Efektivní školství později
Tomáš Julínek
02.06.2009, Brněnský deník
Hejtman Michal Hašek připravuje tiše "optimalizaci" jihomoravských středních škol. Ředitelé středních škol zatím neznají koncepci, nikdo s nimi nejedná, a tak se šíří obavy ze zrušení školy.
Jako hlavní důvody jeho počinu jsou uváděny nedostatek peněz, málo studentů a učňů. Z dnešního pohledu je zřejmé, že k nějaké racionalizaci dojít musí, protože studentů je opravdu méně než normativ míst.
Měla by to ale být spíše integrace dvou škol v menším městě do jedné, sdílení administrativy, provozních pracovníků a podobně. Přitom ovšem není možné pominout současnou zvýšenou porodnost. Proto je nutné myslet na více let dopředu, aby dnešní batolata ve svém regionu našla svou školu. Aby takové kroky byly důvěryhodné a mohly by být označeny za hodné dobrého hospodáře a politika, musí být projednány se starosty, řediteli a citlivé vůči venkovským oblastem.
Pokud se jedná o nedostatek peněz, tady mám pochybnosti daleko větší. Je- li málo peněz, pak nerozumím, proč má kraj dvojnásobek uvolněných a rovněž placených politiků než v minulém období, proč se množí placení poradci, proč se nerevidují i jiné výdaje kraje pro samotný úřad a hejtmanství, proč se vyhazují peníze za protiprávní vyplácení darů za poplatky.
Nejde o žádné drobné, jsou to desítky milionů!
Dalším negativním efektem může být koncentrace středních škol do města Brna, kam pak musí studenti dojíždět. Zánikem škol mizí tradiční nositelé a iniciátoři kulturních a vzdělávacích aktivit v menších městech okolo Brna.
Nejvíce tím trpí starostové Brna- venkova, kteří se snaží udržet kulturní a historické tradice svých měst a obcí. Nejde přece jen o samotné školy, ale také o ohrožení spolkového života, zánik pěveckých sborů, kapel, domovů mládeže, městských knihoven a galerií, prostě stoletých tradic, na jejichž udržování se významně podílí místní učitelé.
Znám podobné primitivní centralizační snahy ze zdravotnictví, kdy přetrvává tendence likvidovat menší nemocnice, aniž by někdo bral ohled na dosažitelnost běžných služeb pro pacienty.
Vysoce specializovaná, nákladná péče se musí centralizovat, běžná péče má být blízko občanům. Podobně je to se školami.
Doufám, že racionalizace neznamená primitivní rušení škol a nebude rozhodnutím od úřednického stolu, zvláště na úkor Brna- venkova.
I pro hejtmany platí základní pravidlo: pokud chci po ředitelích škol, aby racionalizovali provoz škol, musím začít u sebe.
Tomáš Julínekministr zdravotnictví