Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Robert Buchar: Kolaps komunismu: ještě jednou a od začátku

Pavel Zvěřina

Hodně papíru bylo popsáno a hodně proslovů bylo vyřčeno v souvislosti s dalším právě uplynulým "osmičkovým" rokem. Záplava akcí, které proběhly doslova na všech úrovních, od vzpomínek zasunutých na stránky zřídka navštěvovných blogů až po státní recepce, vedla až k jistému přesycení, k únavě. Ale na odpočinek ještě není vhodný čas - rok s devítkou na konci je totiž na výročí neméně významný! To, co se seběhlo kolem živých pochodní Palacha, Zajíce, Plocka a dalších, estébácká provokace, která skončila demolicí Aeroflotu, "vítězný duben", tedy druhá "nekrvavá" komunistická palácová revoluce, masakr při prvním výročí sovětské okupace, protiřečně pojmenovaná sametová revoluce, to všechno jsou mezníky našich nedávných dějin, které si letos budeme připomínat, a které, na rozdíl od většiny událostí připomínaných vloni, jsou i po čtyřiceti resp. dvaceti letech stále ještě plné otazníků.

O odstranění otazníků kolem Sametu se pokusil i americký filmař českého původu Robert Buchar svým dokumentárním filmem "The Collapse of Communism: The Untold Story" (česky snad "Kolaps komunismu: ještě jednou a od začátku").

Pan Buchar (nar. 1951) ja absolventem FAMU, od roku 1981 žije v USA, kde pracoval jako kameraman pro společnost CBS, od roku 1989 je profesorem na Columbia College v Chicagu, zároveň je stále i nezávislým producentem, kameramanem a režisérem. V roce 1999 vytvořil dokumentární film "Velvet Hangover" (Sametová kocovina), z něhož o pár let později vznikla kniha "Czech New Wave Filmmakers in Interviews" (v češtině mají kniha i film stejný název). Při práci na této knize vznikla myšlenka na vytvoření filmu o pádu komunismu.

Ovšem ten termín "pád komunismu" je na hony vzdálen tomu, co se ve skutečnosti stalo. Nejstručněji to patně vyjádřil Petr Cibulka: "...nejedná se o revoluci, ale o další komunistický podvod ... všechno je to jenom hra pro veřejnost. Jak pro tu domácí, tak především pro Západ".

Opravdu, je až k nevíře sledovat, s jak ohromnou chutí veřejnost na obou stranách železné opony skočila na špek. Nevěříte? Vzdálenost dvaceti let nám dává možnost, zkusit to třeba jako v detektiv v knížce, který se snaží vyřešit zločin zpětným pohledem, totiž otázkou "kdo má z toho zločinu (zde rozuměj ze sametové revoluce) zisk?" Nebo se můžete zamyslet nad tím, odkud vychází původní hodnocení Sametu. Dáte-li si trochu práci, zjistíte, že většina, ne-li všechny, fráze o "vítězství Ameriky", "porážce Sovětského svazu", "síle a odhodlání lidu", či "rozpadu komunismu", "konci studené války" a podobně, jsou sovětského původu (byť mnohdy zprostředkované západními tzv. pokrokovými novináři, v leninské terminologii známými jako "užiteční idioti"). Že šlo o vějičku, díky níž Východ získal to, co by prostým násilím (což byl základní prvek bolševické moci i vztahu vůči Západu po celou dobu existence SSSR) nikdy nebylo možné; o záměrné "mazání medu kolem huby" veřejnosti na Východě i na Západě; o pohádku, kde všechno končí dobře a kde dobro vítězí.

Ale snad právě proto, že celý scénář Sametu je tak blízko pohádce, je neuvěřitelně těžké prorazit s jiným vysvětlením toho, co se stalo a co ve skutečnosti stále probíhá (neboť ta "revoluce", která před dvaceti lety proletěla Evropou, byla jen dalším krokem na cestě ke světovládě - supervelmocí, která se údajně rozpadla). Ve filmu se o takové vysvětlení pokouší celá řada lidí, kteří jsou či byli tak či onak v celé věci zapojeni tak říkajíc na obou stranách barikády.

Bohužel, pro média v hlavním proudu, a následně pro širokou veřejnost, je to pohled stále ještě nestravitelný. Jenže to, co nám masová média předkládají, se velice liší od toho, co se ve skutečnosti stalo. Ano, došlo k určitému uvolnění, ale komunismus nebyl poražen, nebyl zničen, nezmizel, a už vůbec nelze říct, že by byl potrestán. Jenom, tak jako to vidíme u mnoha politiků (a jak to svého času pro ty zmíněné užitečné idioty doslovně provedl Gorbačov), změnil kabát. A došlo-li k uvolnění, je třeba hledět dále, než na obzory dovolené na Malorce bez nutnosti devizového příslibu. Protože uvolnění, otevření se vůči Východu, k němuž došlo na Západě, je s něčím takovým prostě nesrovnatelné.

Film je natočen v angličtině, především pro americké diváky. Momentálně je film ve stadiu hrubého sestřihu, jehož dokončení poněkud vázne na nedostatku peněz (asi 40.000 dolarů) nutných k zakoupení autorských práv archivních záběrů, jež jsou k pohlednému výsledku nezbytné. Každopádně pan Buchar by chtěl ten film dokončit tak, aby mohl být nabídnut a promítán ke 20. výročí Sametu. Po zkušenostech s předchozím filmem zatím pan Buchar není příliš nakloněn vytvoření české verze, ale zároveň to ani nevylučuje, pokud by česká televize projevila zájem.

Kromě filmu je také připravována knižní verze pod názvem "And Reality Be Damned… What media didn’t tell you about the end of the Cold War and fall of communism in Europe" (česky asi "K čertu se skutečností… Co vám média 'zapomněly' říct o konci studené války a pádu komunismu v Evropě"). Anglická verze momentálně prochází závěrečnými korekturami, je také vytvářen český překlad. Pro obě verze je třeba najít nakladatele. Kniha, která by měla mít něco přes 200 stran, je virtuální diskusí kolem kulatého stolu o změně komunismu v Evropě a o událostech, které k tomu vedly.

Diskuse se zúčastní ministr obrany USA Robert Gates, plukovník KGB a MI6 Oleg Gordievsky, generál Ceausescuovy špionážní služby Ion Mihai Pacepa, bývalý ředitel kontrašpionáže CIA pro východní Evropu Tenneth H. Bagley, sovětský dissident, mukl Gulagu a posléze poradce prezidenta Jelcina Vladimír Bukovský, dlouholetý diplomat a člen komise senátu USA pro otázky bezpečnosti Angelo Codevilla, odborník na otázky sovětské jaderné strategie Joseph D.Douglass, Jr., politolog a spisovatel Edward Jay Epstein, novinář a odborník na věci národní obrany Bill Gertz, novinář a geopolitický analytik a odborník na události studené války Jeff R.Nyquist, ale také Petr Cibulka, František Doskočil, Vladimír Hučín, Pavel Žáček, Jaromír Štětina, John Bok a Ludvík Zifčák a další.

V únoru se rozjede website vyhrazená tomuto projektu [ http://www.collapseofcommunism.com/ ], ale prozatím je funkční pouze starší web [ http://home.earthlink.net/~rbuchar/bucharfilm/id1.html ], jehož prostřednictvím je možné pana Buchara kontaktovat (psát můžete česky nebo anglicky); pokud byste mohli a chtěli nabídnout spolupráci, jistě by to uvítal.

A když už zmiňuji web, připomenu také, že česká i anglická verze předchozí knihy pana Buchare "Sametová kocovina" jsou k mání prostřednictvím internetu [anglicky: http://www.mcfarlandpub.com/ česky: http://www.kosmas.cz/ ]. Pro ty, kdo ovládají angličtinu, na stránkách novináře J. R. Nyquista [ http://www.jrnyquist.com/ ] jsou rozhlasové rozhovory s panem Bucharem a ukázka z připravovaného filmu, recenzi si můžete přečíst zde.

Pan Buchar byl tak laskav a poskytl jednu kapitolu z knihy, nazvanou "Czech angle" (česky asi "Český úhel pohledu") českým čtenářům. Hovoří se v ní především o sametové revoluci v Československu. Tuto ukázku si budete moci přečíst na Virtually už zítra.



Pavel Zvěřina
 
  Přístupy: 6042 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA