Klid před bouří?
Petra Kuchyňková
Reflex, 34/2007
V EU je prý klid před bouří. Po prázdninách má znovu začít přerušená mezivládní konference o "nové ústavě", pardon, "reformní smlouvě". Na poli sekundární legislativy se zas vrátí velké téma energetiky: v září návrh na liberalizaci trhů s elektřinou a plynem, do konce roku návrhy stran podílu obnovitelných zdrojů a revize mechanismu obchodování s emisemi CO2.
Čekají nás nové "boje" o budoucnost EU? U reformní smlouvy zřejmě ne. Červnový summit Evropské rady dal pod německým předsednictvím tak přesný mandát pro mezivládní konferenci, že jsou v něm slovo od slova celé věty, které se mají v nové smlouvě objevit, případně být opsány ze staré ústavy. Otázkou tak asi bude jen, která země o smlouvě, jíž britští konzervativci říkají "ústava s jiným názvem", udělá referendum. Zatím ho chce jen Irsko a v Británii opoziční konzervativci. U energetické politiky je to složitější. Francie a Německo se bouří proti liberalizaci vlastnických vztahů na trzích s elektřinou a plynem, která má rušit velké monopoly výrobců a distributorů energií. U obnovitelných zdrojů je jasno od lednového summitu: každý stát z nich musí do roku 2020 vyrábět dvacet procent energie. Kromě ČR s tím prý bude mít problém i Británie. Jako velký stát by mohla prosadit jádro mezi "čisté zdroje". Brown to ale zatím odmítá podobně jako referendum o reformní smlouvě.
"Velká" podzimní témata tedy zřejmě vyvolají boj hlavně tam, kde jsou ve hře zájmy velké lobby. Jinde je to více méně jasné.