Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Sladké dotace nejsou výmyslem vlády

Petr Gandalovič

03.03.2007, Právo

Ohlas na článek

Souhlasím s autorem pátečního komentáře Sladké dotace Jiřím Fraňkem, že evropská dotační politika v zemědělství se dostala do velmi neefektivní podoby. Chci však protestovat proti tvrzení, že tato vláda, kterou - nevím proč - autor článku nazývá euroskeptickou, evropskou dotační politiku ještě rozvíjí. Rozhodně tomu tak není u dotací pro pěstitele cukrovky, nad jejichž účelností se komentátor pozastavuje. Některá tvrzení proto uvedu na pravou míru.

Vláda ve středu skutečně jednala o platbách pro pěstitele cukrovky. Nejsou to ale kompenzace za ukončení pěstování, ale náhrady za snižování cen řepy. Jejich vyplácení není žádným výmyslem české vlády a nejdou z našeho rozpočtu. Tyto platby plně hradí Evropská unie a poskytuje je všem pěstitelům cukrovky v členských zemích za to, že kvůli probíhající cukerní reformě se jim snižují výkupní ceny.

Cílem reformy, který ocení všichni spotřebitelé, je totiž postupně snížit cenu cukru na unijním trhu o 36 procent a ruku v ruce s tím i cenu řepy, a to dokonce o 42,5 procenta. Unie téměř čtyřicet let hýčkala své pěstitele cukrovky tzv. cukerním pořádkem, jehož důsledkem byl mimo jiné i více než třikrát dražší cukr na evropském trhu proti světovým cenám. Na tom, že na cestě při návratu do tržní reality se řepařům dočasně vypomůže oněmi kompenzacemi, se shodla celá Evropská unie.

Naši zemědělci si přitom unijního cukerního polštáře moc neužili. Umím si ale představit, jaký mediální ohlas by mělo naopak rozhodnutí vlády, že čeští řepaři tuto pomoc nepotřebují a naše země se jí dobrovolně vzdá.

Dotace za ukončení výroby cukrovky jsou z jiného soudku. Bohužel je dostanou i někteří naši pěstitelé, kteří uzavřením tří cukrovarů ztrácejí odběratele. I to je však součást reformy, která sleduje snížení evropské nadprodukce cukru. Česká republika k ní přispěla už dostatečným dílem, proto se budeme bránit snahám o další omezení výroby cukru. Pokles o sedm procent, jak nám ho navrhuje Evropská komise, je nepřijatelný.



Petr Gandalovič
ministr zemědělství
Osobní stránky
 
  Přístupy: 22820 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA