Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Spravedlivý proces, hasiči, policajti a ostatní.

Aleš Pejchal

S oblibou se v současné době hovoří o tom, že z České republiky se stává policejní stát, málokdo však přidá fakta, že tomu tak skutečně je. Přitom stačí zalistovat ve sbírce zákonů.Dne 1.ledna 2005 nabývá účinnosti zákon č.361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, který byl přijat již 23.září 2003. Zákon, jehož některá ustanovení jsou v příkrém rozporu jak s Listinou základních práv a svobod (dále jen Listina), tak s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod (dále jen Úmluva).

§ 42 odstavec 1 písmeno d) zmíněného zákona nám lakonicky sděluje, že příslušník musí být propuštěn (rozuměj ze služebního poměru), jestliže porušil slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru. A tady pozor, příslušníky bezpečnostních sborů nejsou jenom policisté, příslušníci vězeňské služby, BIS či zpravodajci, ale také celníci a hasiči.

Ono jednání, vykazující znaky trestného činu, zjišťuje služební funkcionář (zákonem specifikovaný nadřízený příslušníka sboru), bez jakékoli možnosti dotčeného příslušníka sboru se aktivně hájit. Služebnímu funkcionáři pro rozhodnutí o propuštění příslušníka sboru ze služebního poměru stačí zjistit takový stav věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti, a to v rozsahu, který je nezbytný pro jeho rozhodnutí. Tak hovoří o tomto zvláštním řízení ( to je řeč zákonodárce, nikoli ironie) paragrafy 183 až 185.

Listina (čl.40) i Úmluva (čl.6) přiznávají toliko soudu pravomoc rozhodovat o tom, které jednání je a které není trestným činem, tedy zda toto jednání má nebo nemá znaky trestného činu. A jenom soud svým pravomocným rozsudkem může vyslovit o někom, že takovéto jednání spáchal a zároveň rozhodnout o jeho vině i trestu. Než k tomu však dojde má obviněný spoustu práv, jako hájit se sám či prostřednictvím obhájce, mít přiměřený čas na přípravu obhajoby, nechat vyslechnout svědky jak proti sobě tak ve svůj prospěch a především, pokud není vyslovena vina i trest v pravomocném rozsudku soudu, je třeba na něj hledět jako na nevinného. Obecně se tomu říká právo na spravedlivý proces.

Ve zvláštním řízení podle již schváleného zákona o služebním poměru v případě propuštění příslušníka bezpečnostního sboru o žádném spravedlivém procesu nemusí služební funkcionář vůbec přemýšlet. Jemu stačí nemít důvodné pochybnosti v nezbytném rozsahu, aniž by se o tom s kýmkoli bavil a zákon mu pak dokonce ukládá povinnost o propouštěném příslušníkovi vyslovit, že spáchal trestný čin.

A tak hasičům stejně jako policistům hrozí, že jednoho krásného dne po 1.lednu 2005 mohou být propuštěni z výkonu služby s odůvodněním, že spáchali trestný čin, aniž by o tom rozhodl soud. Do jakých dob a se to vracíme? A vracíme se vůbec někam ? Komunisté vás v minulosti vyhodili z práce, aniž by cokoli zdůvodnili. Budoucnost k tomu přidává cejch spáchaného trestného činu. Proč takový návrh zákona ministerstvo vnitra připravilo? Proč byl schválen parlamentem? Že by to byla jenom něčí chyba a všichni ostatní ji přehlédli?

12. srpna 2004



Aleš Pejchal
JUDr. Aleš Pejchal, člen poradního sboru prezidenta republiky. Advokátní praxi vykonává především v oboru občanského práva, mezinárodního práva se zaměřením na řízení před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku, církevního práva a v dalších právních oborech.
 
  Přístupy: 9324 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA