Kasační cestou k digitální dohodě?
Pavel Foltán
Jan Potůček ze středy na čtvrtek píše na DigiZone v článku „Pat s digitálními licencemi lze vyřešit do konce roku“ o kasační blokaci dalšího postupu RRTV při znovu udělování licencí k TV vysílání via DVB-T. Účelem této malé poznámky není polemika, ale spíše pokus o doplnění eventuálních dalších možných pohledů na věc a její případný vývoj. Ten by totiž zřejmě s velkou mírou pravděpodobnosti k řečené dohodě mohl směřovat, o čemž se od počátku více či méně neoficiálně mluví. Má to logiku – dohoda je zpravidla rychlejší a schůdnější, než anabáze na bázi soudních řízení. A právě faktor času by tu mohl být hlavně pro stát a jeho příslušné orgány asi dost podstatnou stimulací k dosažení dohody, a to pokud možno v dohledné době. To se tedy CETu 21 dobře podařilo rošádou žalob a kasačních stížností vytaktizovat. A to „v absolutní hodnotě“ vzato – tj. bez zabarvení kladného či záporného znaménka.
Nicméně sám procesně právní institut kasační stížnosti by tu podle některých názorů nemusel být zas až tak zásadním blokem. Spíše tím katalyzátorem k řečené dohodě. RRTV by totiž za určitých okolností mohla okruh subjektů (coby účastníků) pro nové zahájení řízení o znovu udělování předmětných licencí do určité míry odhadnout. A to například tak, že by do tohoto okruhu zařadila známou šestici v předchozím (soudně zrušeném) řízení úspěšných subjektů a dále např. i všechny žalobce a kasační stěžovatele v této „vele-digi-cause“, včetně provozovatelů TV Nova a Prima TV.
Kasační stížnost jako taková není podle některých názorů sama o sobě zásadním důvodem k nemožnosti podobného způsobu dalšího postupu, jak by se dalo vyvodit z příslušných ustanovení platné právní úpravy. Otázkou by dále například mohlo být i to, zda se v rámci řečené „generální dohody“ dohodne „každý s každým a všichni se všemi“ a zda tedy jinak řečeno může dojít k tak širokému konsensu, aby se situace po dalším kole neopakovala ad absurdum vzato až do jakéhosi „žalobně-kasačního perpetuum mobile“, což stávající systém asi nedokáže předem stoprocentně zaručit.
Pokud již RRTV svou kasační stížnost nepodala, lze předpokládat, že ji zřejmě brzy podá. Lhůta k podání by jí mohla vypršet odhadem v pondělí nebo v úterý (záleží na tom, kdy bylo písemné vyhotovení Radě doručeno). Avšak na stoprocentní úspěšnost kasační stížnosti RRTV bych asi nevsadil. Mimochodem onu kýženou (pokud možno maximální) formální i obsahovou „neprůstřelnost“ odůvodnění příslušných rozhodnutí RRTV o udělování licencí jsem velmi akcentoval už před lety (a tehdy ještě coby člen RRTV). Nevsadil bych stoprocentně ani na úspěšnost kasační stížnosti Novy ve věci účastenství v řízení o žalobě Primy (respektive přesněji řečeno jejich provozovatelů). Na co bych ale vsadil, to by mohl být úspěch kasační stížnosti RTA (pokud by ji RTA podala, což lze rovněž velmi pravděpodobně předpokládat), protože v případě části věci, týkající se rozhodnutí RRTV o udělení licence RTA příslušný soud zcela zřejmě fakticky pochybil. No a když už jsme u těch odhadů „na sázky nesázky“, tak nevsadil bych stoprocentně ani na to, že by Nejvyšší správní soud určitě nemohl najít nějakou rychlejší cestu pro vyřízení kasací, než jsou ony dosud uváděné horizonty v zmíněné průměrné délce jednoho roku, ale i až dvou let. A co se týče řešení jako takového v rozsahu celé diskutované digitálně licenční problematiky tak, aby proces digitalizace mohl pokračovat, v daném směru by bylo možno spíše vsadit i na legislativní aktivity (např. nějakou tu novelu tzv. vysílacího zákona a eventuálně i ZEKu v uvažovaném stylu „lex digitalis“, apod.) a na související dohody z příslušných jednání, než na čistě procesně-právní řešení (tj. výhradně soudní cestou). Tam totiž nikdo nevyloučí, že po této první (několikaměsíční či několikaleté) soudně-kasační anabázi nebude opět následovat druhé kolo v důsledku žalob na následná rozhodnutí RRTV o licencích, vydaná na druhý pokus, posléze i na třetí pokus atd. atd., čili jaksi ve stylu onoho už shora zmíněného „žalobně-kasačního perpetua mobile“. A už vzhledem k tomu se domnívám, že Poslanecká sněmovna v nejbližší době ustaví svou „mediální komisi“ (SKPSP) a naznačenou aktuální problematiku začne v dohledné době velmi rychle (tedy zkrácenou legislativní cestou) řešit. A to by se rovněž dalo zvládnout zhruba do toho konce roku, resp. případně i ne příliš dlouho po něm.
Pavel FoltánJUDr. Pavel Foltán, člen RRTV, která byla odvolána v roce 2003, hudebník, dramaturg, producent, publicista,
autor je mediální poradce a přednáší na universitě