Ke komentáři pana Zaorálka
Ivan Turnovec
Předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek v sobotní MfD 22. října napadl ve svém komentáři Krejčíř mediálním hrdinou novináře za zveřejnění informací poškozující ČSSD. Jeho slova: "Vypadá to, že jakékoli individuum, které přijde do redakce s nějakým pořádným plivancem na sociální demokracii, dostane v tomto listě exkluzivní místo. Už se ani nepředstírá nějaká nestrannost nebo serióznost." vypovídají o snaze smést ze stolu další rýsující se problém. Novináři občas tíhnou k bulvárnímu podávání informací, nicméně to neznamená, že by uváděná fakta měla být cenzurována. Nejde totiž, ať opět cituji: "znejišťuje se hranice mezi právem a spravedlností na jedné straně a zločinem na druhé." Problém není v novinářích, ale skutečnostech které o propojení politiky se zločinem vypovídají. Nejde zdaleka jen o pana Krejčíře, který ostatně sám v kritizovaném rozhovoru přiznává, že není žádný andílek. Nicméně jeho informace mají velmi reálné jádro.
Policisté, kteří prováděli červnovou prohlídku černošické vily, při níž zmizel Radovan Krejčíř, tvrdí, viz např. Halo noviny 22. října, že jeho verze o průběhu zásahu je v podstatě pravdivá. Trochu si to nadsazuje, ale jinak je popis přesný, řekl včera jeden z nich. Policista, který si nepřeje být jmenován, také uvedl, že chování státního zástupce Jaroslava Dolejšího při domovní prohlídce bylo velmi nestandardní. Nejzvláštnější policistům připadalo chování žalobce Dolejšího, když se zjistilo, že je Krejčíř pryč z domu. Byl klidný, říkal, že to nevadí, že jsme neudělali žádnou chybu a že je jim to v podstatě jedno, že utekl, tvrdí policista. Dva z policistů z Krejčířovy vily při výslechu na inspekci ministra vnitra údajně uvedli, že Dolejší chtěl ještě před zahájením prohlídky nechat vypnout kamerový systém domu. S návrhem ale neuspěl. Poté prý ještě žádal, aby byly záznamy z kamer z toho dne a tři dny zpátky vymazány.
Krejčíř, v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes řekl, že měl pocit, že domovní prohlídku vede pan Dolejší. Tvrdí, že z vily neutekl, ale že ho nechal Dolejší odejít. Hledali prý u něho směnky na ČSSD, které měl ve vedlejším domě. Tak jej Dolejší pustil, aby pro ně došel.Po chvíli prý za Krejčířem přiběhl člen jeho ochranky a oznámil mu, že podle Dolejšího utekl z domovní prohlídky. Že je na útěku a jestli jej chytnou, tak jej zabijí, zastřelí. Proto se rozhodl utéct.
Je tedy v pořádku, že budou šetřeny i informace pocházející z rozhovoru zveřejněného v MfD. Investigativní novináři již několikrát prokázali, že jejich informace o porušování zákonů jsou důvěryhodné. Panu předsedovi Poslanecké sněmovny lze připomenout jeho vlastní slova: "V politice i novinařině existuje jistý etický kodex, ať už psaný nebo nepsaný, který když se nerespektuje, tak naše práce ztrácí smysl." Převážná většina naší politické reprezentace (a ČSSD zvlášť) žádné etické normy nedodržuje. Platí to i na citovaný komentář pana Zaorálka, obvinění ze spolupráce jednotlivců z ČSSD s organizovaným zločinem, v žádném případě nevyvrátil. Souhlasím proto s paní místopředsedkyní Němcovou, z ODS, která minulý týden na závěr interpelací na předsedu vlády upozornila na problém důvěryhodnosti vládnoucí ČSSD velmi otevřeně.
Ivan Turnovec