Bude Gross vypovídat na detektoru lži?
Jiří Svoboda
Slibný titulek. Ale pana Grosse nic takového ani nenapadne. Ještě by vyšlo najevo co všechno myslí upřímně.
V pátečních LN se z rozhovoru se S.Grossem čtenáři dozvěděli, že Šarapatka zřejmě vynášel na veřejnost nežádoucí informace. Ba dokonce: "…já přímo netvrdím, že (Šarapatka) obchodoval s informacemi, ale těch indicií, že věci, které rozhodně nebylo dobré prezentovat, se ven dostávaly, těch prostě bylo dost…"
Úřad vlády i Gross přitom doposud tvrdili, že Šarapatka musel odejít kvůli reorganizaci.
V témže rozhovoru S.Gross uvedl, že Šarapatka patrně vynesl z úřadu i informace o tajné schůzce pověřeného předsedy ČSSD, S.Grosse s nynějším ministrem vlády ČR P.Němcem.
Vzhledem k tomu, že se pan Gross takto veřejně prořekl, očekávám, že příslušné policejní složky, které s takovým nasazením pracují na „cause Kořistka“ neprodleně zadrží pány Grosse i Němce, aby se řádně prověřilo, zda si na této tajné schůzce nenabízeli navzájem nějaké úplatky! Motivace byla nepochybná – kupř. pan Gross mohl nabídnout panu Němcovi, že se stane ministrem, bude–li hlasovat pro současnou koalici, a obdobně pan Němec panu Grossovi, že bude–li hlasovat pro současnou koalici, stane se premiérem?! Co je nějakých přitroublých deset milionů proti platu a všem výhodám plynoucím z postu premiéra? Nebo si myslíte, že takové nabídky na tajné schůzce, k níž se pan Gross v novinách přiznal, nepadly?
A co nabídky pana Grosse reprezentaci ODS? Nenabízel jim snad podstatně lukrativnější posty, než je skromné místečko velvyslance v Bulharsku, podpoří–li ho jako premiéra? Vyšetřuje již tuto „korupční aféru“ odvážná policie vedená neohroženým panem prezidentem Kolářem?
Někdo si možná pomyslí, že mi přeskočilo a napadají mne pěkné hlouposti. Ano, ale nejsem první koho napadly! Přede mnou to byli nějací policisté a řada novinářů tištěných i elektronických médií. Celá „aféra Kořistka“ je totiž očividná hloupost, což seznal už každý člověk s minimálním právním vědomím a průměrným IQ.
Tam, kde se ovšem zatýká, občanům se šacují kapsy a účty, zastrašuje se transportem se želízky na rukou vrtulníkem, se hloupost stává aktem policejní zvůle, umožněným nízkým právním vědomím některých policistů. Dostává–li se těmto policistům krytí od velitelských složek, vtírá se, s uplatněním známé právní otázky cui bono, nemilé podezření, zda tu není snad ve hře nějaká politická objednávka se zárukou krytých zad v případě nepříjemností.
Není již na čase začít zákonně a podle všech zásad právního státu vyšetřovat, zda se někteří politici a návazně na ně někteří policisté nedopustili trestného činu maření voleb v souběhu s trestným činem zneužití pravomoci veřejného činitele? Že by to začala šetřit inspekce pana ministra Bublana?
„Kauza Kořistka se může promítnout v tom, že občané budou ještě otrávenější. Je čím dál tím patrnější, že jde o nelítostný politický souboj, který využívá mlhavou kriminální povídku," – napsal jistě respektabilní politolog Bohumil Doležal.
Nezbývá, než s ním souhlasit.
18. října 2004
Jiří SvobodaFilmový režisér (Sametoví vrazi, Udělení milosti se zamítá, Jen o rodinných záležitostech, Skalpel, prosím, aj.), bývalý člen a předseda KSČM (do r. 1992).
Od roku 2006 působí na Universitě Jana Amose Komenského jako spolu garant oboru mediální komunikace
Osobní stránky