Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually



Proč vadí Turecko

Ivo Strejček

Právo, 29.12.2004

Ukončeme úprk kupředu směrem k dalšímu rozšiřování, volají jedni. Nenechejme vyprchat náš sen - vytvoření politické unie národních států, křičí druzí. Turecko si nemůžeme dovolit především z pohledu evropské integrace, varují další.

Vášnivé debaty o přizvání Turecka k zahájení přístupových rozhovorů s Evropskou unií, rozhýbaly Evropský parlament i Evropskou radu. Byly sneseny desítky argumentů o kulturních a náboženských odlišnostech, ekonomických rozdílech, důkazy o útlaku národnostních menšin, omezování práv žen, rozporuplných historických souvislostech a vojensko-politických úskalích. Vše (ne)pochopitelně proti Turecku. Daleko zajímavější je ovšem podtext této diskuse. Debata o Turecku je debatou o Unii dnes a osudu evropské integrace v příštích desetiletích. Zejména francouzským a německým poslancům dochází, že jejich "přehřátý" koncept prohlubování evropské integrace může přistoupením Turecka znamenat konec snů o federální Evropě. Země, která v okamžiku vstupu, tedy za odhadovaných 10 až 12 let, bude stejně lidnatá jako dnešní Německo, bude chtít do vývoje už také "své" Evropské unie mluvit.

S Tureckem přichází naděje pro Ukrajinu a země kavkazského pásu a - pro samotnou Evropskou unii. Tak obrovský útvar už nebude možno v žádném případě řídit centrálně, z Bruselu. Velikost území a dramatické rozdílnosti sociální a hospodářské si vynutí, aby rozhodování byla vrácena zpět na úroveň národní. Je to naděje na návrat k otevřenému ekonomickému prostoru. Harmonizace "za každou cenu" se stane nemožným a prakticky neproveditelným požadavkem.

O to jde v dnešní debatě o Turecku. Buďto se bude integrace ubírat cestou rozšiřování nebo prohlubování. Oponenti vstupu Turecka a současně zastánci prohlubování integrace zuby nehty brání svůj koncept euroústavou vymezeného nadnárodního státu. Za prohřešky dědů spáchané před sto lety volají k zodpovědnosti současné Turecko a už předem přehánějí tvrdost ekonomických kritérií.

Zvlášť pozoruhodně zní jejich "pojistka", jak nazývají jednání s tzv. otevřeným koncem. Přeloženo do normálního jazyka to znamená: začneme s vámi vyjednávat, vy budete plnit naše požadavky a my se na konci ještě rozhodneme, zda vás pustíme až do kuchyně nebo vás necháme postávat v předsíni.

Má to ale jeden háček. Lze docela dobře předpovědět, jaké bude Turecko za 15 let, ale jaká bude v té době Evropská unie si už troufne domýšlet málokdo.

2. ledna 2005



Ivo Strejček
PaedDr. Ivo Strejček
člen VR a poslanec EP

člen Hospodářského a měnového výboru a náhradník ve Výboru pro mezinárodní obchod
rezortní mluvčí klubu pro oblasti: ekonomika a měnové záležitosti, mezinárodní obchod, finanční služby a bankovnictví
 
  Přístupy: 2314 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA