Jak pracuje policie
Ivan Langer
Mladá fronta DNES, 03.01.2006
Ministr vnitra František Bublan v článku Policie se neřídí politiky, ale zákony (MFD 13. 12.) nařkl ODS, že bez jakéhokoli důkazu obviňuje vládu z ovlivňování policejního vyšetřování. Jeho reakce odpovídá českému přísloví o potrefené huse. ODS netvrdí, že vláda dává policii nějaké rozkazy či zákazy.
Nabízíme ke srovnání postup Policie ČR a orgánů činných v trestním řízení v několika kauzách: Jaro 2002 - Milan Šrejbr odvlečen z nemocnice přes odpor lékařů do pankrácké věznice, červen 2002 - volby do Poslanecké sněmovny. Březen 2004 - Milan Volf, v té době kladenský primátor, zatčen v přímém televizním přenosu, červen 2004 - volby do Evropského parlamentu. Září 2004 - teatrální zatčení Marka Dalíka a Jana Večerka v kauze Kořistka, listopad 2004 - krajské volby.
Ve všech těchto kauzách vyvinula Policie ČR maximální úsilí a nasadila všechny možné prostředky včetně odposlechů, prohlížení bankovních kont, zadržení či divokých eskort přes celou republiku. Na druhé straně jsou jiné příklady. Kauza Mlýn nemohla být vůbec vyšetřena, neboť dokumenty byly skartovány a policisté nesmějí vypovídat. V kauze "pět na stole v českých" bývalého tajemníka premiérů Grosse a Paroubka pana Zdeňka Doležela nejsou vidět žádné konkrétní výsledky. V kauze možné korupce doktorky Evy Klimovičové, poradkyně Ratha, vládne ticho tichoucí. A to i když jejich jednání viděly v televizi miliony diváků. Nezatýká se, nelétají vrtulníky, bankovní konta se neprověřují.
Jako stínový ministr vnitra musím říci, že srovnání těchto kauz navozuje tak velké pochybnosti o práci policie, že sama policie by měla velmi rychle začít jednat tak, aby tyto pochybnosti jednoznačně vyvrátila. A nejlépe je vyvrátí tím, že bude odvádět kvalitní a profesionální práci a bude všem měřit stejným metrem. Padni komu padni.
|