Rozhovor tajemníka prezidenta republiky Ladislava Jakla
pro BBC, 22. února 2005
Redaktor: Do vládní krize se vložil český prezident Václav Klaus. Včera večer si na Hrad pozval premiéra Stanislava Grosse. Dnes ráno následoval Grossův protihráč, předseda lidovců Miroslav Kalousek. Při odchodu od prezidenta Kalousek zopakoval, že KDU-ČSL premiéra stále žádá, aby odstoupil. Svoje vlastní tři ministry z vlády přesto sama KDU stáhnout nehodlá.
Miroslav Kalousek: „Pro křesťanské demokraty je zásadní problém, že pan předseda vlády je svými příjmy ekonomicky napojen na příjmy z pochybného podnikání včetně pravděpodobných příjmů z prostituce. To, že je ten problém, který samozřejmě nebude odstraněn tím, že by odešli ministři za KDU-ČSL; ten problém by zůstal. To znamená, vidíme to řešení v tom, o co jsme pana předsedu vlády požádali.“
Lidovecký šéf Miroslav Kalousek zjevně narážel na článek v dnešním týdeníku Respekt. Podle něj společnice premiérovy manželky Libuše Barkové není pouze pronajímatelkou, ale zřejmě přímo provozovatelkou nevěstince v pražských Nuslích. Prezident Václav Klaus předstoupil před novináře až čtyři hodiny po Kalouskově odchodu. Nic nečekaného nebo nového však neřekl. U Grosse i u Kalouska si prý všiml vůle hledat řešení. On sám ale zatím žádné nevidí. Václav Klaus: „ale ještě bohužel nevidím snadnou a uspokojivou cestu k jeho dosažení. Jak je zřejmé i z dnešního denního tisku, celá situace nabírá další nebezpečnou dynamiku. Prezident prý proto Grosse i Kalouska vyzval, aby se při svém dalším plánovaném jednání na středu pokusili najít východisko, které nebude jen formální, ani polovičaté. Ve středu také … podle Grosse mají všichni tři lidovečtí ministři od ….: buď se distancovat na straně jedné, anebo pak rezignovat. Do vysílání zvu prezidentova tajemníka Ladislava Jakla. Přeji vám hezký dobrý den.
Ladislav Jakl: Dobrý večer.
Redaktor: Jak mám, pane tajemníku, prezidentovu dnešnímu vystoupení rozumět? Uměl byste ho shrnout do jedné věty; tedy jiné, než byla ta prezidentova?
Ladislav Jakl: No tak já nevím, jestli bych měl prezidentova slova překládat z češtiny do češtiny. Já myslím, že je to natolik jasné, že kdo chce rozumět, tak jim rozumí.
Redaktor: Když vám řeknu, že nerozumíme například tomu, co by mělo být tím trvalým řešením?
Ladislav Jakl: No, kdyby pan prezident měl jasnou představu o tomto trvalém řešení, tak by ji buď řekl veřejně nebo oběma pánům, ale hlavně není ani důležité, jakou má představu prezident republiky o tomto řešení. V našem ústavním systému prezident by neměl být a není moderátorem a tvůrcem politické scény, který tahá za nitky. On jako hlava státu především má zájem na politické stabilitě a věrohodnosti české politické scény. A žádá takové řešení, které veřejnost přijme, které bude pro veřejnost důvěryhodné, ale autorem toho řešení být nemůže. Pan prezident celou tu situaci …..
Redaktor: …promiňte, pane tajemníku, on také může přece naznačit, co by tím důvěryhodným řešením mohlo být. A nechci říct přiklonit se na nějakou stranu. Ale Stanislav Gross na straně jedné řekne, že Václav Klaus jeho rezignaci nechtěl, že se o tom výslovně bavili. Václav Klaus prostřednictvím vás to v rozhovoru pro Českou tiskovou kancelář popře. Pak sledujeme opět výzvy Miroslava Kalouska týkající se výzvy k rezignaci. Tak co si o tom veřejnost má myslet? Co by mohlo být tím …?
Ladislav Jakl: Já rozumím, že pro posluchače BBC byste chtěli nějakou další informaci, kterou nemají ostatní média. Já myslím, že by to nebylo ani fér. Já jenom k té historce ze včerejška mohu říct, že jsem byl u toho, když premiér Gross mluvil k novinářům a skutečně větu, že prezident nechce, aby odstoupil, neřekl. Tuto větu překroutil zpravodaj ČTK do podoby, která vypadala div že ne prezident pana premiéra podpořil a podržel. Nic takového se nestalo. Při té schůzce pouze ten požadavek na rezignaci pan prezident nevyslovil. Nebylo to v tuto chvíli ani jeho nějakým úmyslem, ale z toho rozhodně žádný novinář … nemůže usoudit, že snad prezident nechce nějaké řešení. To, co pan prezident chce, to si bude říkat sám a ne přes interpretaci někoho jiného.
Redaktor: Plánuje prezident kvůli vládní krizi nějaké další aktivity v případě toho, že ani ve středu se veřejnost nedočká nějakého trvalého řešení, abychom…?
Ladislav Jakl: Do té středy určitě ne. Já si myslím, a prezident především, že je třeba poskytnout hlavním hráčům této politické hry určitý prostor a čas k tomu, aby přišli s nějakým svým řešením. Ale jak prezident naznačil, myslím celkem jasně, nespokojí se s nějakým řešením, které by bylo uplácáno, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Bude chtít jasné, zásadní řešení situace a to takové, které bude přijatelné pro českou veřejnost, které bude důvěryhodné. Pokud z té středeční schůzky koaličních partnerů takové řešení nevyplyne, pak nepochybně prezident k tomu nějaký zásadní postoj zaujme. Ale asi by nebylo dobré, abych oznamoval jeho tahy dopředu.
Redaktor: Ještě poslední otázka. Prosím o stručnou odpověď. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach zcela jasně říká, že spor s lidovci už nelze urovnat a tím naznačuje menšinovou vládu, jednobarevnou vládu, protože předpokládejme, že by US DEU z vlády odešla. Prezidentovi by se taková věc mohla zamlouvat?
Ladislav Jakl: Prezidentovi by se taková věc zásadně nezamlouvala z důvodů mnoha. V tomto je konzistentní se situací z léta, kdy jasně řekl, že je pro něj řešení menšinové vlády nepřijatelné, že přijme řešení pouze které bude mít většinovou podporu v Parlamentu. A to jak z důvodů politických, aby taková vláda vůbec měla mandát věrohodný a byla stabilní, tak i z toho důvodu, že každé jiné řešení samozřejmě pouští do hry jiné síly.
Redaktor: Myslíte tím KSČ ?
Ladislav Jakl: Ano.
Redaktor: To byl prezidentův tajemník Ladislav Jakl. Děkujeme, že jste poskytl BBC rozhovor.
Doslovný přepis mluveného slova.
24. února 2005
Přepis pořadu
Nabízíme Vám přepisy významnějších diskusních pořadů, které stojí za to si přečíst!