Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Manažerské řízení podle ČSSD

Zbyněk Klíč

Stabilizace klíčových podniků. Lepší kontrola nákladů na budování dopravní infrastruktury. To jsou jen některé volební sliby ČSSD na snížení nezaměstnanosti a snížení veřejného dluhu. Na papíře tato slova znějí hezky, realita je ale mnohdy jiná. Zvláště v situaci, kdy takový program nabízí člověk, který se uvedenými zásadami neřídil.

Jedním z takových příkladů je působení Jaroslava Tvrdíka v ČSA. Zatímco svoji práci v této státní firmě hodnotí kladně, realita a reakce zaměstnanců je zcela opačná. Dnešní volební manažer ČSSD nastoupil na post ředitele ČSA v roce 2003. Ještě v roce 2004, kdy dobíhala opatření předchozího vedení (v leteckém průmyslu jsou na to třeba většinou dva roky), vykázaly ČSA zisk 320 milionů korun. O rok později však již začala Tvrdíkova opatření společnost ovlivňovat a místo zisku přes půl miliardy korun utrpěly aerolinky ztráty přes 800 milionů To je „sekyra“ více než 1 miliarda korun. Za jeden rok.

V roce 2005 to nebylo o nic lepší. Tvrdíkovo vedení naplánovalo zisk takřka o miliardu vyšší, než byl ve skutečnosti. Tedy další miliarda. O rok později přibyly další dvě miliardy. Tvrdíkovo působení v ČSA tedy přineslo celkem čtyřmiliardovou ztrátu za pouhé tři roky. Takový člověk nyní aspiruje řídit veškeré státní finance.

Řešení? Dražší manažeři, luxusní audi

Čím Jaroslav Tvrdík k uvedeným čtyřem miliardám došel? Nemýlíte se, bylo to často citované a doposud tak vágně formulované projídání zisku. Socialista Tvrdík však nepřidal chudým, jak by se dalo podle jeho stranické příslušnosti čekat. Jeho štědré kapsy si totiž užili hlavně top manažeři ČSA (kterými mezitím jmenoval svoje lidi): zvýšil jim platy a koupil 50 luxusních vozů Audi (nenavrhoval právě šéf socialistů Jiří Paroubek snížení platů těmto skupinám?). Vedle toho měnil klíčové posty jako na běžícím pásu a zaváděl linky, které nepřinášely žádný zisk. V rozporu s celosvětovým trendem obnovoval lety na krátké a střední tratě, zatímco celosvětový vývoj šel cestou rozvoje dálkových letů. V roce 2005 tak ČSA již měla dvoumiliardovou ztrátu, zatímco německá Lufthansa vykázala 50% zisk.

ČSSD se často chlubí, jak kvalitní předkládá ekonomické návrhy a jak erudované odborníky nabízí. Renomované zahraniční instituce posuzují hospodářskou politiku socialistů jako neodpovědnou a ruku v ruce s ní z ČSSD odchází i ekonomové, jako poslední například Jiří Rusnok. Teď k tomu přibývají i příklady z minulosti, které dokazují, že i kdyby měli socialisté nějakou koncepci a našli i člověka, který jí realizuje, svojí nekompetentností dovede dotčenou společnost či oblast řízení na pokraj krachu, jako se to stalo v případě ČSA. Svěřili byste takovým lidem svoje finance?



Zbyněk Klíč
výkonný redaktor CEVROREVUE
 
  Přístupy: 4056 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA