V USA jsem hovořil o budoucnosti Evropy
Ivo Strejček
Vysočina, 23.08.2005
Co je vlastně ALEC?
Tato organizace je jakýmsi myšlenkovým zázemím pro americké republikánské senátory a kongresmany. Jejími členy je však i část demokratů. Sdružení má ve vínku vepsáno snažení o co nejvíce lidské svobody a co nejméně státních zásahů. Snaží se prosadit co nejmenší vládu, ale přitom vládu výkonnou. Tato organizace se záměrně snaží propojit ty, kteří zákony dělají, a konzumenty těchto zákonů. Oni se tam pak dohadují, jak by jednotlivé zákony měly vypadat, aby byly užitečné v normálním životě. Ta myšlenka mi přijde velmi dobrá. Kdyby se uplatnila u nás, nevznikaly by různé legislativní paskvily.
O čem jste v Grapevine hovořil?
Vystoupil jsem na téma atlantická vazba a její budoucnost poté, co byla navržena evropská ústava. Hovořil jsem v sekci pod patronací jednoho z nejvlivnějších senátorů Wiliama G. Hewese, který je předsedou zahraničního výboru Senátu. Své vystoupení jsem nazval Evropské křižovatky a analyzoval jsem v něm, co se v Evropě aktuálně děje politicky, ekonomicky i vojensky a co se z toho dá vyvozovat pro budoucnost atlantických vztahů.
S jakými hlavními myšlenkami jste vystoupil?
Východiskem ze současné situace by bylo, kdyby se Evropa vzdala jakýchkoli ambicí na vytvoření evropské ústavy a naopak se vrátila ke kořenům svého vzniku. To znamená prosazení volného pohybu osob, kapitálu a služeb. USA společně s Evropou by měly začít vytvářet něco, co by se dalo nazvat globální zóna volného obchodu bez bariér, cel a kvót. Evropa už nesmí ztrácet čas, neboť pokud na to nepřistoupí, budeme ven ze hry a přijdeme o velkou výhodu, kterou zatím máme. Bohužel, v Evropě je k něčemu takovému velmi skeptický přístup. Posluchači na můj projev živě reagovali a měl velmi solidní ohlas.
S čím přijel do Texasu prezident Bush?
Každoročně ALEC uděluje výroční cenu instituci či osobnosti, která nejvýrazněji obhajovala principy osobní svobody, omezené a co nejlacinější vlády. Letos tuto cenu získal současný prezident George Bush. Ten pak také vystoupil s aktuálním projevem. Nevyhnul se samozřejmě ani Iráku. Uvedl, že USA odejdou z Iráku přesně v okamžiku, kdy vycvičí pravidelnou iráckou armádu tak, aby se byla schopna bránit.
Zaujalo vás v Bushově projevu něco ve vztahu k české realitě?
Tím hlavním byla určitě důchodová reforma, kterou se jeho administrativa snaží prosadit. "První, na co se zeptám, až se vrátí senátoři a kongresmani po prázdninách, bude - co řeknou mladým dělníkům ve svých okrscích, když se jich budou ptát, co se bude dít s penzijním systémem, když jste jeho reformu odmítli,"řekl Bush. To má velmi silné poselství do Čech. Premiér Paroubek klidně tvrdí, že náš penzijní systém je v pořádku, a my jsme na tom přitom hůře než USA.
Jak chce Bush problém penzí řešit?
Pro mne nepříliš překvapivě. On říká: Snižme lidem daně a ponechejme jim více peněz v kapse. Oni sami pak usoudí, co s těmi penězi budou dělat. Umožněme jim, ať si sami mohou vytvářet penzijní úspory, z nichž budou v budoucnosti žít.
Hovořil jste v USA i o zrušení vízové povinnosti pro Čechy?
Zrušení víz je věcí spíš vzdálenější budoucnosti. Nyní bych řekl, že situace je skoro opačná a Američané o tom nebudou vůbec chtít diskutovat. Už když do USA přiletíte, pocítíte, že oni jsou skutečně ve válce s teroristy. I své občany při příletu přísně kontrolují a chtějí získat stoprocentní kontrolu vstupu na území USA. Všichni jsou velmi korektní, ale přísní a důslední. Neodpustí vám vůbec nic. Američané si klidně před rámy sundají i ponožky a nijak se nevzpouzejí.
To znamená, že USA se izolují od světa?
To v žádném případě. Na zasedání ALEC vystoupil i Newt Gingrich, který je považován za žhavého kandidáta na prezidentské křeslo po Georgi Bushovi. Ten právě říkal, že Amerika musí získat stoprocentní kontrolu nad hranicemi, ale současně musí obnovit to, co Ameriku udělalo bohatou. Tedy otevřenost k přistěhovalcům, kteří přinášeli vůli, píli, odvahu a schopnosti. To znamená, že USA se nechtějí zavřít a izolovat. To by totiž přijaly hlavní zbraň teroristů.
Ivo StrejčekPaedDr. Ivo Strejček
člen VR a poslanec EP
člen Hospodářského a měnového výboru a náhradník ve Výboru pro mezinárodní obchod
rezortní mluvčí klubu pro oblasti: ekonomika a měnové záležitosti, mezinárodní obchod, finanční služby a bankovnictví