Proč francouzský levicový volič nesouhlasí s ústavou EU
Martin Mařák
Abych se přiznal, docela mě vyvedla z rovnováhy skutečnost, kterou jsem naprosto nepředpokládal a kterou považuji za neobyčejně pikantní a zároveň absurdně úsměvnou. Podle posledního vývoje situace ve Francii je velmi pravděpodobné, že ústavu Evropské unie (ÚEU) potopí francouzská levice. Něco podobného však nečekali ani profesionální tvůrci veřejného mínění. Proč by jinak nechali spustit tak nejistou formu ratifikace ÚEU, jako je všelidové referendum? Patrně si byli jisti svou věcí, což je dalším důkazem o pošetilosti snahy pochopit a jakýmkoliv způsobem plánovat a řídit ten neuchopitelně komplexní proces, jenž se nazývá vývoj lidské společnosti.
Vzhledem k tomu, že u nás tradiční levice zosobněná ČSSD a Stranou zelených sveřepě propaguje hlubokou evropskou integraci a tedy i ÚEU ( viz například poslední tiskové prohlášení O. Lišky, vedoucího odborné sekce SZ pro zahraniční politiku: Prezident Klaus překrucuje evropskou ústavu, kritika z Bruselu je oprávněná, nebo myšlenky premiéra S. Grosse na podobné téma v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce), docela mě pobavil fakt, že na rostoucím odporu proti ÚEU ve Francii mají podíl zejména levicoví voliči. Nejsem žádným členem úzkého fanklubu prezidenta Václava Klause a Bůh je mi svědkem, že některé jeho nápady ve mně v minulosti vyvolaly pocity nefalšovaného zděšení. Musím však zodpovědně uznat, že jeho názory týkající se EU jsou oproti postojům mnohých politiků ve Francii dlouhodobě konzistentní a zároveň čím dál tím více univerzálně přesvědčující.
Když odložím stranou různé francouzské pomatené extrémisty jako komunisty, maoisty, trockisty, či neofašisty, zůstává mi před očima ještě hodně velké seskupení občanského protestu situovaného na levé straně politického spektra. Nemíním se bavit o oficiálních představitelích francouzských socialistů, či zelených, kteří se snaží za každou cenu protlačit ANO, neboť možnost budoucí politické kariéry v byrokratickém aparátu Evropské unie (EU) jim nedává na vybranou jinou volbu. Naopak bych chtěl popsat rostoucí podzemní internetový kvas a postoje prostých občanů jako jste vy a já, kteří se začínají bouřit proti nedemokratičnosti EU. Tedy o vzpouře zdola proti vládnoucí politické elitě a o tom, že pro občana v tomto případě není zase tak určující její politická orientace.
Ale dost bylo řečí, rád bych přikročil k faktům.
Mám před sebou na stole hromadu nejrůznějších výzkumů veřejného mínění. Výsledky mluví samy za sebe a NE již dlouhodobě kolísá mezi 52-62%. Jak jsem již uvedl v úvodu, 66% levicových voličů je připraveno odmítnout ÚEU, zatímco 58-65% pravicových voličů s ÚEU souhlasí. Podle ankety na www.expresionpublique.com vypadají postoje Francouzů následovně (z důvodů obsáhlosti ankety jsem nevybral všechny otázky a zároveň uvádím pouze vítězné odpovědi).
Jaký je váš postoj k EU a jeho vývoji? (34% příznivý)
Jaký je váš postoj k momentálnímu vývoji UE? (51% kritický)
Máte dojem, že momentální konstrukce EU je… (60% liberální)
Máte dojem, že EU je... (57% nedemokratická)
Máte dojem, že EU podporuje rozvoj ekonomie a ekonomickou dynamiku svých členů? (41% ano)
Máte dojem, že politika EU... (pro 49% tázaných zvyšuje nadměrnost globalizace ve Francii)
Máte dojem,že politika EU... (52% si myslí, že vede k zániku francouzského modelu společnosti)
Máte dojem,že politika EU... (pro 59% vede k progresivnímu zániku veřejných služeb)
Jakou budoucnost si přejete pro EU? (64% pro prohloubení politické integrace)
Co se vám zdá pravděpodobnější? (pro 48% je to vývoj k EU svobodného ekonomického trhu)
Co přispívá nejvíc k orientaci EU správným směrem? (43% demokracie jako společná hodnota)
Co přispívá nejvíc k orientaci EU špatným směrem? (41% nejasnost evropských institucí)
Zdá se vám, že již několik let se vliv Francie v EU... (pro 57% zmenšuje)
Během dalších 4-5 let se její vliv bude... (pro 60% zmenšovat)
Místo Francie ve světovém kontextu je... (pro 36% horší)
Ekonomická orientace EU vám připadá... ( pro 53% liberální ve smyslu antisociálním, směřuje k zániku samostatných států a k zániku sociálních výhod v jednotlivých zemích)
Která instituce hraje v EU největší roli? (61% je pro Evropskou komisi)
Která instituce by podle vás měla hrát největší roli? ( 65% je pro Evropský parlament)
Jak vidíte, strach z liberalizace EU je u Francouzů velmi silný, řekl bych přímo zásadní. Vlastně skutečnost, že se odpůrcům ÚEU podařilo textu vdechnout polibek smrti tím, že ji označili za liberální (to ve Francii okamžitě znamená anglosaský, tedy americký a tedy velmi hanlivě znějící), je asi jejich nejmocnějším tahem. Celý text ÚEU si kromě pár odborníků, několika rýpalů a podobných nadšenců málokdo přečte. Vše se bude odehrávat na bázi zkratkovitých nálepek, kterými nás budou masmédia bombardovat, a jsem docela zvědavý, jak si poradí s tímto „Kainovým“ znamením.
Další a velmi důležitá část levicového voličstva využije referenda k vyjádření nesouhlasu s politikou současné vlády. Ekonomická situace v zemi se zhoršuje, kupní síla klesá a přibývá nezaměstnaných, do toho všeho se francouzské podniky stěhují na východ za levnější pracovní silou a výhodnější daňovou politikou, východ se začíná srovnávat se západem za logického růstu životní úrovně na východě a jeho poklesu na západě. To jsou všechno nezanedbatelné faktory, které budou mít velkou roli i v referendu o ÚEU.
A tak ani televizní šot, ve kterém předseda socialistů F. Hollande a vedle něj stojící předseda vládnoucí pravicové UMP N. Sarcozy ve stejných košilích a vázankách propagují ÚEU s tím, že není ani levicová, ani pravicová, nepřesvědčil rodící se nedůvěru občanů vůči Bruselu a jeho institucím. Zatím to vypadá spíše tak, že blok „národní fronty“ probíhající celým politickým spektrem se zvedne proti ní a to, co nám momentálně předvádějí vrcholní představitelé EU, je jen důkazem o tom, že situace je z jejich pohledu vážná a že bezbřehá panika jim za zmateného víření všemi směry naráží do stěn klenby lebeční. Docela mě zajímá, jakým způsobem se pokusí zvrátit nastoupený trend a přesvědčit Francouze o té jediné správné odpovědi v referendu. Ještě, že slavná evropská armáda je zatím ve stavu zrodu, neboť člověk nikdy neví.
Začínám mít pocit, že protest proti ÚEU se ve Francii stává „in“. Asi jako hrdý pochod hypermarketem za vozíkem plným produktů západní kultury konzumu s tričkem zobrazujícím toho teroristu Che Guevaru na hrudi. Zdá se mi, že nedůvěra k EU se překvapivě rozšířila i mezi mládeží, tradiční nositelkou progresivních myšlenek. O tom se přesvědčil i J. Chirac v televizní debatě o ÚEU před dvěma týdny. Ani on něco podobného nečekal a europesimismus spojený s „drzostí“ bez komplexů mladých Francouzů prošlých pečlivým výběrovým sítem ho dokonale překvapil a vyvedl z rovnováhy.
Příště se vás pokusím seznámit s obsahem některých levicových občanských iniciativ namířených proti ústavě a její nedemokratičnosti. Jsem sice looser a nemám moc volného času, ale řekl bych, že za tu srandu to stojí. Tak se vám je po večerech pokusím přeložit.
Brzy na shledanou.
24. dubna 2005