Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Radar už chce i NATO. Proč jsou proti socialisté?

Tomáš Klvaňa

MF Dnes 20. 9. 2007

Víkendový Den NATO v Ostravě a návštěva amerických kongresmanů pod vedením levicové demokratky z Kalifornie Ellen Tauscherové vnesly jasno do neutuchající diskuse o radaru protiraketové obrany: Američané už plně chápou důležitost včlenění tohoto systému do obranné architektury Severoatlantické aliance. Na mošnovském letišti spolu na tiskové konferenci poprvé vystoupil vysoký představitel NATO a vysoce postavená zástupkyně americké Agentury pro protiraketovou obranu. Tato symbolika přišla jen dva dny poté, co v MF DNES uveřejnil generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer průlomový článek, jenž by se dal shrnout slovy „protiraketovou obranu potřebujeme“.

Je to úspěch české diplomacie.

Přitom by nebylo nic snazšího než jen potichu jednat s Američany o našem podílu na obraně proti balistickým raketám, které by se mohly v budoucnosti ocitnout v rukách fanatiků a šílenců, a spoléhat, že si to Američané v NATO nakonec nějak zařídí. Washingtonská smlouva (zakládající dokument NATO) by nám to bez problémů umožňovala, neboť každý členský stát může sám i ve spolupráci s dalšími budovat obranné systémy, které pak mohou sloužit celé alianci. Pro nás je však posilování aliance stejně zásadní jako politický význam přítomnosti Američanů ve střední Evropě.

Demokraté v Kongresu, čili vlastně americká levice, si to uvědomují. Evropská levice ústy reprezentantů socialistických stran střední Evropy také správně zdůrazňuje roli NATO a v tom by se s českou vládou mohla shodnout. Tyto strany také akcentují zapojení Ruska do protiraketové obrany. To je teoreticky v pořádku - Rusko má dávno na stole vcelku podrobné americké návrhy na spolupráci v této oblasti. Zatím však namísto seriózního jednání zvolilo cestu propagandistického zneužívání tohoto tématu k rozdělování aliance.

Kde není možné se socialisty se shodnout - a tady máme na své straně paradoxně také americkou „levici“ - je strašení údajnými závody ve zbrojení. To je dutý ideologický termín bez významu, ozvěna rétoriky Rudého práva osmdesátých let. Věří tomu ještě vůbec někdo? Vláda s nikým nezávodí, ona jen realisticky vidí hrozbu v nedaleké budoucnosti a chce jí čelit. Je to její povinnost.

České sociální demokracii taková rétorika nepomáhá. Je to strana demokratická a státotvorná, což prokázala při vstupu do NATO a Evropské unie. Má však vlastní vinou špatnou image, jakýsi nesnadno definovatelný, ale znatelný odér kryptokomunismu, a na to marketingové triky nijak nezaberou. Pokud se ho opravdu chce zbavit, má teď jedinečnou šanci. Stačí v diskusi o radaru přestat sbírat laciné body za populismus a přihlásit se k odpovědné politice obrany země, na níž by, tak jako v Polsku, měla být shoda napříč politickým spektrem.

Američanka Tauscherová a její kolega kongresman Jim Cooper ostatně něco podobného předvedli o víkendu v Praze. Oba jsou známými kritiky prezidenta George Bushe a jeho politiky, protiraketovou obranu a její evropský pilíř však podporují. Je jim jasné, že i když program akceleroval Bill Clinton, teď jej zdokonaluje Bush a po něm bude pokračovat jeho nástupce. Protiraketová obrana není vázána na politická jména, je to projekt americký a spojenecký. Bylo by užitečné, kdybychom si u nás co nejdřív uvědomili, že radar není ani projektem růže, ani modrého ptáka, ale červenomodrobílé trikolory - splátkou pojistky našeho bezpečí a obranou českých zájmů.



Tomáš Klvaňa
Tomáš Klvaňa, zástupce vlády pro protiraketovou obranu
 
  Přístupy: 3212 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA