Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Poučení z minikrizového vývoje

Martin Říman

15.01.2007, Hospodářské noviny

Rusko sice na zhruba 48 hodin utáhlo ropné kohoutky, fakticky se však nestalo nic. Ropa na české území proudila, jako by k ničemu nedošlo. Díky zásobníkům na území Slovenska. Samozřejmě, kohoutky mohly být utaženy ne dny dva, ale třeba dvacet. Ani za takové situace by zde nebyl reálný důvod k panice, s vysokou mírou pravděpodobnosti by však nastala. Stačilo by pár obrázků trochu větší fronty u nějaké čerpací stanice, a hysterie by se valila jako sněhová koule. Právě z toho jsme měli největší obavu.


Na druhé straně bylo toto malé varování velmi užitečné. I přesto, že od začátku bylo z povahy sporu mezi Běloruskem a Ruskem zřejmé, že rozuzlení přijde spíše dříve než později. Musela se rozjet krizová mašinerie, která ukázala, jak jsme připraveni, kde jsme silní a kde ne.

Jako pozitivní lze označit technickou stránku. Zásoby ropných produktů jsou na vyšší úrovni, než žádá Evropská unie. Kotvou naší bezpečnosti je jednoznačně ropovod IKL z Bavorska. Doufám, že i tato zkušenost definitivně ukončí diskusi o jeho "otočení" směrem do Německa, tedy že by primárně sloužil k přepravě ruské ropy dále do Evropy. Díky jeho kapacitě a technickým parametrům je schopen bezezbytku nahradit ropovod Družba. V minulých letech jsme mysleli i na to, že ropovodem IKL bude moci být zásobováno Slovensko, které žádnou alternativní trasu nemá. To by přitom nebyl jen výraz altruismu, ale náš vlastní zájem, neboť rafinerie Slovnaft je významným faktorem zásobení českého trhu pohonnými hmotami zejména na Moravě.

Po této stránce je Česká republika na případnou nejistotu na Východě dobře připravena. V tomto smyslu nepovažuji za rozumné návrhy, abychom na tuto trasu zcela rezignovali. Zásluhou vybudované infrastruktury je ekonomicky výhodná.

Co je nutné vylepšit, je právní a obchodní část krizových scénářů. Tak například než se ropa dostane do ropovodu IKL, musí ze středomořských přístavů projít jeho transalpinským kolegou.

Ukázalo se, že nemáme vyjednánu kapacitu pro případ krizí. Jakkoli jsme byli ujišťováni, že kdyby k něčemu takovému došlo, řešení by se v rámci dobrých vztahů našlo, je to malá záruka. Totéž se týká zajištění tankerů a podobně.

Ropná "minikrize" rozjela práce na zdokonalení zajištění systému bezpečnosti dodávek do naší země. Mohu všechny ujistit, že "happy endem" mezi Putinem a Lukašenkem nekončí. I tak lze však konstatovat, že základy diverzifikace zásobování ropou jsou založeny dobře.



Martin Říman
ministr průmyslu a obchodu ODS
Osobní stránky
 
  Přístupy: 23274 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA