Rovná daň státu příjmy nesníží
Vlastimil Tlustý
12.04.2006, Liberecký den
Stínový ministr financí a místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny PČR Vlastimil Tlustý (ODS) navštívil v pondělí na pozvání spolustranického poslance za Liberecko Tomáše Hasila Liberecký kraj. Ve městě pod Ještědem se zastavil v Centru Babylon.
Rovná patnáctiprocentní daň, kterou ODS navrhuje, zaručí lidem vyšší čistý příjem. Nebudou ale nižší daně znamenat nižší příjmy do státní pokladny?
Právě že ne. To je naprostá teorie. Když jste například na třiceti procentech a snížíte sazbu na dvacet, vzroste příjem státního rozpočtu. Sice poklesne sazba, ale lidé přiznají větší základ, protože už nebudou muset peníze poschovávat. Teprve pod hranicí patnácti procent snižují sazby výnosy. Je na to jednoduchý matematický model.
V čem je rovná daň efektivnější než stávající daňový systém?
My všichni v ČR už vlastně rovnou daň dávno známe - z každé výplaty, kdy zaplatíme osm procent sociálního pojištění, čtyři a půl procenta zdravotního a zaměstnavatel zaplatí dalších šestadvacet procent sociálního a devět zdravotního. To je vlastně rovná daň ve výši 47,5 procenta. Tenhle systém už u nás funguje nějakých deset let a nikdo ho nekritizuje, všichni jsou s ním smířeni. A jakmile jsme přišli s myšlenkou, že na stejném principu může fungovat daň z příjmu - ovšem se třetinovou sazbou - posloucháme nejrůznější vysvětlení, proč je to špatně. Podle nás už tento samotný příklad ukazuje, že je to správný princip. Každý bude platit stejných 15 haléřů z jedné stejné koruny. A není pravda, že by rovná daň byla jen pro lidi s vysokými příjmy. Tím, že je doplněna státem zaručeným příjmem, je nejvýhodnější i v oblasti podprůměrných příjmů.
Patnáctiprocentní rovná daň sice zajistí vyšší čisté příjmy, ale zavedením jednotného DPH vzrostou ceny. To není dobrá zpráva pro důchodce...
Jako součást našich reforem už jsme oznámili, že od 1. ledna 2007 každému důchodci provedeme jednorázové zvýšení důchodu o jeden tisíc korun měsíčně. Jednak proto, že posledních 8 let důchody nebyly zvyšovány podle růstu mez, ale růstu cen - proto se dnes starobní důchod propadl na 40 procent průměrného platu - a jednak kvůli tomu, co říkáte.
Co by podle vás znamenalo pro rozpočet šedesátitisícové porodné, které chtějí prosadit sociální demokraté?
Že by to znamenalo deset miliard ve výdajích státního rozpočtu je jedna věc, ale spíš mě děsí, co by to udělalo se společností. Vytvořil by se tu systém, kdy určitá vrstva společnosti začne žít pouze z produkování dětí. Ten systém totiž vůbec nebere ohled na to, jestli se o ně budou rodiče následně starat. A za druhé dítě by měli dostat ještě větší částku . . .