ČSSD vážně škodí zdraví
Mirek Topolánek
12.02.2009, Lidové noviny
Jaká věc je horší, než když ČSSD neplní své volební sliby? Když se je snaží plnit. Výsledkem pokusu zrušit v krajích regulační poplatky je chaos, ohrožení zájmů pacientů a porušování zásad právního státu.
Zmatek, který v jednotlivých krajích kolem poplatků panuje, je jasným dokladem, že ČSSD se vůbec nezabývala praktickou stránkou a dopady naplnění slibu, který jí vyhrál volby. Obcházení zákona probíhá v každém regionu podle jiného klíče, přináší zbytečnou byrokracii, fronty, zdražování léků.
To však nejsou ještě ty nejhorší důsledky nezodpovědného populismu ČSSD. Jde o bezprecedentní útok na právní stát ze strany významného orgánu veřejné správy. Navíc je to útok hloupý. Třicetikorunové poplatky jsou sice snadným terčem, ale představují jen část, jakýsi nultý krok, promyšleného systému reformy zdravotnictví. Jejím výsledkem je například výrazné snížení cen léků - i přes oněch 30 korun za položku. Což mohli s překvapením zjistit pacienti, kteří si, nalákáni sliby nových hejtmanů, dojeli do krajské nemocnice pro léky bez poplatku, aby v součtu zaplatili více.
Díky reformě se zlevnilo více než tři tisíce léků ze čtyř tisíc. Často místo několika set korun lidé platí padesát, nebo také nic. Dosáhli jsme toho mimo klesající marže lékáren třeba i tím, že jsme konečně přinutili velké farmaceutické firmy, aby u nás neprodávaly své preparáty dráž než jinde v Evropě. Proč to neučinili již ministr Rath a jeho náměstek Dryml? Proč ponechali farmaceutickým gigantům bezdůvodně vysoké zisky a raději šetřili na penzistech a dětech?
Stejně tak je třeba se ptát hejtmana Ratha a předsedy ČSSD Paroubka: kde chtějí vzít ony stamiliony, které kraje zbytečně vydají na snahu torpédovat poplatky? Zvláště v době krize budou tyto peníze chybět jinde - na silnice, na školy, sociální ústavy, ale samozřejmě i na investice do krajských zdravotnických zařízení. Sociální demokraté mají jediné štěstí - že tyto nemocnice dali do pořádku hejtmani ODS poté, co je v žalostném stavu a předlužené přebrali od ministra Ratha.
Otázka z minulého odstavce není vůbec hypotetická. Pardubický hejtman Radko Martínek (ČSSD) už oznámil, že na poplatky nemá a prosí pacienty, aby je platili...
Nezákonný postup hejtmanů Neuvážený a nedomyšlený krok ČSSD ale poškozuje zdravotnictví i jako celek. Za prvé poplatky plní svou funkci. Na každou korunu vybranou na regulačních poplatcích připadá koruna, kterou ušetří zdravotní pojišťovny a mohou ji vydat na náročnou léčbu. Například rakoviny, kde loni stouply prostředky o 1,9 miliardy korun. Tyto peníze budou pacientům chybět. Opět zvláště v čase krize, kdy beztak drasticky klesá výběr pojistného.
Za druhé na pacienty mohou brzy dopadnout i potíže soukromých lékáren. Kvůli nekalé soutěži krajských zařízení dotovaných z peněz daňových poplatníků přicházejí o klienty. Zejména výdejny v malých obcích jsou na pokraji krachu.
Obcházení zákona poškozuje dále soukromé lékařské praxe, ale i státní nemocnice. A samozřejmě pacienty, kteří se léčí jinde než v krajských zařízeních. Peníze na nevybírání poplatků jdou i z jejich kapes. Absurditu nezákonného postupu hejtmanů dokládá dotování "vybraných" soukromých zařízení jako nemocnic řetězce Agel na Olomoucku. Sečteno a podtrženo: onen obrovský chaos, který nyní kritizují média, je jen špičkou obrovského ledovce problémů, který působí snaha ČSSD dostát svému populistickému slibu. Jde tu o ohrožení stability zdravotního systému a dostupnosti zdravotní péče, o likvidaci soukromých lékařů a lékárníků, o útok na solidaritu ve zdravotnictví, o znevýhodňování pacientů, zejména těch vážněji nemocných. A samozřejmě tu není dodržován zákon. Vláda využije všech možností, aby toto nezákonné jednání ukončila a aby pacienty uchránila před nezodpovědnými experimenty ČSSD. Vážně totiž poškozují zdraví.
|