Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Problém nejen Slovenský

Ivan Turnovec

S dupotem černých holínek, uniformami připomínajícími hlinkovce, oholenými hlavami, gardistickými hesly Za národ a pozdravy Na stráž!, se lze na Slovensku setkávat stále častěji.Nacionalisté se organizují. Při tvorbě stanov, programu a vzhledu uniforem jim pomáhají odborníci, aby se nedostali do potíží se zákonem. I to je znakem rozmachu. Za pozornost stojí uniformy tmavěmodré barvy (ne černé gardistické) se znaky Slovenského štátu. Šijí se svépomocně, a členské příspěvky mají dosahovat až 25 tisíc korun, takže nacionalisté jsou ve financování soběstační. Zdraví se hlinkovským "Na stráž!"
Slovenské ministerstvo vnitra v lednu zaregistrovalo další politickou stranu Slovenská pospolitost (SP), stranu s programem blízkým neofašizmu. Její tzv. Ľudový program žádá zrušení parlamentní demokracie, rehabilitaci Tisa a Slovenského štátu, odmítá přistěhovatelství, požaduje odstranění maďarských, čechoslovakistických, komunistických a sionistických historiků ze Slovenské akademie věd, je nesnášenlivá k Maďarům, Židům, Romům, volá po zrušení oficiálních státních symbolů a svátků. Jen toto stačí aby bylo jasno a náplni. Podle odborníků jde jasně o stranu, která hlásá rasovou, třídní a národnostní nenávist.To vše ministerstvo přehlédlo když stranu místo zákazu zaregistrovalo. Učitel informatiky osmiletého gymnázia z Banské Bystrice Marián Kotleba, který je předsedou této strany, se nechává oslovovat "vůdce ".

Slovenská pospolitost ale není jedinou neonacistickou organizací. Podobná je i Jednota slovenské mládeže (JSM), mládežnická odnož Slovenské národní jednoty nacionalisty Stanislava Pánise, který v prezidentských volbách podporoval Ivana Gašparoviče. Další organizací je Nové slobodné Slovensko (NSS), je úzce propojeno s předchozími. Vydává časopis Hlas národnej stráže a prezentuje se jako národně orientované sdružení mladých. Všechny tři zmíněné organizace vytvářejí ultrapravicovou základnu. Chtějí údajně naplňovat odkaz otce národa Andreje Hlinky a současné prohnilé Slovensko změnit na Slovensko křesťanské a bílé! Považují za své spojence Matici Slovenskou a církev. Právě církve se jako jediné nedistancovaly od jejich činnosti.

Vedoucí postavou JSM je rodák ze Spišské Nové Vsi Slavomír Jančok, právník, sebevědomě kandidující na župana v Košickém kraji za Pánisovou stranu. Pracuje na právním oddělení Městského úřadu v Žilině, přímo pod Jánem Slotou, předsedou Slovenské národní strany. Primátor Slota mu důvěřuje a podporuje jej. Jančok je považován za nejchytřejšího ze slovenských nacionalistů. Připisuje se mu spoluautorství nové slovenské nacionalistické ideologie. Od "vůdce" Kotleby se odlišuje uhlazenějším chováním a civilním elegantním oblečením. Nicméně oba vůdcové jsou státními zaměstnanci a pobírají peníze daňových poplatníků. Zatímco Jančok dobře vychází s žilinským primátorem, Kotleba si stěžuje, že Slota slovenskou půdu vykupuje pro šikmooké. To je důvodem Slotovy reakce a tvrzení, že SP by zakázal, její členy by svlékl z uniforem a pořádně je vypráskal. Ostatní nacionalisté mu ale nevadí. To u tohoto politika - diktátora - nikoho nepřekvapuje.
V uplynulých týdnech nacionalisté zneužili hroby významných slovenských občanů, když přednášeli buditelské básně a snažili se vyzývat k boji za národ propagandou rasistických a xenofóbních myšlenek. Připojili se k nim sympatizanti, zejména skini, ale i starší občané.
Na manifestačních pochodech v Hlohovci, Modré, Černovej a v Prešově rozdávali cukr s nápisem Radšej drahší od Slováka ako lacný od žida s proškrtnutým symbolem EU.

Po výtržnostech, kdy policie rozehnala jejich shromáždění, a po brutální vraždě studenta Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě Daniela Tupého, se zvedl odpor veřejnosti. Více než pětitisícové shromáždění v Bratislavě (za přítomnosti poslanců NR SR) mělo připomenout, že slovenští občané nechtějí návrat do Tisových časů. K překvapení všech přítomných na shromáždění nepromluvil ani jeden přítomný politický představitel. Jako by chyběl zájem s pravicovým extremismem se vyrovnat.
Na tiskové konferenci bylo při tom připomenuto, že Daniel Tupý nebyl první obětí neofašistických nacionalistů, ale až sedmou. Herečka Zuzana Fialová na rozdíl od mlčících politiků vystoupila na tribunu a řekla, že násilí je výsledkem nekulturnosti, neinteligence a hrubosti národa. Jde o důsledek toho, že ve vládě, kde by měli sedět vzorní lidé, sedí lháři a zloději. Podobně se vyslovil i známý spisovatel a pedagog, který zavražděného na filozofické fakultě učil, Daniel Hevier. Prokurátor sice navrhl zákaz činnosti SP ale jen pro to, že se chová příliš arogantně a hloupě. Další dvě organizace jsou v klidu a to není dobrou vizitkou demokratického vývoje na Slovensku.
Vrazi Daniela Tupého se zatím nenašli a tisk se shoduje, že za několik týdnů se na vše zapomene. Otázkou je, komu to vyhovuje a proč se politická reprezentace nasnaží proti nacionalismu a neonacismu na Slovensku bojovat. Ostatně i u nás v Čechách je situace podobná. Nad neofašistickými projevy se stále ještě přivírají oči. Obávám se že v postkomunistických státech je situace jako v Německu když se tam dostával k moci Hitler. Nebezpečí fašizace politického vývoje určitě hrozí, je na čase s tím něco dělat.



Ivan Turnovec
 
  Přístupy: 22660 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA