Chceme reformu, která má smysl
Vlastimil Tlustý
Mladá fronta Dnes, 15.8.2003
Projekt, který vláda nazývá reformou veřejných financí, má snad jediné pozitivum: ČSSD poprvé přiznává barvu a oznamuje svým voličům, že je podvedla a nalákala na nereálné sliby. Koalice se dnes pokouší reagovat na kritický vývoj způsobený v první řadě předchozí štědrou socialistickou politikou. Neudržitelný trend zadlužování státu není způsoben transformačními náklady, ale především nárůstem mandatorních výdajů. Přes pozdní prozření nelze počínání vlády považovat za dostatečné a věrohodné, neboť skutečné reformy v její koncepci chybějí a mnohé zásahy mohou zemi spíše uškodit.
Chtít něco změnit
Skutečná reforma musí mít snahu něco skutečně změnit. Vládě lze především vytknout, že směřuje k utlumení hospodářského růstu, zvyšuje celkové daňové zatížení a snižuje životní úroveň, přičemž občanům pouze bere a nic jim nedává. Neobsahuje žádnou motivaci a žádnou naději, že se daný stav může zlepšit. Pro živnostníky znamená pohromu a řada z nich bude muset podnikání ukončit. Tzv. "proevropská"vláda nemá ani ambici splnit maastrichtská kritéria. Do roku 2006 chce zvýšit státní dluh o dalších 600 mld. Kč, a přitom ji netrápí, co bude dál. Poslední vývoj navíc ukazuje, že některé její úsporné návrhy mohou být v parlamentu rozmělněny, takže účinek reformy bude ještě menší, než dosud zamýšlela. ODS se rozhodla zveřejnit alternativní zásady reformy veřejných financí. Jejich ambicí není poskytnout detailní návod, ale ideová východiska, na která budou navazovat podrobnější koncepce. Modrá šance klade důraz na prvky, které vládní návrh neobsahuje. Cílem reformy musí být především nastartování výrazného růstu ekonomiky, neboť jedině výkonná ekonomika může zajistit dostatek zdrojů pro financování potřeb společnosti. Jedině zřetelný růst nad 5 procent umožní zemi dostihovat úroveň států EU. Naším cílem je vymanit se z dluhové pasti a dosáhnout vyrovnaných rozpočtů. Chceme dát přitom lidem a podnikům šanci zlepšit svoji budoucí pozici. Proto navrhujeme změnu hospodářské politiky, neboť ta současná je nefunkční a veřejný deficit roste i v období ekonomického růstu. Chceme vytvořit jednoduchý daňový systém, racionální rozpočtovou soustavu státu a příznivé prostředí pro podnikání. Veřejné výdaje se musí dostat pod kontrolu jejich zafixováním na výši HDP. Nezapomínáme na omezení státního aparátu snížením počtu zákonodárců i ministerstev.
Tři body reformy
Modrá šance stojí na třech základních reformách: daňové, sociální a důchodové. Hlavním pilířem daňové reformy je zavedení rovné 15procentní daně. Tento systém úspěšně funguje ve stále větším počtu zemí. ODS navrhuje rovnou daň pro všechny druhy příjmů, pro všechny druhy podnikatelských subjektů. Oproti současnému složitému progresivnímu systému je rovná daň jednoduchá, spravedlivá, transparentní, omezující daňové úniky, lákavá pro zahraniční kapitál a motivující k aktivitě. S jednou vysokou odpočitatelnou položkou bude výhodnější i pro nízkopříjmové občany. Prorodinným prvkem rovné daně je zavedení odpočitatelné položky i na dítě, např. v poloviční výši. Součástí rovné daně je 15procentní sazba DPH na všechny položky. Zároveň chceme zavést rovné podmínky pro podnikání, proto mj. rušíme investiční pobídky, které zvýhodňovaly pouze vybrané, většinou silné zahraniční investory na úkor ostatních. Lze očekávat, že celkový efekt této daňové reformy by byl vůči státnímu rozpočtu neutrální. V sociální politice směřujeme ke zjednodušení a zlevnění celého systému a k větší motivaci uživatelů sociálních dávek. ODS v současné době ověřuje dvě varianty negativní daně. Obě mají za cíl nahradit současný složitý systém sociálních dávek dávkou jedinou, čímž se ušetří na jejich správě. V jedné z variant by byla tato dávka pohyblivá, odvislá od příjmů občanů. Druhou variantou je tzv. rovná sociální dávka, kterou by všichni dospělí dostávali ve stejné výši. Rovná dávka na straně jedné motivuje lidi k aktivnímu vyhledávání zaměstnání a na straně druhé je vede k šetření a odpovědnému zacházení s vlastní budoucností. Přechod na takto zásadně změněný systém by se týkal lidí do určitého věku.
Kosmetické úpravy nepomohou
K tomu, že jsou parametry dnešního důchodového systému neudržitelné, se přiznal přes původní proklamace i premiér Špidla. ODS však navrhuje skutečnou reformu, neboť kosmetické úpravy navržené vládou přinesou spíše negativní důsledky. Chceme ponechat dva pilíře důchodového systému, lišíme se však jeho větší individualizací. Na rozdíl od vlády navrhujeme snížit sociální pojistné a vytvořit podmínky pro pobírání základního rovného důchodu a možnost výraznějšího individuálního připojištění či spoření. Dáváme tak opět prostor větší osobní odpovědnosti a iniciativě každého z nás. Každý tak může v průběhu svého života rozhodnout o výši svého důchodu. I když Modrou šanci nepovažujeme za všelék na všechny neduhy naší společnosti, je vážně míněnou snahou ODS vrátit naši zemi mezi zdravé a úspěšné státy.