ASOCIÁLNÍ SOCIALISTICKÁ VLÁDA
Stenozáznam řeči Aleny Páralové z jednání Poslanecké sněmovny dne 24.8. 2004 k žádosti vlády o vyslovení důvěry.
Poslankyně Alena Páralová: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, členové vlády, dámy a pánové, nedělala jsem si velké iluze, ale přesto mě zaskočila velmi nízká úroveň dokumentu, který předkládá vláda České republiky Poslanecké sněmovně České republiky jako svou vizi, jako své programové prohlášení.
Ani z formálního hlediska není dostatečně zřejmé, co je dlouhodobým cílem, co je krátkodobým cílem, co je opatřením. Vedení žádné firmy v této zemi by si nedovolilo předložit valné hromadě dokument podobné úrovně. A vláda je v podstatě vedením firmy s obratem 800 miliard korun a její valnou hromadou je deset milionů občanů České republiky. Ti všichni se mohou - doufám dnes již na internetových stránkách vlády - přesvědčit o tom, zda má pravdu paní místopředsedkyně Kupčová, když tvrdí, že programové prohlášení vlády má dobrou úroveň, nebo zda mám pravdu já, když tvrdím, že mě zaskočila velmi nízká úroveň tohoto dokumentu.
Pasáž programového prohlášení věnovaná agendě Ministerstva práce a sociálních věcí vládu usvědčuje z bezradnosti. Jak jinak než bezradností si lze vysvětlit formulace typu "vláda přezkoumá", "vláda zváží" nebo také "vláda posoudí". Jak dlouho ještě bude sociální demokracie, která již šest let řídí Ministerstvo práce a sociálních věcí dále přezkoumávat, zvažovat a posuzovat místo, aby řešila skutečné problémy sociální politiky a pracovního práva?
Vláda předloží reformu důchodového systému s vyšší závislostí výše důchodu na předchozích výdělcích a zaplaceném pojistném. Co tím vláda říká? Vláda tím v podstatě říká, že učiní důchodový systém méně solidární. Jestliže se zvýší zásluhovost, znamená to, že se zvýší důchody vysokopříjmovým skupinám obyvatel. Pokud ale má být celkový objem finančních prostředků zachován, pak se nutně důchody nízkopříjmovým skupinám obyvatel sníží a více lidí upadne do chudoby.
Vláda se tváří jako sociální. Nakonec slovo sociální se v tomto projednávaném dokumentu vyskytuje 63krát. Vladimír Špidla skloňoval sociální stát ve všech pádech, ale činy jeho vlády byly ve skutečnosti asociální. Jak si jinak vysvětlit, že při valorizaci důchodů se za vlády socialistů výrazně více zvyšovaly vysoké důchody a nejméně se zvyšovaly nízké důchody? Zajímavé je, že Klausovy vlády postupovaly opačně. Vláda má zákonem danou dostatečnou vůli a prostor, jakým způsobem valorizovat. Po lednové valorizaci důchodů se opět rozevřely nůžky mezi tzv. starodůchodci a novodůchodci, tj. zvýšil se rozdíl ve výši důchodů mezi těmi, kdo odešli do důchodu před 1. lednem 1996, a těmi, kteří nastoupili do důchodu po 1. lednu 1996. Když se zvýší ceny, valorizují se přiměřeně důchody. Ale přiměřeně se valorizuje průměrný důchod a zatímco reálná hodnota nejvyšších důchodů stoupá, reálná hodnota nejnižších důchodů klesá. Čím dál tím více našich seniorů se díky asociální socialistické vládě posouvá do oblasti chudoby.
Další, co nám vláda slibuje. Vláda připraví vytvoření účtu státních důchodových rezerv pro realizaci důchodové reformy. To je přesně podle hesla, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Vytvoření nového účtu nikoho nebude bolet a vláda si může udělat čárku. Přece jeden samostatný důchodový účet máme a platí, že finanční prostředky z tohoto účtu nesmí být vynaloženy na nic jiného než na důchody. Daleko důležitější je, aby nám vláda řekla, zda na tento účet - ať už stávající, nebo nový - vloží nějaké finanční prostředky a v jaké výši. Mám na mysli například prostředky z privatizace nebo z výnosů podniků se státní účastí, jak o tom nedávno ministr Škromach hovořil v médiích. Ale o tom vláda diskrétně mlčí.
Vláda tvrdí, že prosadí snižování podílu mandatorních a kvazimandatorních výdajů ve veřejných rozpočtech. Neříká však, kde výdaje ušetří. Naopak slibuje věci, které příjmy snižují a výdaje zvyšují. Slibuje například daňové zvýhodnění rodin s dětmi, příspěvek pro prvňáčky, novomanželské půjčky, bezplatný pobyt dětí nad pět let v mateřských školkách atd. atd. A právě děti, jejichž rodičům vláda pomocí dluhů pomáhá, budou muset v budoucnu všechny dluhy svých rodičů a prarodičů zaplatit i s úroky.
Vláda chce zabránit zneužívání sociálních dávek. To je ale velmi obecné tvrzení a mnoha lidem, kteří se nikoli vlastní vinou dostali do těžké životní situace, bere jistotu a víru v lepší budoucnost. Stalo se módou, že jednotliví ministři o zneužívání sociálních dávek často hovoří, aniž upřesní, o které případy zneužívání konkrétně jde a jak konkrétně by chtěli postupovat. Tím děsí zdravotně postižené lidi a nezaměstnané otce rodin, kteří skončili na dlažbě díky nemožné hospodářské politice Špidlovy vlády. Konkrétní činy vlády jsou ale v opačném gardu. V současné době zaměstnanec, který byl propuštěn ze zaměstnání pro porušení pracovní kázně, nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Od 1. října letošního roku ale nárok na podporu v nezaměstnanosti bude mít, a to i přesto - jak jsem řekla - byl propuštěn pro porušení pracovní kázně. Je to díky novele zákona o nezaměstnanosti. Vláda tedy flákačům podporu v nezaměstnanosti bez problémů dá, ale maminky zdravotně postižených dětí a nemocných lidí honí od čerta k ďáblu, aby opakovaně prokazovaly trvalé postižení svých dětí i své.
Teď ale se máme na co těšit. Vláda přitvrdí, protože se z vládního programového prohlášení dovídáme - cituji: "Vláda rozvine systematický boj se zneužíváním sociálních dávek ve spolupráci s orgány Evropské unie. " V této souvislosti bych se chtěla pana ministra zeptat, které orgány Evropské unie zde takový systematický boj se zneužíváním sociálních dávek rozvinou.
A dále bych se chtěla zeptat, zda i komisař EU pro sociální politiku je v tomto smyslu orgánem EU.
Dále nám vláda slibuje, že zajistí aktualizaci životního minima. To je prohlášením chytré Horákyně. Vláda by měla vysvětlit, zda termín aktualizace znamená, že životní minimum, které od roku 2001 stagnuje, vláda zvýší nebo zda vláda upraví zákon o životním minimu tak, aby nemusela životní minimum zvyšovat. Od roku 2001 asociální socialistická vláda nezvýšila životní minimum. To by si žádná pravicová vláda nedovolila a například maminky, které se starají o zdravotně postižené děti a pobírají příspěvek při péči o osobu blízkou, pobírají 3500 už od roku 2001. Přitom jejich výdaje se určitě od té doby zvýšily.
Vláda slibuje zákon o sociálních službách, který stejným způsobem ve svých vládních prohlášeních slibovala i vláda Tošovského, Zemanova i Špidlova, takže včera bylo pozdě. Zákonu je věnován dlouhý odstavec, ale bohužel se zde neuvádí, jak chce vláda řešit palčivé problémy, například problém asistentů zdravotně postižených a problémy, které vzniknou v souvislosti s ukončením civilní služby letos na konci roku.
Vláda slibuje, že navrhne systém ucelené rehabilitace osob se zdravotním postižením. To mi připadá, že bohužel tento tolik potřebný zákon, na který všichni čekáme několik let, nám ani tato vláda do parlamentu nepředloží. Vláda neříká, že předloží zákon, říká, že navrhne pouze systém. Možná mě pan ministr potěší a slíbí, že zákon v paragrafovaném znění předloží. Byla bych tomu ráda.
Jedním z hlavních motivů programového prohlášení je i boj s nezaměstnaností. Za dobu vládnutí socialistů nezaměstnanost nezadržitelně stoupá a bude stoupat i dál. Prvního října totiž vybuchne časovaná bomba v podobě vládního zákona o zaměstnanosti doprovázená novelami dalších 50 zákonů, včetně zákoníku práce. Pokud se šéfové malých a středních firem ještě neseznámili s touto normou, nechť tak co nejrychleji učiní. Jsou pro ně připraveny masivní pokuty do výše dvou milionů korun.
Dovolte mi dále citovat: "Vláda zpracuje novou střednědobou hospodářskou strategii na základě zásad Lisabonského procesu, která se stane základním dokumentem pro koordinaci činností vlády, jež ovlivňují hospodářský růst a zvyšování konkurenceschopnosti české ekonomiky. Vláda zřídí Hospodářskou radu vlády jako svůj poradní a koordinační orgán, který bude tuto strategii navrhovat. ". Tady jsem právě přečetla důkaz o tom, jak je vláda bezradná. Média jsou plná názorů špičkových ekonomů o tom, co je třeba udělat, aby se zastavil růst nezaměstnanosti. Světová banka a OECD se předhánějí v různých doporučeních, pomalu každé malé dítě ví, co by se mělo dělat, včera bylo pozdě, a naše vláda si plánuje, že zřídí Hospodářskou radu vlády a zpracuje novou střednědobou hospodářskou strategii. Je evidentní, že tím vláda jen kličkuje, odsouvá zodpovědnost za rozhodnutí.
Věří někdo v tomto sále, že nezaměstnanost v naší zemi se sníží, když vláda zřídí Hospodářskou radu vlády a zpracuje další koncepci? Mám doma tři čtvrtě metru vysoký stoh vládních materiálů věnovaný statečnému boji s nezaměstnaností. Výsledek všech těchto národních akčních plánů zaměstnanosti je jediný - akčně stoupá nezaměstnanost. Na dlažbě je více než půl milionu lidí.
Vláda chce posilovat i motivační funkci minimální mzdy. Výsledkem nepochybně bude další zvyšování strukturální nezaměstnanosti, hlavně u lidí s nízkou kvalifikací, kteří tím rychleji skončí v sociální síti, a to tím rychleji, čím rychleji se bude zvedat minimální mzda. Když si zaměstnanec svým výkonem nevydělá na minimální mzdu, je propuštěn. To je krutá pravda a je nebezpečné, že vláda před tak evidentním faktem zavírá oči.
Vláda chce posilovat i motivační funkci minimálních mzdových tarifů, které jsou reliktem socialismu, a to už je opravdu vážné. Mnoho malých a středních podnikatelů ani neví, že tento institut existuje a dovídají se to až v okamžiku, kdy do jejich firem nastoupí kontrola a úředníci kontrolují výši mezd a ukládají pokuty a sankce. Mzdové tarify určují hodnotu práce, ale ve skutečnosti přece rozhoduje cena. Přece hodnota práce je věc abstraktní a cena práce věc konkrétní.
Dále vláda prosadí návrh zákona o inspekci práce. Tento zákon je již projednáván v Poslanecké sněmovně a je velmi problematický. Bude mít nepochybně negativní dopady i na podnikatelskou sféru a přinese velké transformační náklady. Jsou v něm různé podivnosti, které zesložití už tak dost složitý labyrint našeho pracovního práva. Fakt, že dle tohoto zákona bude Český úřad bezpečnosti práce kontrolovat plnění kolektivních smluv, tj. bude dělat drába odborům za peníze daňových poplatníků, je ve srovnání s náklady na desítky a stovky soudních sporů, které nás čekají, pouze špičkou ledovce.
Kolegyně a kolegové, programové prohlášení má celkem 29 stránek. Slovo se slovním základem "svoboda" se v něm však vyskytuje pouze třikrát. V prvním případě se slovo "svoboda" vyskytuje ve slovním spojení "Unie svobody", dále "Grossova vláda usiluje o svobodnější a rovnoprávnější účast občanů na utváření života společnosti" a za třetí pak, bude "vláda podporovat evropský integrační proces s cílem vytvořit sjednocenou Evropu svobodných občanů a spolupracujících regionů". Slovní spojení "svoboda jednotlivce" se v programovém prohlášení vlády České republiky vůbec nevyskytuje.
Naproti tomu slovo "podpora" a "podporovat" se v dokumentu vyskytuje 108krát. Zajímavé je i porovnání výskytu výše uvedených slov s programovými prohlášeními předchozích vlád. Postupně klesá četnost slova "svoboda" a roste četnost slova "podpora". Zatímco Špidlova vláda použila slovo "svoboda" desetkrát, Grossova vláda již jenom třikrát. Grossova vláda chce tedy ještě třikrát méně svobody a výrazně více podpory a podporování než vláda Špidlova. (Potlesk a smích členů vlády a potlesk ODS.)
Svoboda se rovná prosperita a podpora rovná se zadlužení.
A na závěr mi dovolte v této souvislosti citovat klasika. Cituji: "Občanská demokratická strana bude bránit každý kousek svobody jedince proti státu a spolu s tím prosperitu všech, protože program této vlády není programem svobody a prosperity, je programem trvale udržitelné chudoby, je programem pokračování a posilování u nás dlouhodobě pěstované a tradované závisti, nepřejícnosti, rovnostářství, invaze státu do soukromí jednotlivce, kontrol a regulací všeho druhu. To je něco, s čím se nikdy nemůžeme a ani nesmíme smířit. "
Václav Klaus, Poslanecká sněmovna, 7. srpna Léta Páně 2002 (Oživení v sále.)
Ano, Občanská demokratická strana bránila, brání a bude bránit každý kousek svobody jedince proti státu. Právě proto poslanci zvolení za Občanskou demokratickou stranu nemohou a nesmějí podpořit programové prohlášení vlády Stanislava Grosse. Zradili by tím své voliče.
Děkuji vám za pozornost. (Potlesk poslanců ODS.)
2. září 2004
Alena PáralováPoslankyně PSP ČR (ODS), stínová ministryně práce a sociálních záležitostí