Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Bushův balíček je hrobem amerického snu

Tomáš Munzi

MF Dnes 29.9.2008


Čerstvá zpráva o dosažení dohody mezi Kongresem a Bushovou administrativou ohledně odkoupení „toxických hypoték“ je zřejmě definitivně na světě.
Jde o vystavení naprosto bezprecedentního bianko šeku ve výši 700 miliard dolarů k pokrytí možných ztrát, které způsobili určití lidé na své vlastní riziko a odpovědnost.
Máme se radovat? Jde skutečně o záchranuWall Streetu a amerického kapitalismu? Nikoliv. Jde o několik zásadních hřebíků do rakve ideálům, které Americe vtělili jejich otcové zakladatelé. Nedávné teatrální pokleknutí amerického ministra financí a bývalého investičního bankéře před šéfkou Kongresu jenom podtrhuje absurdnost a směšnost celé situace. Nejvyšším ideálem, díky němuž vznikl americký sen o svobodě, je přirozenoprávní princip, že každý má rovné právo na život, majetek a sledování vlastního štěstí.

A právě v těchto vypjatých momentech se nejvíce pozná, kdo skutečně věří v ideály svobodné společnosti. Samozřejmě, že nejde o nic jiného než o nehoráznou socializaci ztrát ze strany americké vlády a nepředstavitelně šílený precedent pro budoucnost. Osud americké ekonomiky nestojí a padá s tímto „záchranným balíčkem“. Ten je závislý na nezpochybnitelnosti principu, že každý je odpovědným strůjcem svého vlastního štěstí a každý má zároveň žít tak, aby nikdy nikomu nebránil ve sledování štěstí někomu jinému.
Akumulace bohatství v americké ekonomice je natolik veliká, že vyvolávání strachu před systémovým rizikem či domino efektem jsou zcela mimo realitu. Většina lidí z finančního světa tím vyhrožuje jenom proto, že sami mají špatné svědomí, avšak především mají osobní zájem na úhradě ztrát daňovými poplatníky.

Navíc tušíme, že jde o „léčbu“ symptomů, nikoliv skutečných příčin současné finanční krize. Někteří lidé prostě nechtějí pohlédnout pravdě do očí. Pravou příčinou je vytváření systémového morálního hazardu díky systémově manipulativní politice centrální banky.
Vzniká tím peněžní iluze, a tím i neefektivní alokace kapitálu. Lidé však potřebují vidět reálné ceny, aby se mohli efektivně rozhodovat. Už nějak moc dlouho centrální banky pouštějí do oběhu další a další miliardy dolarů - a pořád to nepomáhá.

Taky nepomůže.

Jenom tím prodlužují delirium a odhalování pravdy o reálném stavu. Čím déle to potrvá, tím bude korekce a léčba bolestivější. Doufejme, že si to začne uvědomovat stále více lidí. Aby nemuselo nikdy dojít k tomu, že se skutečně začnou shazovat dolary z helikoptér a současný šéf Fedu Ben Bernanke dostane šanci demonstrovat svou současnou přezdívku „Helicopter Ben“.

Finančně pákové „perpetuum mobile“ prostě narazilo na strop a hodně lidí to bolí. A určitá část bílých límečků naWall Streetu s elitními univerzitami prostě má žaludek na to, aby si část ztrát nechala proplatit daňovými poplatníky, a tedy i paradoxně modrými límečky.
Je to ryzí „legislativní gangsterismus“ a u jisté části Američanů i totální odklon od všech ideálů, díky nimž jejich předci americký sen stvořili. Doufejme proto, že se sami otcové zakladatelé nyní otáčejí v hrobě.



Tomáš Munzi
ekonom
 
  Přístupy: 42538 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA