Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Sezónní Mediální Svár aneb Kdo se bojí SMS?

Pavel Foltán

Citace z tiskové zprávy z posledního zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV): „... dospěla při diskusi o podnětu na téma hlasování prostřednictvím SMS v politicko-publicistických pořadech k závěru, že zařazování SMS hlasování do zpravodajských a politicko-publicistických pořadů může být v rozporu se zněním ustanovení § 31 odst. 2 zákona č. 231/2001 Sb., který stanoví povinnost provozovateli vysílání poskytovat objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů a uložila předsedovi Rady informovat o tom provozovatele televizního vysílání; …


Ust. § 31 odst. 2 zák. č. 231/2001 Sb.: „Provozovatel vysílání poskytuje objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů. Názory nebo hodnotící komentáře musí být odděleny od informací zpravodajského charakteru.“ A odst. 3: „Provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.


Citované ustanovení tzv. „vysílacího zákona“ se týká „práv a povinností při vysílání programu“, přičemž tento § je nazván „Obsah programu“. Podle ust. § 2 (Základní pojmy) odst. 1 písm. i) se pro účely tohoto zákona rozumí … „programem záměrné časové uspořádání jednotlivých rozhlasových nebo televizních pořadů a dalších částí vysílání a v rozhlasovém vysílání i toku programových prvků v rámci jednoho vysílaného programu,“ …


Tisková zpráva RRTV, ze které je uvedená citace, byla vydána dne 06. dubna, tj. ve čtvrtek minulý týden. Tentýž večer se pak v pořadu „Otázky Václava Moravce speciál“ divácké hlasování formou SMS konalo. A konalo se i v nedělních politických talkshow v obvyklých relacích hlavních televizí jako ostatně obvykle. Lze tedy předpokládat, že předseda RRTV tedy buď ještě nestihl „informovat o tom provozovatele televizního vysílání“ a nebo tito provozovatelé neshledali v tomto způsobu diváckého hlasování v těchto svých pořadech nic, co „může být v rozporu se zněním ustanovení § 31 odst. 2 zákona č. 231/2001 Sb.“, mohl by si asi k uvedeným skutečnostem pomyslet běžný divák.


A běžný divák by mohl uvažovat i dál. Třeba v tom směru, že se uvidí v dalším týdnu, jestli zmíněné televize do uvedených pořadů SMS hlasování zařadí a nebo nezařadí. A jestli případné vypuštění SMS hlasování bude trvat jen do konce května - tedy jen do voleb a nebo „na věčné časy“, které mají zejména v tuzemsku svou specifickou relativitu.

Běžný divák by mohl uvažovat dále třeba i o tom, jestli by v tom případě mohlo být v rozporu se zněním zákona ono inkriminované SMS hlasování například také v rámci TV show Miss 2006, čili jestli třeba nemohlo ovlivnit objektivitu a nezávislost odborné poroty, když tato vyhlásila královnou krásy této soutěže tutéž dívku, kterou jen pár minut před tím vybrali i diváci za svou „Miss sympatie“ právě prostřednictvím toho SMS hlasování. Nota bene, když těsně před vyhlášením Miss výslovně uvedl i Miloš Zapletal, že je sám velice zvědav, jestli a jak se výrok odborné poroty bude shodovat s hlasem lidu.


Běžný divák by možná mohl podumat také nad tím, co by mohlo být proti zásadám objektivity a vyváženosti na SMS hlasování například o otázce, jestli by mělo a nebo nemělo být zakázáno topit uhlím, (a která dopadla 50:50). Pokud tedy není s hlasy v těch televizích manipulováno, (mohl by dále uvažovat běžný divák), pak asi nepůjde o tu neobjektivitu a nevyváženost, když ta televize jen informuje o tom, jak dopadlo to divácké SMS hlasování. A jeho výsledek si každý přebere sám. Aneb svobodně si vytvoří svůj názor na to, jak se jeho názor shoduje s momentálním názorem jiných. A to možná některé diváky taky docela zajímá. A někdy možná víc, než celá talkshow.


Běžný divák by si taky mohl pomyslet, že je subjektivně podceňován jeho smysl pro objektivitu. A jeho rozlišovací schopnost vůbec. Vždyť přeci i běžný divák (nebo právě on) je snad ještě schopen rozlišit, zda divácká otázka je objektivní a vyvážená. No a když vycítí, že by tomu tak nemuselo být, hlasování se nezúčastní. Přece nebude svými šesti korunami sponzorovat něčí nevyváženou neobjektivitu, že? A běžný divák by si mohl pomyslet třeba i to, co si asi pomyslí ti mobilní operátoři, když ty televize těm divákům to SMS hlasování zakážou... Ale čím víc se to bude rozmazávat, tím víc si ještě víc běžných diváků asi nakonec stejně pomyslí, jestli to zase není jen mnoho povyku pro nic a jestli by zrovna teď a tady neměl mít někdo ale úplně jiné starosti. „A vovo tom to je.



Pavel Foltán
JUDr. Pavel Foltán, člen RRTV, která byla odvolána v roce 2003, hudebník, dramaturg, producent, publicista,
autor je mediální poradce a přednáší na universitě
 
  Přístupy: 31374 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA