Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Oranžový expres?

Pavel Foltán

Vypadá to, že vrchnímu velitelství volebního štábu ČSSD přijela na pomoc atraktivní zbraň z Londýna – dnes už historický double decker v barvě pomeranče. Možná, že by to tak jednoduše na první pohled mohlo vypadat. Ale zas tak jednoduchá a jasná věc to asi nebude. Přesto, že u předání byl sám ministerský předseda britské vlády Blair. Ten totiž hned úvodem řekl jednu stručnou jednoduchou větu a v ní zřejmou a nepřeslechnutelnou message o jeho (a nepochybně i americké) představě o pozici ČR k jejímu sedmiletému výročí ve struktuře NATO, což je nepochybně dost tvrdý oříšek pro jakoukoli současnou i budoucí užší spolupráci ČSSD s KSČM. Aneb „když jsem já sloužil to sedmé léto…“

Akce double decker může mít pro „mistry kampaňusy“ v oranžových službách, ale i pro celou ČSSD ještě další (zatím více či méně skrytá) úskalí. A to například jiný (ale tentokrát tuzemský) autobus – tedy ten starý známý Zemák, který (v dnes už sice asi mnohými aparátčiky tak trochu pozapomenuté, ale aktuálně už zase ne tak daleké) opoziční minulosti ČSSD relativně efektivně odsloužil nejednu předvolební kampaň. A jeho protagonista Miloš Zeman také z vlastní zkušenosti zcela prakticky a poněkud po anglicku suše konstatoval, že některé české mosty jsou pro velkou výšku orange double deckeru moc nízké, takže tam, kudy projede Zemák (a ten projede všude), tamtudy double decker neprojede. Což je informace pro volební štáb v „Liďáku“ (a to i bez jakékoliv symboliky) velmi praktická. Jen trochu s křížkem po funuse. Protože jestli to sami už před tím nevěděli, měli se ho na to zeptat dřív. A jestli to věděli, tak potom zůstává hádankou, proč to u všech všudy dělali. Ani na minutu bych totiž nepodceňoval šéfa volební kampaně ČSSD, že by (jako vystudovaný velitel) právě to úskalí průchodnosti double deckeru českými viadukty a mosty nepředpokládal. Ještě coby ministru obrany mu sice nedojely z Hodonína do Prahy dva „Skoty“ (OT 64) k obraně RFE, ale tam byla jiná chyba, a to že vůbec jely po vlastní ose a ne na podvalníku a nebo dráhou. Double decker totiž může na jeho předvolební CzechTour (či spíše CzechRallye – podle stavu českých silnic a dálnic – zejména po té letošní zimě, ale i po těch sedmi zimách předchozích) potkat něco podobného. Londýnské ulice a české silnice, to je asi něco jako nebe a dudy. A tak je tu prostor i pro fantazii různých P.R. andersenů, co by pak mohli říct třeba něco jako, že se Paroubkovu double deckeru polámalo kolečko na českých výmolech, a že za to můžou koaliční bratři lidovci se svým ministrem dopravy. A měli by svým způsobem i docela tvrdou pravdu, že? Ale jen ve vztahu k tomuto volebnímu období. Co se toho předchozího týče, tak to by pak byla střelba do vlastních řad.

Nicméně určitou symboliku lze (možná jen mimoděk, ale kdo ví?) vycítit ze zmíněné Zemanovy věty i v tom, že jak se zdá, tak itinerář Zemáku je už dnes nabitější, než itinerář Paroubkova double deckeru. Má nejen lepší průchodnost, ale je i rychlejší a v českém terénu obratnější a odolnější. Takže jeho akční rádius ve stejném prostoru a čase bude větší. Takže má také šanci pokrýt větší terén s větším počtem volebních obvodů. Může být, že bude často a nebo (jak se zdá) i téměř zcela za double decker zaskakovat. Takže to by v očích voličů Zeman pomáhal Paroubkovi nejen stranicko - ideologicky, ale i prakticko – technicky. A co si asi řekne volič? Mohl by si položit také tu otázku, že když se Paroubek neobejde bez Zemana ani v kampani před volbami, jak se bez něj obejde, až se po volbách Zeman vrátí zase zpět na Vysočinu?

Některé voliče by ale mohla vzhledem k uvedenému napadnout ještě i jiná symbolika zmíněné Zemanovy věty. A to, jestli měl na mysli mosty a nebo i „Mosty“. Pak by to ovšem mohlo být i o něčem úplně jiném, že? Nicméně zatím to vypadá tak, že by to mohl být i poněkud symbolický duel dvou socialistických autobusů a potažmo i jejich leaderů a jejich přístupů a koncepcí. Ona totiž ta ČSSD 2002 – 2006 když jde dolů už není tou ČSSD 1992 – 2002, když šla nahoru. Podobně jako KSČM do roku 2004 (tj. do Špidlovy vládní krize a o rok pozdější další Grossovy vládní krize) dneska už také není tou čitelnou čistě opoziční KSČM, co bývala. A za ty dva roky se to prostě nedá přehlédnout už skoro nikde, kam se malé české oko podívá. A malý český člověk ten asi není ani slepý, ale ani hloupý.

Tím ale výčet předpokladu možných úskalí akce „oranžový expres“ ještě ani zdaleka končit nemusí. Malý český řidič na základě svých dlouholetých velkých zkušeností z DI a STK bude určitě řešit, jak je to s povoleními a výjimkami z výjimek atd. atd. u tohoto přes noc přelakovaného pravořízeného veterána (byť zapůjčeného jenom na ty tři měsíce do těch voleb). Běžný občan ví, co všechno se tu do velkých techničáků musí psát a jako dlouho to trvá a jak je to složité. Takže když bude oranžový double decker jezdit v rozporu s technickými pravidly, bude to běžný volič asi právem chápat negativně. A bude-li mít ten Paroubkův „angličák“ všechny ty české výjimky vyřízeny přednostně, kontraproduktivní účinek na mysl obyčejných lidí bude podobný. A když se formality rychle nevyřídí a oranžový double decker bude stát buď část předvolební kampaně a nebo celou kampaň někde na parkovišti (placeném?) jako billboard nebo jako symbolický pomník kocourkovskistanismu (po vzoru také „kdysi dávno“ přes noc na růžovo přelakovaného tanku č. 23 výtvarným studentem Černým), tak to pozitivní efekt pro preferenční body ČSSD u voličů zřejmě také nevyvolá.

A konečně ten nápad s londýnským double deckerem už tu jednou byl. Tuším, že asi tak před deseti nebo před osmi lety. A ačkoli tehdy v originálních červených barvách, stejně v tehdejší předvolební kampani té jiné české straně (tuším, že to byla asi US?) do budoucna moc nepomohl. Malý český volič, který si na to vzpomene, ten si může říct staré známé rčení, že opakovaný vtip není vtipem. A také to by si mohl (a asi i měl) předem uvědomit profík předvolebního píárka. A tak tato akce s orange double „boom-erang“ expresem může být ve svých konečných důsledcích pro předvolební body ČSSD pěkně kontraproduktivní dvousečnou zbraní.



Pavel Foltán
JUDr. Pavel Foltán, člen RRTV, která byla odvolána v roce 2003, hudebník, dramaturg, producent, publicista,
autor je mediální poradce a přednáší na universitě
 
  Přístupy: 28574 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA