však ze žádného z akademických pracovníků ZČU nesnímám jakoukoliv možnou morální odpovědnost, ani ji však nepresumuji. Nic však nemůže zpochybnit úsilí a kvalitu vzdělání tisíců studentů a absolventů.

Fakulta dostala těžký políček. Je zřejmé, že musí přijít změny. V prvé řadě změny v přístupu k okolí. Musíme činit preventivní kroky - kupříkladu zprůhlednit přijímací řízení (základ k tomu byl položen), nastavit jasná pravidla pro studium (rovněž zde byly první kroky učiněny), pravidelně vkládat své publikační výsledky do sledovaných databází (i zde byla náprava zahájena) aj. Akademickou obec a zejména její pedagogy čeká hodně práce.

Fakulta právnická je nedílnou součástí ZČU a má od ní plnou podporu i v této chvíli, kdy prochází ozdravným procesem. Je akademickým pracovištěm, které se chová dle právní regulace zákona o vysokých školách a požívá všech akademických svobod - tedy i volba jejích statutárních a jiných orgánů je pouze její věcí a nepřísluší nikomu to jakkoliv rozporovat nebo komentovat.

Proto plně respektuji a budu respektovat, koho akademický senát 2. 11. 2009 zvolí kandidátem na děkana a koho následně rektor ZČU jmenuje děkanem.



Jiří Pospíšil
ministr spravedlnosti
 
  Přístupy: 8406 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA