Pane Pecino, víte, co znamená slovo nacismus?
Zbyněk Klíč
V poslední době se rozšířily ve veřejných proslovech slova o fašismu, fašizaci a nacistických metodách. Kdyby zaznívaly z úst řadového občana, nebylo by to tak hrozné, podobná slova ale bohužel používají vrcholní politici.
Nejdřív s tím přišel David Rath, podle kterého Hitler svojí ekonomickou politikou nastartoval skomírající hospodářství. Hráz byla otevřena a z úst převážně socialistických politiků začala proudit slova o fašizaci, fašistických metodách, lidové spravedlnosti a dalších. Korunu tomu nasadil ministr vnitra Pecina, který označil házení vajíček za nacistické.
Fašismus a nacismus přitom není ani to stejné a politici s nimi šermují, jako by šlo o identické pojmy. Není zde prostor rozdíly mezi oběma ideologiemi vysvětlovat, pokud však s nimi politici operují takovým způsobem, hrozí jejich nepochopení a v krajním případě částečný návrat jejích principů.
Smutnější je to navíc u ministra vnitra, který by měl základní rozdíly a charakteristiky extremistických proudů znát. Označit házení vajíček za nacistický akt je lapsus největšího kalibru, který by měl ministra okamžitě diskvalifikovat pro výkon funkce.
Inflace totalizujících slov bohužel ukazuje, že vyrovnání s minulostí u nás vůbec neproběhlo, ve slušné společnosti by po takových slovech okamžitě následoval mediální odsudek, u nás zatím naprosto minimální.
Neznalost a imunita vůči slovům s dramatickou historickou konotací je vodou na mlýn neonacistickým organizacím. Lépe totiž budou maskovat svoji ideologii, která si v mnohém nezadá s Hitlerovou politikou, a neznalá společnost takové projevy neodsoudí.
Vítězem vajíčkové války se staly extremistické strany. Poznaly, že jejich programu nikdo nerozumí, a proto jej mohou beztrestně dál hlásat. To by mělo spojit všechny strany. V křesle ministra by však neměl sedět Martin Pecina.
Zbyněk Klíč
výkonný redaktor CEVROREVUE