Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Oběti okupace budou konečně odškodněny. Mohou se začít hlásit

Jiří Liška


03.12.2009, Hospodářské noviny

Není žádným tajemstvím, že senátorským zákonodárným iniciativám se ve Sněmovně od samého začátku moc nedaří. O to více je třeba uvítat, že - byť s více než ročním zdržením - byl nakonec v dolní komoře parlamentu schválen senátní návrh změny zákona o odškodnění obětí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Novela by měla po opětném projednání v Senátu a podpisu pana prezidenta vstoupit koncem roku v platnost.

Co vlastně nová právní úprava přináší? Fakticky je naplněním původního záměru zákona 203/2005 Sb., jímž bylo odškodnit československé občany (respektive pozůstalé po nich), kteří byli v souvislosti s vpádem a přítomností okupačních armád na našem území v letech 1968 až 1991 zabiti, zraněni nebo znásilněni.

Stát se tak přihlásil k odpovědnosti za selhání v jedné ze svých základních povinností, a to v obraně před vnějším nepřítelem. V příkrém rozporu s tímto záměrem však bylo ustanovení zákona o tom, že nárok na finanční kompenzaci nemají ti, kdo již dříve byli v téže věci odškodněni "podle jiného právního předpisu".

Proč? Většina obětí okupace totiž byla vypořádána podle komunistického občanského zákoníku, který v případě usmrcení přiznával kromě náhrady škody na majetku a pohřebného jen výživné závislým dětem a při škodě na zdraví bolestné a náhradu za ztížení společenského uplatnění.

Výše i účel tohoto "odškodnění" (je spíše vhodné mluvit o povinné náhradě škody) byly tedy zcela odlišné od nároku založeného zákonem z roku 2005. To - byť v menší míře - platí i o jednorázové finanční kompenzaci vyplácené podle vládního usnesení na samém počátku devadesátých let. Zákon tak vyloučením všech těch, kdo již ve stejné věci byli odškodněni, založil faktickou materiální nerovnost postižených. Zmiňovaná novela se teď snaží tuto křivdu napravit: právo na odškodnění nebudou mít nadále jenom ti, kteří podle dřívějších právních předpisů dostali částku stejnou nebo vyšší, u všech ostatních se pak současný nárok pouze sníží o již dříve vyplacené částky.

Všichni ti, kteří byli ve svých žádostech rovnou odmítnuti nebo si o odškodnění před čtyřmi lety vůbec nepožádali - neboť již dříve nějaké peníze dostali (bez ohledu na to, kolik jich bylo) - se tedy mohou na Ministerstvo vnitra obrátit - pokud tedy předchozí finanční kompenzace byla celkově nižší, než přiznává zákon č. 203/2005 Sb., tedy 150 000 v případě úmrtí, 70 000 u znásilnění a zranění s trvalými následky a 30 000 v ostatních případech.

Účel někdejší poslanecké iniciativy - zmírnit aspoň nejkřiklavější křivdy způsobené obětem okupace - tak snad bude moci být vstoupením novely v platnost konečně naplněn.



Jiří Liška
Senátor PČR (ODS)
 
  Přístupy: 9898 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA