Česká televizní digitalizace na bázi technologie DVB-T (tzv. digitál-terestriál) se sice teprve poněkud opožděně a složitě klube z plenek, ale ačkoli široká veřejnost toho zatím ještě o DVB-T moc neví (snad asi jen to, že brzy bude mít každá domácnost o krabičku víc), tak s některými dalšími formami digitálního vysílání se už český divák setkal. Například s vysíláním satelitním. A poslední dobou se rozšiřují i televize po internetu. A to i v kapesní podobě. Máte-li mobilní telefon ve formě tzv. komunikátoru (handheldu s připojením GPRS, EDGE nebo brzy UMTC, apod.), můžete už asi tak půl roku kdekoliv v terénu kdykoliv sledovat např. počasí na METEOTV. A jak se budou mobilní komunikátory spotřebitelsky rozšiřovat, jejich displaye zvětšovat a zkvalitňovat a jejich kapacitní i přenosové možnosti růst (a cena snižovat), poroste i počet televizních stanic vysílajících své programy “přes mobil“.
Pustit si některé programy (třeba zpravodajství) našich tří velkých a zatím ještě dnes analogových televizí na jejich internetových stránkách „přes počítač“ také patří ke standardu. A zapojení sestav personálních počítačů do domácích multimediálních systémů je už dnes také běžná záležitost s velkou budoucností. To dneska zná už každé malé dítě (jak se praví v jedné televizní reklamě...).
Od pátku 18. listopadu tu ale máme jednu zajímavou novinku, která (narozdíl od těch zmíněných tří českých celoplošných televizí s dosud terestrickým vysíláním zčásti zpřístupněným i v digitalizované formě prostřednictvím jejich webových stránek přes váš osobní počítač) jde cestou opačnou. Nejprve totiž zahajuje vysílání celého svého programu na internetu (jako internetová televize - podobně, jako už léta funguje celá plejáda internetových rádií). A teprve až po nějakém půldruhém nebo půltřetím roce z ní může být i televizní stanice vysílající digitálně-terestricky. RRTV totiž vyhlásila výběrové řízení na licence pro vysílání DVB-T a poslední dobou se proslýchá, že už by se na Radě mohlo brzy jednat o tom, kterým z těch několika desítek přihlášených projektů licence na vysílání v multiplexech B a C přidělí. A zmíněná novinka má své žádosti podané pro oba multiplexy. A kdo ví, možná není zcela bez šancí.
Řeč je o TV POHODA, zaměřené speciálně zcela na děti a mládež v hlavní cílové skupině od batolat po pětadvacetileté. POHODA na internetu je k nalezení na webu www.tvpohoda.cz a zcela zřejmě tam zůstane i v případě přidělení licence k vysílání DVB-T (a to jako support její digitálně-terestrické vlajkové lodi). Tento tah je chytrý a nezapře své geny v rozhlasové stanici. Internetové vysílání i-TV POHODA přesahuje totiž nejen hranice zatím omezených multiplexů B a C, ale přesahuje i hranice států a kontinentů. Má jen hranice jazykové. Ale ani to není nepřekonatelná bariéra. A tak si tuto stanici mohou naladit například děti krajanů třeba u protinožců. A v Česku všude tam, kam zatím „nedofoukne“ svůj signál ani Béčko ani Céčko. No a než začne (v případě udělení licence k DVB-T) vysílat - na přípravu má ze zákona 360 dní - budou ji její diváci už důvěrně znát právě z této internetové verze. A nejen diváci, ale třeba také reklamní partneři.
Dalším pozitivem nápadu s i-TV POHODA je to, že velká většina cílové skupiny i-TV POHODA tráví u monitoru počítače dnes už asi větší část dne, než u té „klasické“ televizní obrazovky a jejích programů. Celá řada z nich už dnešním dětem a mládeži nestačí. Třeba pasivitou klasické televize. Internet jim poskytuje interaktivitu. (A to je i jedna z hlavních výhod budoucího DVB-T vysílání.) Některé děti jsou schopny viset na síti půl dne i déle. A v případě i-TV POHODA budou mít pak všichni o jeden dobrý důvod víc. A rodiče zas mohou být klidnější, že jejich děti mají další možnost věnovat svůj „prosurfovaný“ čas této televizi, než celé té velké spoustě současných serverů a her. Pohoda.
Pavel Foltán JUDr. Pavel Foltán, člen RRTV, která byla odvolána v roce 2003, hudebník, dramaturg, producent, publicista, autor je mediální poradce a přednáší na universitě