Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Budky jsou už přežitek

Martin Říman

Střední Čechy, 09.12.2004

Jaký názor má na zavedení elektronického mýtného poslanec za ODS Martin Říman, bývalý ministr dopravy a stínový ministr průmyslu? Jak nám řekl, je "pro". Podle Římana je to technologický pokrok, budky na dálnicích, jako například v Itálii, jsou přežitkem.

A co dálniční známky?

Ty jsou nespravedlivé, protože všichni lidé platí stejně bez ohledu na to, kolik na dálnicích projezdí. Když platíte za rok dva tisíce korun, mávnete nad tím rukou. Ale když byste měl platit 10 tisíc, tak už by to bylo hodně nespravedlivé pro toho, kdo ročně po dálnici ujede třeba jen 500 km. S rostoucí cenou známky roste i nespravedlnost. Elektronické mýto je naproti tomu spravedlivé, protože platíte to, co projezdíte.

Proti dálničním známkám bude tedy elektronické mýto v průměru dražší?

Určitě. Pro ty, kdo jezdí hodně, určitě. Pro ty, kdo jedou po dálnici dvakrát měsíčně, by se asi příliš nezdražilo. Jeden kilometr by stál přibližně korunu. Kdo najede po dálnici dva tisíce kilometrů ročně, zaplatil by stejně jako dnes. Kdo najede 30 tisíc kilometrů, vydal by pochopitelně více.

Myslíte, že zavedení elektronického mýta omezí kamionovou dopravu?

Myslím, že ne. S tou se asi musíme smířit. V Německu jezdí třeba kamionů daleko více než u nás. Ale mýto tu kamionovou dopravu řádně zpoplatní. Nebudeme už znevýhodněni proti zemím, které už mýtné zavedly, což je Rakousko a Německo. Nyní kamiony jezdí místo přes Německo či Rakousko raději přes Česko, pokud to jde. My z toho nic nemáme a ještě nám ničí silnice. Ale kamionová doprava se neomezí do té doby, než dojde k reformě železnic v celé Evropě. Protože železnice jsou v krizi a nefungují v celé Evropě.

Takže plán premiéra Grosse omezit kamionovou dopravu elektronickým mýtem vám nepřipadá příliš reálný?

Ne, je zcela nesmyslný. Tím se kamionová doprava neomezí. Firmy nepoužívají kamiony proto, že je to levnější než železnice. To mnohdy není. Ale železniční doprava je nespolehlivá a pomalá. Proto firmy raději využívají kamiony. Proto se snižuje objem nákladní přepravy po železnici ve prospěch kamionů. Dokonce už i takové, dříve pro železnici typické suroviny, jako substráty či uhlí, se vozí kamiony. Protože při přepravě železnicí je to na místě v rozmezí dvou dnů, při přepravě kamionem přímo v určenou hodinu. S tím mýto nic nenadělá.

12. prosince 2004



Martin Říman
ministr průmyslu a obchodu ODS
Osobní stránky
 
  Přístupy: 18178 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA