Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually

K prohlášení vlády

Alena Páralová

Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, drahá vládo, kolegyně a kolegové, programové prohlášení vlády má 50 stránek. Obsahuje mnoho odstavců, mnoho vět, mnoho slov. Slovo "svoboda" se v němž vyskytuje pouze desetkrát, z toho jednou ve spojení "svobodné odbory" a dvakrát v "Listině základních práv a svobod". Zato slovem "podpora" a "podporovat" vláda nešetří. Ve smyslu vládního prohlášení je stát velký otec, který má nějakou legitimní povinnost rozhodovat za své obyvatele a starat se o ně. V toto případě záměrně volím slovo "obyvatelé", slovo "občané" se použít zdráhám. Protože slovo "občan" má mnoho z nás spojeno se slovem "svobodný".


V oblasti sociální politiky nás na první pohled upoutají tři záměry, které se minulé vládě nepodařilo prosadit, protože jim poslanci Unie svobody, KDU-ČSL, ODS společnými silami zabránili.


Za prvé se jedná o zřízení sociální pojišťovny, za druhé o zavedení zaměstnaneckého penzijního připojištění a za třetí o zavedení plošných přídavků na děti. Na rozdíl od Unie svobody a KDU-ČSL nezměnila ODS svůj názor. Občanská demokratická strana nepodpoří zřízení sociální pojišťovny, protože vláda zcela rezignovala na razantní reformu penzijního systému. Občanská demokratická strana nepodpoří zavedení zaměstnaneckého penzijního pojištění, protože se obává kampeličkového efektu a znejistění stávajících penzijních fondů. A konečně Občanská demokratická strana nepodpoří plošné vyplácení dětských přídavků, protože v době ohromných deficitů státního rozpočtu je hazardem platit jakékoli sociální dávky těm, kteří to nepotřebují.


Vláda označuje za svůj strategický cíl dosažení plné efektivní zaměstnanosti, nabízí celou škálu podpor, ne však pro všechny. Přitom selektivní podpory podnikání jsou dobrými úmysly, jimiž je dlážděna cesta do pekel nezaměstnanosti. Podpory vedou k deformaci trhu práce, k nerovným podmínkám pro podnikatele. Na různé druhy podpor dosáhne jen malý počet firem a jsou pro i dalším potenciálním zdrojem korupce.


Zvyšování minimální mzdy může částečně motivovat k práci, ale bezpečně vede ke zvyšování nezaměstnanosti. Vláda chce také posílit rozšiřování kolektivních smluv vyššího stupně. Způsob používání institutu vyšších kolektivních smluv je na hranici ústavnosti a odporuje dobrým mravům. Vyšší kolektivní smlouvy nařizují firmám povinnosti spojené s dalšími výdaji, které jdou nad rámec zákonů České republiky. Slouží převážně velkým firmám, které jsou účastníky vyjednávání, tzv. sociálního dialogu, k likvidaci nepohodlné konkurence malých firem. Malé a střední firmy si naopak stěžují, že účastníky tohoto vyjednání, tohoto sociálního dialogu nejsou.


Vláda slibuje, že zpřísní dozor a bude vymáhat vynutitelnost pracovního práva. To je jistě chvályhodné. Pokud však bude do důsledků vymáhat i dodržování některých nesmyslných, až absurdních ustanovení zapracovaných do zákoníku práce v minulém volebním období, opět to povede ke zvýšení nezaměstnanosti.


Jestli to vláda neví, pak bych ji ráda upozornila, že firmy a instituce včetně nemocnic fungují bohužel pouze díky obcházení zákoníku práce.


Položila si vláda otázku, proč nezaměstnanost nijak výrazně neklesá, i když hrubý domácí produkt roste? Odborníci dokonce předpovídají, že koncem roku dosáhne nezaměstnanost 10 %. Co bude zájemcům o práci platné na takovém sklerotickém trhu práce, že najdou práci v sousedním okrese, chce-li vláda ještě zvýšit cenu benzinu vysokou spotřební daní? Stěhování za prací představuje obrovské problémy a vláda bohužel nehodlá razantně rozhýbat trh s byty, který je přiškrcován regulací nájmu. Vláda se bohužel chystá na opatření vedoucí ke zvýšení beztak již vysoké ceny práce a s tím chce zvyšovat konkurenceschopnost proti Evropské unii.


V minulém volebním období vláda schválila Národní akční plán zaměstnanosti - a nezaměstnanost se výrazně zvýšila. Připravme se. V tomto volebním období se totiž vláda chystá schválit Národní akční plán boje s chudobou a sociálním vyloučením.


Jestliže vás trápí dobré úmysly vlády, jimiž je dlážděna cesta k socialistickému státu, možná vás potěším jedním citátem. Thomas Babington Macaulay, historik a politik, který žil v druhé polovině 19. století, v knize Dějiny Anglie říká - cituji: Běžná nepřízeň osudu ani špatné hospodaření vlády nemůže zemi zubožit tolik, jako může rozvoj dovedností a vytrvalá snaha každého člověka vylepšit si svou vlastní situaci přivést zemi k prosperitě. Často bylo zjištěno, že nadměrné vládní výdaje, vysoké zdanění, nesmyslná obchodní omezení, zkorumpované soudy, ničivé války, povstání, perzekuce, požáry a záplavy nebyly schopné zničit kapitál tak rychle, jako vynaložené úsilí jednotlivců bylo schopno jej vytvořit.


Věřme, že tento citát bude v následujících letech platit i v naší zemi - socialistické levicové vládě navzdory. Děkuji vám za pozornost.


8. srpna 2002



Alena Páralová
Poslankyně PSP ČR (ODS), stínová ministryně práce a sociálních záležitostí
 
  Přístupy: 1936 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA