Europoslanci Fajmon a Strejček nepodpořili „boj se změnami klimatu“
Tisková zpráva
Evropský parlament dne 4. února 2009 schválil (poměrem hlasů 570 pro, 78 proti a 24 zdržel se hlasování) rezoluci s názvem „2050: Budoucnost začíná dnes“ předloženou dočasným výborem pro klimatickou změnu.
Zpráva doporučuje evropským institucím, členským státům EU i firmám a domácnostem celou řadu opatření, která mají zabránit globálnímu oteplování a změnám klimatu. Evropská unie má již nyní schválené závazky na snížení emisí skleníkových plynů o 20 % do roku 2020. Evropský parlament požaduje, aby se tento závazek dále zvýšil na 25–40 %. Přijat má být rovněž závazek, aby se emise do roku 2050 zredukovaly nejméně o 80 %.
Kromě tohoto celkového závazku mají být přijata dalekosáhlá opatření týkající se oblastí energetiky, biopaliv, energetické účinnosti, dopravy, logistiky, turistiky, ukládání CO2, zemědělství, chovu hospodářských zvířat, stavebnictví, vodního hospodářství, rybolovu, lesnictví, vzdělávání, nových technologií atd.
Mezi doporučená opatření směřující proti globálnímu oteplování patří změna stravovacích návyků, spočívající v menší konzumaci masa a mléka. Hospodářská zvířata totiž údajně významně přispívají ke globálnímu oteplování. Dále má také dojít k omezování komerční turistiky a jejímu nahrazování “sociální turistikou”, která nebude produkovat emise způsobující globální oteplování. Zavádět se mají další placená povolení při stavbách nových domů a budov a hlavním stavebním materiálem se má stát dřevo. Zpráva obsahuje celou řadu dalších „inovativních“ opatření.
Evropský parlament přijetím této zprávy zahájil další fázi své „klimatické revoluce“, která nepřinese občanům členských států EU nic dobrého. Bez globální dohody o omezení emisí na celém světě se jedná o zcela nesmyslná a zbytečná opatření, která klima nijak neovlivní.
Objem prostředků, které budou veřejné a soukromé subjekty v rámci plnění „klimatických závazků“ nuceny vynaložit, bude ohromný a výsledky této politiky na změnu klimatu budou blízké nule. Evropské hospodářství bude touto politikou těžce poškozeno zvýšením cen energií a následným odchodem evropských firem do mimoevropských států, spojeným se ztrátou tisíců pracovních příležitostí. Z těchto důvodů hlasovali europoslanci ODS zvolení v České republice proti této zprávě.
Hynek Fajmon při vysvětlení hlasování řekl: „Autoři zprávy hodlají změnit v Evropě úplně všechno (...) za takovou „kulturní“ revoluci, kdy vše staré je odvrženo a nahrazeno novým přístupem, by se nemusel stydět ani Mao-Ce-Tung.“
Ivo Strejček při vysvětlení hlasování řekl: „Namísto předkládání nejrůznějších blouznivých nápadů, které nikoho nezajímají, by se politikové měli zabývat zejména řešením každodenních problémů obyčejných lidí, které vyplývají z hospodářského zpomalení v členských státech EU.“
Hynek Fajmon a Ivo Strejček
poslanci Evropského parlamentu
Občanská demokratická strana
Tisková zpráva