Euroskeptici vytvořili novou frakci
Petr Sokol
CEVRO 6-7-2009
Na počátku července byla ustavena nová frakce v EP. Vytvoří jí eurokritické a pravicově populistické strany. Jádro nové frakce bude tvořit osa britské Strany za nezávislost Spojeného království (UKIP) a italské autonomistické Ligy severu (LN). UKIP požaduje odchod Spojeného království z EU a v dalším programu vyznává konzervativní hodnoty. Dosud byl v EP klíčovou složkou euroskeptické frakce Nezávislost a demokracie (IndDem). Ve stejné frakci zasedala na počátku minulého funkčního období také Liga severu, která prosazuje silnější postavení bohatého italského severu v rámci Italské republiky. Liga navíc využívá pravicově populistický program v otázkách kritiky imigrace. V druhé části funkčního období 2004–2009 byla Liga součástí frakce Unie pro Evropu národů (UEN). V minulosti už poslanci Ligy zasedali také mezi regionalisty a liberály. Liga severu tvoří součást aktuální italské vlády spolu s Berlusconiho formací Lid svobody (PdL = sjednocení dosavadní Forza Itália a Národní aliance).
UKIP bude v novém EP zastupovat třináct poslanců, Ligu severu devět. Ostatní strany již frakci dodají mnohem menší kontinenty poslanců. Dva vyšle protiimigrační Dánská lidová strana (DFP, dosud člen UEN) a také nacionalistická řecká strana Lidové ortodoxní hnutí (LAOS, zatím IndDem). Ostatní strany již bude zastupovat vždy jen jeden poslanec: pravicově populistickou stranu Opravdoví Finové, ortodoxně protestantskou Politickou reformovanou stranu (SGP, dosud IndDem) z Nizozemska, Slotovu nacionalistickou a xenofobní Slovenskou národní stranu (SNS, nováček v EP, formálně člen eurostrany AEN) a formaci Libertas Francie. Posledně jmenované uskupení, které před volbami spojilo Hnutí pro Francii (MPF) a antiekologickou stranu Lov, rybolov, příroda, tradice (CPNT), bude zastupovat veterán evropské euroskeptické scény a monarchista z kraje Vendée Philippe de Villiers. De VIlliersova strana MPF měla dosud dva poslance v řadách frakce IndDem.
Dlouho nebyl jasný název skupiny, která by v sobě měla pojmout 31 poslanců z osmi členských států (minimum 25 poslanců a 7 států). Spekulovalo se o názvech Evropa svobodných národů nebo Evropa národů pro svobodu. UKIP chtěla v názvu vidět pojem „nezávislost“, ale nakonec ustoupila a byl zvolen název Evropa svobody a demokracie.
Petr Sokol