Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Evropské dotace: Jednodušší cesta k úspornému bydlení

Oldřich Vlasák

27.04.2009, Profit

Evropský parlament v rámci protikrizových opatření tento měsíc podpořil změnu legislativy a umožnil členským státům investovat více evropských peněz do bydlení. Členským státům se tak otevřela příležitost použít peníze ze strukturálních fondů na úpravy a opravy panelových a dalších budov.

To je pro Českou republiku obzvláště důležité, protože v zastaralých panelových domech žije až 26 procent obyvatel. I pro nás se tak nově otevřela možnost investovat více než 16 miliard korun do zateplování bytů a domů.

Potřebné prostředky se najdou v Evropském regionálním rozvojovém fondu (ERRF) a nová pravidla čerpání umožní všem členským státům, krajům a obcím investovat do opatření na zlepšení energetické účinnosti a na využití obnovitelné energie v budovách s pomocí strukturálních fondů. Evropské peníze lze využít například na dvojitá skla, izolace stěn, solární panely či nahrazení starých kotlů energeticky účinnějšími topnými tělesy.

DOTACE NAKONEC NEDOSTANOU JEN TI NEJCHUDŠÍ

Toto opatření se původně mělo vztahovat pouze na domácnosti s nízkými příjmy, Evropský parlament však okruh možných příjemců podstatně rozšířil tím, že přenesl toto rozhodnutí na členské státy.Odkaz na domácnosti s nízkými příjmy byl problematický už proto, že jej vnitrostátní pravidla definují různým způsobem. Členské státy by měly mít možnost rozhodnout o tom, které kategorie budov budou způsobilé k financování, podle svých pravidel a stanovit vlastní kritéria podle svých potřeb. Zvýšit si kvalitu a zlevnit bydlení musíme umožnit všem, nejen těm, kdo žijí v sociálních bytech.

Je třeba připomenout, že již v rámci stávajících pravidel je možné investovat evropské prostředky do bydlení, avšak pouze v nových členských státech a za velmi omezených podmínek.

Dosud tak v České republice bylo možné čerpat evropské dotace na opravy bytového fondu pouze pro takzvané problémové části měst nad 20 tisíc obyvatel, a to zejména na opravy společných bytových prostor. Omezena byla také výše dotací tříprocentním stropem na dotyčné operační programy nebo dvěma procenty celkové dotace ERRF na vnitrostátní úrovni.

Rozhodnutím Evropského parlamentu byl tento strop navýšen na čtyři procenta. Je potřeba si uvědomit, že toto rozhodnutí nenavyšuje prostředky, a nemá proto žádné důsledky pro rozpočet EU. Umožňuje však členským státům, které o to projeví zájem, přesměrovat své priority a upravit své operační programy s cílem více investovat do bydlení.Dosud totiž plyne do oblasti bydlení žalostně málo peněz, neboť ve většině členských států netvoří tyto investice ani jedno procento celé dotace z Rozvojového fondu a nikde nedosahují dvouprocentního stropu.

UNIE SE ZAMĚŘUJE VÍC NA ÚSPORY ENERGIÍ

Větší pozornost investicím do bydlení věnuje Evropská unie v souvislosti s bojem proti klimatickým změnám. Podle odhadů evropských expertů totiž až 40 procent emisí skleníkových plynů v Evropské unii vzniká kvůli technickému stavu budov. Vlivem neúčinných systémů vytápění, klimatizace a osvětlení v nich navíc dochází k velkému plýtvání energií. Evropská komise se domnívá, že v roce 2020 by úspory energie v této oblastimohly činit až 28 procent.

Komise proto koncem loňského roku předložila v reakci na probíhající finanční krizi a zpomalení evropského hospodářství rozsáhlý Plán evropské hospodářské obnovy, jehož součástí byl i návrh umožnit všem členským státům a regionům investovat do opatření na zlepšení energetické účinnosti a na využití obnovitelné energie v budovách s pomocí strukturálních fondů. Je politováníhodné, že k podpoře větších investic do bydlení a zavedení tohoto opatření v celé Unii nás dohnala až finanční krize.



Oldřich Vlasák
Ing. Oldřich Vlasák
Poslanec Evropského parlamentu za ODS
 
  Přístupy: 1462 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA