Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Bez reformy důchodů hrozí krize

Vlastimil Tlustý

MF Dnes 26.5.2005

Letos v dubnu vydal expertní tým pro přípravu penzijní reformy další varovnou zprávu.Podle ní do dvaceti let začnou českému státu chybět peníze na důchody. V průběžném systému jsou peníze vybrané na sociálním pojištění okamžitě vyplaceny penzistům. Otázkou není, zda se současný systém zhroutí, ale kdy. Období dvaceti let se může zdát dostatečně dlouhá doba v životě člověka. Pro tak podstatnou a komplikovanou reformu, jako je důchodová, je to termín šibeniční.
Ministr financí Sobotka v závěrečné zprávě dočasné komise pro důchodovou reformu označil reformu systému důchodů za jedno z nejdůležitějších témat v ČR. To se psal počátek roku 2002. Zřízení komise mělo začít diskusi. Jenže od ukončení mandátu komise uběhly tři roky a čtyři měsíce, během kterých nedošlo k minimálnímu posunu. ČSSD vyhlásila tři rozdílné varianty: nejprve "parametrické změny současného systému", pak zaměstnanecké povinné penzijní fondy a nyní tzv. "švédský systém".

Dnes už je jasné, že jakákoli penzijní reforma bude mít dva základní body. Zaprvé se výrazně opozdí a zadruhé bude doprovázena zvyšováním věkové hranice odchodu do důchodu. To jsou fakta. Nikoliv sporné body do politické diskuse. Nízký počet dětí v kombinaci s prodlužující se délkou života dává jasné parametry, o kterých nemůže být sporu a které musí být zahrnuty do každé reformy.
Návrh ODS staví na odpovědnosti každého občana, návrhy ostatních stran vycházejí z předpokladu, že stát dokáže s našimi penězi hospodařit lépe než my sami. Názor ODS potvrzují i nedávno zveřejněné údaje o množství uzavřených smluv dobrovolného penzijního připojištění: za uplynulé desetiletí se připojistily více než tři miliony lidí. Průměrná výše měsíčních vkladů je zatím nízká (v průměru 500 Kč), ale návrh ODS počítá s dalším zvýšením státní podpory dobrovolného připojištění, což bude motivovat k navýšení ukládané částky.
Východiskem naší reformy takzvaného rovného důchodu je zrušení osmiprocentního sociálního odvodu placeného zaměstnancem. Tedy: navrhujeme, aby se čistá mzda každý měsíc zvýšila o 6,8 procenta (po zdanění 15procentní sazby rovné daně).

Ostatní návrhy snižují čistou mzdu, protože zvyšují platby sociálního pojištění. ČSSD počítá se snížením čisté mzdy o 1,6 procenta kvůli zvýšení sociálního pojištění z 28 procent na 29,6 procenta z hrubé mzdy. Unie svobody o 6 procent kvůli "dobrovolnému" zvýšení pojistného při částečném přechodu pojištěnce na fondový systém. Lidovci o 2 procenta rovněž v důsledku "dobrovolného" zvýšení pojistného. Komunisté návrhem na neprovedení důchodové reformy nabízejí neodvratitelné zhroucení systému.

Druhou charakteristikou návrhu ODS je, že pro stávající důchodce se nic nezmění. Budou pobírat dosavadní důchod, do nového systému nebudou přispívat. Lidem s věkem nad stanovenou hranici věku (přibližně 30 až 40 let) se výše důchodu vypočte z kombinace současného systému a rovného důchodu, přičemž u lidí blízkých důchodovému věku se jako dominantní uplatní stávající výpočet a u lidí mladších naopak rovný důchod. Mladí pod stanovenou hranici věku přejdou v plném rozsahu na rovný důchod. Všechny věkové kategorie budou po celou dobu své pracovní aktivity zvýhodněny zvýšením čistého příjmu o 6,8 procenta.
Já navíc doporučuji rovný důchod doplnit o zavedení bonusu za vychované děti. Důchodce dostane k základnímu rovnému důchodu bonus odvozený od částky, kterou prostřednictvím pojistného odvedou státu jím vychované děti. Započítávají se všechny děti vychované, nikoliv pouze děti biologické.

Nedávno do svých křesel zasedla nová - staronová, vláda. Důchodovou reformu se její ministři rozhodli opět odložit. Je na každém, aby posoudil, nakolik je takové jednání odpovědné.



Vlastimil Tlustý
ministr financí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 17374 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA