Menší daně vynesou více
Vlastimil Tlustý
Hospodářské noviny, 20.12.2005
HN: Oponenti považují vaše reformy za perpetuum mobile. Jak chcete zároveň snížit daně a státní dluhy a výrazně zvýšit sociální dávky?
Náš systém není perpetuum mobile. Funguje a je to ověřené ve všech zemích, kde rovná daň platí. Všude se výrazně zvýšil růst ekonomiky. Zvyšují se základy všeho, co se zdaňuje a pojišťuje. Vybíráte víc a můžete ten systém platit.
HN: Jen rychlý růst ale všechny daně nenahradí ...
Druhý očividný zdroj je snížení nákladů na dávky a podpory pro nezaměstnané. I tady zkušenosti ukazují výrazný pokles nezaměstnanosti. ČSSD vytvořila stav, kdy pro určité sociální skupiny práce nedává smysl. Každý si umí vypočítat, jaký takový příjem je. Mezi nezaměstnanými je hodně těch, kteří si to vypočetli. Můžeme si o nich myslet, co chceme, ale oni to dělají, protože se to vyplácí. Naše reforma ukáže každému, kdo si to spočítá, že se mu práce vyplatí. Vyjde mu, že jakýkoliv příjem z práce je výhodnější než žádný. Lidé také nebudou motivováni skrývat příjmy - omezení šedé ekonomiky je třetím zdrojem. Ukrývat korunu kvůli patnácti haléřům zaplaceným státu se nevyplatí. To jsou ty tři zdroje, jež jsou pro sociální demokraty nepochopitelné. Státní rozpočet o nic nepřijde.
HN: Kam až nezaměstnanost dokážete snížit?
Experti, kteří naše návrhy propočítávali, odhadují, že by se mohla snížit nezaměstnanost tam, kde byla v polovině 90. let: tedy přibližně na 200 tisíc lidí. Dnes je bez místa bezmála půl miliónu lidí.
HN: K jakému vzestupu ekonomiky by vaše reformy mohly pomoci?
Zkušenosti ze světa říkají, že podobné reformy vedou ke dvojnásobnému růstu. Jsme trochu skromnější, takže očekáváme růst někde kolem sedmi procent.
HN: Rovná daň platí v řadě zemí. Nikde v EU ale není tak nízká. V Pobaltí přesahuje 20 procent, na Slovensku je 19 procent. Bohuslav Sobotka tvrdí, že na Slovensku nezruinovala veřejné finance právě díky sazbě 19 procent. Proč si můžeme dovolit více než jiní?
Hlavní přínosem rovné daně je zrychlení růstu a ten přinese nižší sazba. Slovenský ministr financí Ivan Mikloš chtěl původně sazbu 20 procent, pak si troufl na 19 procent. I když mu propočty ukazovaly, že mu v rozpočtu budou chybět přibližně tři miliardy. Jeho odvážné rozhodnutí bylo správné. Slovensko zažívá velmi rychlý růst.
|