Znáte Polsko a Poláky?
Ladislav Jakl
V prosinci jsme měli na návštěvě polského prezidenta Kwaśniewského.
Byla to státní návštěva sesvšímvšudy, takže host měl i dost početný doprovod. Rozhovor s jeho členy, především při neformálních příležitostech, byl docela poučný. Poláci o nás vědí dost. O české kultuře, historii, zeměpisu, ekonomice, politice. Musím říct, že jsem se trochu styděl, protože obráceně to neplatí vůbec.
Češi v sobě odjakživa pěstovali pocit jakési nadřazenosti vůči všemu východoevropskému, vůči všem ostatním slovanským národům. Snad za to může staletý komplex z většího, silnějšího a v mnohém i vyspělejšího německého obra. Ten si pak vyrovnáváme frajeřinou i vůči Polákům. A tato nadřazenost se projevuje v jisté ignoranci a neznalosti.
Ví průměrný Čech, jaké je druhé největší polské město? Dělal jsem si vlastní malý průzkum a ujišťuji vás, že ani náhodou. Češi dokonce neumějí název tohoto města (Łódź – čti zhruba jako vudž) vyslovit. V dobré společnosti se zesměšníte, když špatně vyslovíte jméno španělské, portugalské či irské, polská jména vesele špatně čtou i televizní moderátoři a nikomu to nevadí. Nikomu nevadí, že Jerzy se nečte jerzy ale jeři, nikomu nevadí, že Dęblin se nečte deblin ale demlbin.
Polsko je náš nejbližší soused, nejen geograficky. Je to čtyřicetimiliónový národ s ohromnou a hrdou tradicí a bohatou kulturou. Češi z ní znají leda Bolka a Lolka. Vůbec nevolám po bůhvíjakém studiu polonistiky pro každého. Součástí běžného obecného rozhledu by ale měl být aspoň základní přehled o polském jazyce a reáliích.
Ono to má i své politické a zájmové souvislosti. Když se koukneme na mapu Evropy, chtěl bych vidět, kdo tam najde lepšího spojence pro naše zájmy, než jsou Poláci.
Je na nás, abychom tu asymetrii ve vzájemných znalostech trochu dohnali.
9. ledna 2005
Ladislav JaklTajemník a šéf sekretariátu prezidenta Václava Klause