Analýza část IV : Transparency international o.p.s.
Analytická příloha Otevřeného dopisu prezidentovi ČROS Občané za svá práva
TRANSPARENCY INTERNATIONAL - ČESKÁ REPUBLIKA, o.p.s.
Část 4.
DŮVODNÉ PODEZŘENÍ, ŽE PORUŠUJE ZÁKON Č.248/1995 Sb. O OBECNĚ
PROSPĚŠNÝCH SPOLEČNOSTECH
Všechny obecně prospěšné společnosti se musí v České republice řídit zákonem
č.248/1995. Transparency International – Česká republika, obecně prospěšná společnost, se však tímto zákonem neřídí a zásadně jej porušuje. Dokonce se vydává za jinou, již zrušenou společnost. Přesto dostává státní zakázky od českého ministerstva vnitra a nyní i od Státního fondu životního prostředí.
Nejkřiklavější porušování zákona jsou následující:
1/ § 2, odst. 2
„Název obecně prospěšné společnosti musí obsahovat označení „obecně prospěšná společnost“ nebo jeho zkratku „o.p.s.“
Podle Notářského zápisu ze dne 23. listopadu 2004 /zdroj:transparency.cz/ byl původní název Transparency International od roku 1998 do roku 2004:
Občanské sdružení TIC – Transparency International
nový název od 11. února 2005 zní:
Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Tento nový, jedině platný název, je v souladu se zákonem uveden na první straně výroční zprávy Transparency International za rok 2006. Ale již na druhé straně této výroční zprávy a dále ve výroční zprávě, Transparency International – České republika, o.p.s. sama sebe označuje TIC. Pod tímto označením vydává i veškeré svoje tiskové zprávy. Tím však úmyslně mate veřejnost. Vydává se tak za občanské sdružení TIC – Transparency International, které bylo v roce 2004 zrušeno. Nejedná se o žádné náhodné opomenutí – jedná se o porušování zákonů, které obecně prospěšná společnost Transparency International v tomto případě provádí.
Zajímavé je rovněž označení české pobočky Transparency International v seznamu národních poboček, tak jak jej zveřejňuje mezinárodní sekretariát Transparency International ve svých výročních zprávách:
1999: TI Czech Republic (TIC)
2000: Transparency International Czech Republic (TIC)
2001: Transparency International Czech Republic (TIC)
2002: Transparency International Czech Republic (TIC)
2003: Transparency International Czech Republic
2004: Transparency International Czech Republic
2005: Transparency International Czech Republic
2006: Transparency International Czech Republic (TIC)
Hodnocení
1999 – 2002 Označení TIC v souladu s názvem občanského sdružení
2003 – 2004 Chybí označení TIC
2005 – 2006 Má být označení o.p.s. Může být i v cizím jazyce.
Protože však chybí, jedná se o porušení zákona č. 248/1995 Sb. § 2, odst. 2
------------
Jako reakci na články v médiích, týkajících se podezření za ztrátu 15 milionů Kč v neprospěch státní pokladny tím, že překlenovací finanční půjčka ve výši 30 milionů Kč na konání 10. mezinárodní protikorupční konference v Praze v roce 2001 byla změněna na dotaci, vydala Transparency International – Česká republika o.p.s. dvě tiskové zprávy:
Tisková zpráva č. 1:
2. 4. 2007 Otázky a odpovědi
„ V současné době provádí Policie ČR šetření za účelem objasnění údajné trestné činnosti, které se měly dopustit osoby z řad již zaniklého občanského sdružení s názvem Transparency International o.s. (dále jen „TI-CZ“). Toto sdružení působilo až do svého zániku (v roce 2005) v oblasti, jíž se nyní věnuje obecně prospěšná společnost s názvem Transparency International – Česká republika o.p.s. (dále jen “TIC“)“
Tisková zpráva č. 2
4. 4. 2007 Kdo se pokouší o diskreditaci organizace Transparency
International
„Transparency International – Česká republika, o.p.s. (dále jen „TIC“) se ostře ohrazuje proti nařčením ze zpronevěry státní dotace, kterou získal její předchůdce občanské sdružení TIC – Transparency International na organizaci 10. mezinárodní protikorupční konference v roce 2001… TIC se proto domnívá, že trestní oznámení je účelové a směřuje k poškození dobrého jména Transparency International.“
Tisková zpráva č. 1 je nepravdivá. . Žádné občanské sdružení Transparency International, o. s. TI-CZ nikdy neexistovalo. Zkratka TI-CZ je vymyšlená a nikdy nebyla nikým používána. Rovněž tak od roku 2005 označení TIC je nepravdivé. Jediné možné označení podle zákona je o.p.s.
Tisková zpráva č. 2 je zamlžující. Nejprve uvádí správný název občanského sdružení TIC – Transparency International, jako pořadatele 10. mezinárodní protikorupční konference v roce 2001. Současně ale nepravdivě uvádí, že obecně prospěšná společnost Transparency International, o.p.s. má označení TIC. Dále již zkratku TIC používá jako zkratku pro obecně prospěšnou společnost. Toto je porušení zákona. Jedině možné podle zákona je označení o.p.s.
2/ Porušení § 21
§ 21 zní: „ Výroční zpráva obecně prospěšné společnosti obsahuje:
d) přehled o peněžních darech a výdajích
e) přehled rozsahu příjmů (výnosů) v členění podle zdrojů“
Skutečnost:
Ve výroční zprávě Transparency International – Česká republika o.p.s. za rok 2006 str. 24, je uveden pouze seznam partnerů a donátorů v roce 2006. Není uvedena jediná částka, od koho je TI obdarovávána. Přitom se jedná o státní peníze z Velké Británie, Švýcarska, Kanady, Nizozemí, Evropské unie, atd.
Je nutno zdůraznit, že polská a německá pobočka Transparency International důsledně uvádějí u každého dárce přesnou částku. Vzorem pro obecně prospěšnou společnost Transparency International Česká republika však musí být sama auditorská zpráva TRANSPARENCY INTERNATIONAL e.V. Berlin ze dne 31. prosince 2006. V této zprávě jsou detailně uvedeny po jednotlivých položkách veškeré výše částek od jednotlivých dárců, a to v rozlišení na dárce od států, od nadací, od obchodních společností, atd. a ještě jsou tam pro porovnání uvedeny i částky za předchozí rok 2005.
Rovněž je nutno zmínit zprávu ministerstva vnitra o boji proti korupci za rok 2002, podle které „Transparency International je mezinárodní nevládní organizace a je financována z nezávislých, nikoli státních zdrojů“. Toto je výslovná lež. Transparency International je financována přímo vládami ze zahraničních státních zdrojů.
Největší ostudou výroční zprávy TI za rok 2006 je utajení částky, kterou obdržela obecně prospěšná společnost Transparency International od českého ministerstva vnitra. Jedná se o částku 891 000 Kč za rok 2006. Přestože porušuje zákon 248/95 Sb., i nadále bude dostávat od českých státních institucí finanční podporu. Jen v roce 2007 obdržela od ministerstva vnitra další finanční podporu ve výši 1,8 milionu Kč. A to přesto, že např. Britské listy velice podrobně odůvodnily pro-korupční činnost české pobočky Transparency International./zrušení etického kodexu atd./
Tím, že utajuje částky, které dostává česká pobočka Transparency International od českých státních institucí a od zahraničních vlád, činí tuto organizaci zcela nedůvěryhodnou. V porovnání s auditem mezinárodního sekretariátu v Berlíně za rok 2006 vytváří česká pobočka zcela oprávněný dojem podvodných utajování od svých dárců.
3/ § 22
Stanoví sankce za porušení tohoto zákona. Ministerstvu financí a ministerstvu spravedlnosti tímto předáváme podnět k prověření, zda výroční zpráva Transparency International Česká republika – o.p.s. za roky 2004, 2005 a 2006 je v souladu se zákonem 248/1995 Sb. a zda není na místě použít sankcí podle tohoto zákona.
4/ HOSPODAŘENÍ OBECNĚ PROSPĚŠNÉ SPOLEČNOSTI
§ 17, odst. 2 „Organizační složky mimo území České republiky smí obecně prospěšná společnost zřizovat za předpokladu, že právní řád státu, ve kterém má být organizační složka zřízena,, upravuje hospodaření obecně prospěšné společnosti obdobně jako tento zákon“.
Z uvedeného je patrné, že zákon řeší případ, kdy česká obecně prospěšná společnost založí svoje organizační složky v zahraničí. Neřeší však případ Transparency International, když v daném případě podle německého právního řádu založené e.V. (eingetragener Verein) – registrované sdružení – Transparency International e.V. si zřídí svojí organizační složku v ČR.
V této záležitosti je rozhodující Akreditační dohoda mezi mezinárodní centrálou Transparency International a její českou pobočkou./Zdroj: transparency.cz/. Transparency International – Česká republika o.p.s. musí podle této dohody, čl. 14, posílat svoje finanční plány i pracovní plán ke schválení německé centrále. Podle dalších článků této dohody je česká pobočka plně podřízena kontrole německé centrály. Rozhodující je však datum a podpisy na této dohodě. Akreditační dohoda byla podepsána dne 28. 2. 2005, to je 17 dní po zapsání do rejstříku obecně prospěšné společnosti Transparency International – Česká republika. Na dokumentu však tento základní údaj, to je český název, chybí. Česká strana je označena : „Česká pobočka Transparency International“. Je pouze uvedeno, že tato pobočka byla založena podle zákonů České republiky.
Jaký je v tomto případě výklad českého právního řádu? Lze v České republice zřizovat organizační složky zahraničních společností a musí se české obecně prospěšné společností, zřízené podle českého právního řádu, řídit zahraničními stanovami? Je v tomto případě česká pobočka Transparency International nezávislá, či závislá na zahraničních pokynech a příkazech?
Hodnocení
Je důvodné podezření, že česká pobočka zahraniční společnosti Transparency International porušuje zákon č. 248/1995 Sb. o obecně prospěšných společnostech. V České republice není síla, která by přinutila dodržovat českou pobočku Transparency International zákony.
Podle zakládací listiny Transparency International – Česká republika, o.p.s. ze dne 23. listopadu 2004 se jedná o zcela samostatnou obecně prospěšnou společnost. V zakládací listině není jediné slovo o tom, že se jedná o českou pobočku mezinárodní organizace Transparency International se sídlem v Berlíně a že na základě zvláštní smlouvy o akreditaci podléhá ve svém financování a činnosti rozhodnutím mezinárodní centrály. Vznikají závažné otazníky, zda činnost české pobočky Transparency International je
v souladu s českým právním řádem
v rozporu s českým právním řádem
nebo se jedná o důvodné podezření, že obecně prospěšná společnost Transparency International – Česká republika již při notářském zápisu ze dne 23. listopadu 2004 vědomě podvedla český stát.
OS Občané za svá práva