Toskánská sledovačka: Qui bono, aneb kdo si to může dovolit?
Zbyněk Klíč
Další den a další spekulace o pozadí dovolené politiků v Toskánsku. Majitel vily, kde se politici rekreovali, je napojen na podivnou firmu Appian z podezřelé privatizace Mostecké uhelné. Smlouva o pronájmu je přeložena údajně do špatné angličtiny a je možná falešná. Nepřekoná však nic spekulaci, že za kauzou stojí malé strany.
Napadlo by mě tisíc jiných klientů o Topolánkovy fotky než právě tyto skupiny. Z jakého důvodu by TOP 09 a Věci veřejné sledovaly dovolenou předsedy ODS? Těžko je představitelé, že kvůli závisti. Představitelé obou stran si mohou dovolit podobné dovolené a jejich voliči také, závistivce na druhou stranu na svoji stranu nepřetáhnou. Malé strany také zatím nemají moc úspěchů za sebou, aby provalení sledování případně nějak omluvily.
Také je to otázka finančních zdrojů – TOP 09 vznikla nedávno, Věci veřejné sice mají movitější dárce, stále však těžko tak velké, aby financovaly sledovací akci politické konkurence. V potaz vstupuje také politický charakter, kdy obě strany jsou potenciálními partnery ODS a těžko by si zavíraly dveře hned takhle na začátku. Z pohledu TOP 09, obtížně si lze předstqavit, že by špiclování organizoval Topolánkův dlouhodobý spojenec Kalousek.
ČSSD nebo podnikatelé?
Položme si tedy otázku, qui bono? Nabízejí se v zásadě tři hlavní varianty:
a.) ČSSD – politická konkurence, prakticky nulová šance na budoucí spolupráci s ODS, napojení Karla Randáka na ČSSD a naopak jeho odpor k ODS. On i Petr Dimun jsou namočeni v předchozích kauzách, na snímcích se s výjimkou Milana Urbana neobjevil politik z jiné strany než ODS. Motivace je jasná – diskreditace ve volbách pomocí negativní kampaně, kterou využili sociální demokraté i v předchozích volbách. Nelze pominout ani emotivní motivace, neb Jiřímu Paroubkovi jistě stále leží v žaludku pověstná Kubiceho zpráva. Samostatnou kapitolou jsou bohaté finanční zdroje ČSSD.
b.) vnitrostranická konkurence ODS – těžko lze něčemu podobnému věřit, protože by to vedlo k absolutnímu rozvalu strany. Nedá se očekávat, že by iniciátor z řad ODS nebyl do voleb odhalen, což by pro stranu mělo fatální důsledky. Navíc potenciál spolupráce mezi skupinami je přirozeně mnohonásobně vyšší než mezi ODS a ČSSD. Navíc ODS spor alespoň částečně utlumila jednomyslným schválením všech kandidátek, včetně pražské.
c.) podnikatelé – konkurenti ČEZu se této firmě snaží ublížit. Uvěřitelnější varianta, těžko však předpokládat, že by velcí byznysmeni riskovali svoji pověst, která by je v dalším podnikání prakticky zlikvidovala. Podnikání je přeci jen něco jiného než politika, kde trh není tak neúprosný jako v byznysu.
Včerejší zjištění MF, že panu Randákovi fotografie předal Petr Bakeš, obviněný z vynesení záznamu hotelu Savoy, potvrzuje spekulace o napojení sledovačů na Lidový dům. Petr Gandalovič to vyjádřil lapidárně: nemám důkazy, ale všechno to směřuje k ČSSD…
Zbyněk Klíč
výkonný redaktor CEVROREVUE